Araç içinde koku problemi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araç içinde koku problemi

İleti yufii » 07 Oca 2009, 01:06

93 model bir black line'ım var. Araçla yolda giderken camalrı açtığımda içeri ciddi derecede hissedilir şekilde yakıt kokusu geliyor,lpg dir kokar diyorum ama 100 le giderken bile arabanın içi kokuyla doluyor,ama camların tümü kapalı iken hiçbir koku gelmiyor.
Neden olabilir acaba bir fikriniz var mı?
Teşekkür ederim cevaplarınız için şimdiden.

yufii
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 01:14

tampondaki (yada sizin arabanınki nerdeyse) gaz deposu girisini kontrol ettinizmi hic
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti necx28 » 07 Oca 2009, 01:14

Egzosun motorla bağlantı manifoldundan kaçırıyor olabilir. Bu nedenle egzostan atılması gereken duman aracın kabini içerisine geliyor olabilir diye düşünüyorum.
necx28
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 01:22

[quote="necx28"]Egzosun motorla bağlantı manifoldundan kaçırıyor olabilir. Bu nedenle egzostan atılması gereken duman aracın kabini içerisine geliyor olabilir diye düşünüyorum. [/QUOTE]
öyle olsa gaz kokusu gelmez  diye düşünüyorum çünkü yanan yakıtın atıldıgı yerdir manifold

tabi benim düşüncem
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yufii » 07 Oca 2009, 02:02

Cevaplarınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
Gaz sistemini komple yeni taktırdım,ustalara sordum bir yerden yağ kaçağı vardır dediler,bu haftasonu motorcuya veya karbüratörcüye göstereceğim,işin ilginç tarafı camlar kapalı ve kalorifer açıkken gelmiyor koku,camları açtığımda birini bile açsam aracın içi leş gibi lpg kokuyor :)hemde giderken,ben egzos oalrak düşündüm ama 90 la 100 le giderken o gazın arkada kalıyor olması lazım değilmi?:D
yufii
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 02:07

yag kacagı ile gaz kokusunun ne ilgisi varmsı bende merak ettim simdi
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yufii » 07 Oca 2009, 02:12

[quote="demirhan"]yag kacagı ile gaz kokusunun ne ilgisi varmsı bende merak ettim simdi [/QUOTE]
Lpg yi takan servis öyle söyledi,bende anlam veremedim o yüzden götüreceğim haftasonu inş.
Ama düşünüyorum düşünüyorum aklıma mantıklı birşey gelmiyor,ve koku çok rahatsız edici,soğuk havada böyle ise sıcak hava da daha da hissedilir.
yufii
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demirhan » 07 Oca 2009, 02:35

servisten dönünce yazarsanız sorunu memnun olurum cok merak ettim
demirhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yufii » 07 Oca 2009, 02:38

Yazarım tabiki sorun hallolur hallolmaz..
yufii
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ersinn » 07 Oca 2009, 10:38

kardeşim sen camları açınca içeride koku olur  ise senin lpg sisteminde kaçak vardır tekrar kontrol ettir yada kendinde yapabilirsin bu işi sıvı sabunla suyu karıştırarak bir ped şişeye koy suyu köpürtmeden yavaşça lpg hattındaki bağlantı yerlerine ve regülatörüne (halk arasında beyin ) dök buralarda herhangi bir baloncuk veya köpürme varmı bak yoksa birde karbüratörde inceleme yap karbüratör contalarında kaçak olabilir buralarda meydana gelen sızıntı sen camı açınca motor ve sürücü mahalli arasında oluşan basınç farkından dolayı kablo geçiş veya km telide olabilir buralardan koku sürücü mahalline sızar
ersinn
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nekropsi » 07 Oca 2009, 11:42

Arkadasım
aynı sorun bendede vardı belki alakasız diyebilirsin ama devirdaim değişince ve egozdaki çürüyen çatal boğaz değişince soruna bi daha rastlamadım
nekropsi
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: palio 1,3 m.jet

İleti yufii » 08 Oca 2009, 00:12

Ersinn;
Teşekkür ederim cevabın için,lpg yi sıfır taktırdım eski sistemde de koku vardı yenisini taktırınca gider diye göstermedim kimseye yenisini taktırdım kaçak kontrolü yapıldı montajdan sonra fakat yime koku sorunu devam ediyor,öyle yapacağım karbüratör ve egzos dahil egzos bağlantılarına baktıracağım.Lpg ustası da bir yerde yağ kaçağı olabilir diyor,birde şu var bu ihtimal beni karbüratöre yöneltiyor,aracı benzine aldığımda gaz pedalından ayağımı çekince yani gaza basmayınca stop ediyor araç ama lpg de iken normal çalışıyor ben anlam veremedim bu işe :)

Nekropsi;
teşekkür ederim cevabın için,aklımda olsun o da devir daim ve egzos çatalı da

çok sağolun arkadaşlar,
Bilgi paylaştıkça çoğalır...:)
yufii
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 08 Oca 2009, 00:34

insan burnu enteresan bir yapı

sürekli olarak aynı kokuya maruz kalınca o kokuyu algılamaz.

bunu sigara içilen odada sigara kokusu almayan insanların 5 dakka hava almaya çıkıp geri geldiklerinde off  ne içmişiz demesi gibi düşünün.

bence aracınızın içinde de  koku var  camı  açtığınız anda  içeriye temiz hava girerek burnunuzu yeniden kendine getiriyor ve içerideki kokuyu tekrar hissetmenize neden oluyor.

zaten sigara içenler bilir

aracın içinde sigara içerken camı aralayınca duman dışarı süzülür Smile

yani o hızlarda içeriye LPG  girmesi olanaksız bence.

büyük ihtimal LPG  buharlaştırıcı nın  üzerinde bulunan LPG giriş rekorundan kaçıyordur.

veya depo bağlantılarından sızıntı olabilir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti yufii » 08 Oca 2009, 01:14

mantıklı bir yaklaşım teşekkürler,Ama önden motor tarafından geliyorsa koku içeri girebilir,camı açtığımızda nasıl içeri hava giriyor o şekilde. lpg yi taktıralı daha 5 gün oldu bakıldı kaçak yok.
yufii
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xavi » 08 Oca 2009, 01:49

[quote="AhmetH"]insan burnu enteresan bir yapı

sürekli olarak aynı kokuya maruz kalınca o kokuyu algılamaz.

bunu sigara içilen odada sigara kokusu almayan insanların 5 dakka hava almaya çıkıp geri geldiklerinde off  ne içmişiz demesi gibi düşünün.

bence aracınızın içinde de  koku var  camı  açtığınız anda  içeriye temiz hava girerek burnunuzu yeniden kendine getiriyor ve içerideki kokuyu tekrar hissetmenize neden oluyor.

zaten sigara içenler bilir

aracın içinde sigara içerken camı aralayınca duman dışarı süzülür Smile

yani o hızlarda içeriye LPG  girmesi olanaksız bence.

büyük ihtimal LPG  buharlaştırıcı nın  üzerinde bulunan LPG giriş rekorundan kaçıyordur.

veya depo bağlantılarından sızıntı olabilir.
[/QUOTE]
gayet mantıklı bi yaklaşım... arkadaşın dediği doğru. cam biraz açıkken dışarıdan içeriye hava girmiyor, aksine içeride hava büyük bir hızla dışarı çıkıyor... aracınızı en kısa zamanda kontrolden geçirin/geçirtin... Allah korusun ihmale gelmez....
xavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hema123 » 08 Oca 2009, 11:33

benzer problem bend de olmuştu. motor ve lpg ile ilgili ne yaptıysam düzelmedi. problem susturucudaymış. çürüğü felan olmamasına rağmen efektif ömrünü tamamlamış ve tıkanıklık oluşmuş. susturucuyu değiştirince aracın çekişi arttı, yakıtı azaldı, rolantisi düzeldi ve koku-moku kalmadı.

saygılarımla
hema123
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozanknc » 08 Oca 2009, 15:47

sanırım egzosun bir yerinde delik bi yer var o yüzden gaz kokusu içeriye geliyor aynı problem  bende de var dı o şekilde halletmişdim başka tarafları değiştirip boşa masraf etmeyin derim
ozanknc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 08 Oca 2009, 17:05

Dün akşam orta susturucunun giriş borusu delindi egzoz başaldı bağırmaya, içeriye muazzam lpg kokusu girdi. Bugün öğlen yaptırdım egzozu koku gitti.
kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir