8 ayda conta yanar mı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

8 ayda conta yanar mı?

İleti forman67 » 25 Oca 2009, 23:35

Arkadaşlar merhaba
2 gün önce uzun yolda hararet sorunu yaşadım.

Hararet göstergesi  hiç kırmızıya gelmedi ama çok yaklaştı.Arabanın çekişi azaldı.

90 km de 4 mola verdim. Hararet sonrası arabayı istop ettirdiğimde kaputtan tıkırtılar geldi bunun üzerine kaputu açtım baktım ki motora su ileten boru şişmiş su haznesine baskı yapıyor su haznesi ağzına kadar su dolmuş. Bir süre sonra boru indi su haznesi yarıya kadar boşaldı motor tekrar su aldı.

Ustaya gösterdik conta yanmış dedi.

8 ay önce conta değişmiştik. Arabayı hiç zorlamadık hiç hararet yaptırmadık arabaya. Bu süre zarfında gayet memnundum ne hararet ne çekiş çiçek gibiydi...

Ne olduysa 2 hafta önce yaptığımız yağ değişiminden sonra oldu, antifriz de koyduk.

Sorularım...

Usta dandik antifriz conta yaktırır dedi bu doğru mu?

8 ayda yanan conta hangi problemin alameti farikasıdır?

arabam 93 model skoda forman lx

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

forman67
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 26 Oca 2009, 08:49

kapağı açmadan conta yaktığını mı anladı ?

yanlış antifrizin  alüminyum malzemeler üzerinde aşındırıcı etkisi olabiliyor. (özellikle silindir kapağının su kanalları ve contaya basan yüzeyleri)

ama bunu ustalar bilir genelde  "pembe antifriz"  denen  antifriz kullanılır hatta  G12  diyorlar vw servisleri.

mavi  antifrizlerin  alüminyum üzerinde etki  göstermeyenleri var  ambalajında yazması lazım  ama  genelde  mavi antifrizin  aşındırabileceğini tahmin ediyorum  emin değilim.

aldığınız yada ustanın koyduğu antifrizin kutusuna  bakın  alüminyum malzeme için uygunmuymuş diye.

eğer  değilse bu bir usta hatasıdır, ben olsam masrafını ödemesini isterim.

ayrıca  uzunca süre antifrizsiz  kullanılan motorlara  antifriz eklenmesi ile  eskiden olşmuş tortuların çözüldüğü ve kimi zayıf yerlerden kaçırma yaptığıda biliniyor. suçu contada aramadan önce iyice bakmak lazım borulara belki  su  kaçağı vardır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti forman67 » 26 Oca 2009, 11:26

Conta kaçırıyor o kesin.
Motoru çalıştırınca su haznesinden hava kabarcıkları çıkıyor.
forman67
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 26 Oca 2009, 11:35

hımm. evet durum açıkmış.

antifriz olayı bunu tetiklemiş olabilir ama  contanın yandığı yeri  inceleyebilirsiniz. su kanallarına  yakın mı   yada  silindir kapağının su kanalları  aşınmış mı  vs.  olyda ustanın kabahati varsa en azından işçilikten indirim talebiniz olabilir.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti parsanoto » 26 Oca 2009, 11:55

contanın yanması için süre önemli değildir.8 ayda da yanar 2 gündede yanar.tamamen aracın motor dutumu ile ilgilidir.
8 ay önce conta değişirken silindir kapağının durumu nasıldı,taşlama yapıldımı yada daha önceki zamanlarda silindir kapağı kaç kere taşlandı bunlar bilmek lazım.eğer kapak 2 kere taşlandıysa muhakkak farklı conta kullanılmalıdır.orjinal conta kalınlığı 1,5 mm dir.eğer taşlama yapııp seviye düştüyse 2mm lik conta kullanılır.bunun dışında eğer kapağın seviyesi fazla düştüyse ne kadar conta değiştirirseniz değiştirin conta dayanmaz.

favoritin silindir kapağının orjinal ölçüsü üst yüzey ve tabanı ölçtüğümüz zaman yükseklik  98,2 mm civarı gelir.bu ölçü 96,5 mm e veya daha altına indiyse uğraşmanın hiç bi mantığı  yoktur silindir kapağının değimesi lazım.

bunların dışında hararete yol açan  bazı yanlışlardan biride termostatı çıkarmaktır.sağlıklı bi motor isteniyorsa muhakkak derecesi mevsime uygun termostat takılmalıdır.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman67 » 26 Oca 2009, 12:01

Kapak hiç taşlanmadı çünkü motor AŞIRI hararet görmedi hiç.
Termostat sökülmedi.

Yeni öğrendim, arkadaş el freni çekikken 3 km gitmiş(acemi :)) ). Herhalde bu zorladı motoru hararet yaptı...
inşaallah kapak zarar görmemiştir. orjinal üst kapak ne kadar bu arada?
forman67
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir