BENZİN TÜKETİMİM ÇOK ARTTI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BENZİN TÜKETİMİM ÇOK ARTTI

İleti kayzer » 22 Oca 2009, 12:56

Arkadaşlar 94 model 80.000.km de favorit lx arabam var

son zamanlarda benzin tüketimim çok arttı ayda yaklaşık 1000 km yol yapıyorum ve aksine uzun yolda benzin tüketimi azalacağına arttı 3-4 ay öncesine kadar şehir içi 10 lt şehir dışı 6-7 lt iken şimdilerde şehir dışı 8,3 lt ölçtüm dün
şimdi sorum şu
karbiratörde bir arıza dolayısıyle mi bu artış olmuş olabilir ki yağını filtrelerini yeni değiştirdim bujilerin de sağlam olduğunu söyledi usta
ya da motor şanzıman veya başka bir sorun olabilir mi

l.p.g. taktırsam çözüm olur mu? hoş taktırmak ta çok istemiyorum 600 ytl gibi bir maliyeti çıkıyor 7-8 ayda kendini amorti edecek belki 1 yıla kadar model yülseltebilirim ve yaptığım yatırım boşa gider

sizin de görüşlerinize göre hareket edecem yardımcı olursanız sevinirim

kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 22 Oca 2009, 13:43

Soğuk havalarda tüketim artar. Bende de 93 var LPG li 1 sene oldu takalı kendini 2 sefer amorti etti çoktan.

kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 22 Oca 2009, 14:04

km  hesabı yapsanız  hatalı  olabilir derdim ama  litre  hesabı  ile  sorun  belirttiğinize  göre  gerçekten  sıkıntı var.

benzin dinlendirme kabı  çatlayıp benzini sızdırmaya  pek hevesli bu araçlarda .

filitre kutusununda altında kaldığından  gözden kaçabiliyor.

ayrıca  yakıt pompasındanda  sızdırmaya  hevesli  bu motorlar.  yağ filitresine  yakın  yerde  yakıt pompası  bir  bakın  üzeri  benzinli mi  pislik tutmuş mu  diye.

her  şey  normal  görünüyorsa  karbüratörü  güzelce  temizlettirip  bilgisayarla  ayar yapan  iyi bir yerde  yeniden  ayarlatmaktan  başka  kolay  çözüm  yok.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 22 Oca 2009, 14:14

Ahmet' in dediklerine ilaveten, buji kabloları, karbüratör ayarları ve supap ayarları da yakıt tüketimini çok etkiliyor Favorit' te.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kayzer » 22 Oca 2009, 14:47

İLK FIRSATTA AHMET İN DEDİĞİNİ YAPIP KONTROL VEKARBİRATÖRÜ TEMİZLETECEĞİM SONUÇLARINI SİZE ANLATIRIM

BİR RİCAM;L.P.G. İLE DE BİR İKİ KELAM EDİP BİR TAVSİYE VERSENİZ DAHA ÇOK SEVİNİRİM.

SELAMLAR İYİ ÇALIŞMALAR.

kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 22 Oca 2009, 15:02

temiz bakımı  yapılmış  motorun  üstüne  LPG  çok  güzel  gidiyor.

biz felicia mızı  LPG  ile  kullanıyoruz.  40 lık simit  tüp var bagajda stepne nin yerinde 

geçen  bayram  annem  depoyu doldurup  izmirden  bursaya gitmiş ve bursada da  kullanmış.

hesaba vurunca 400 km  yol en az  32-33  litre  LPG  ile  çarpın  artık litre fiyatını.

her türlü  avntajlı yani.

inanırmısınız LPG  kitinin parasını  bırakın   rektefiye  masrafını  bile  çıkarıyor Smile 
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti cenk16 » 22 Oca 2009, 18:05

99 Felicia var bende. Defalarca ölçtüm. 100 km de karma 8,3 lt lpg tüketiyor. Yani km de 8,3*1600=132 yakıyor.
cenk16
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cenk Şahin
Nereden: Bursa
Arabanız: Astra 1.6(Eski Skodacı)

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir