jikle

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

jikle

İleti berkant » 02 Mar 2007, 03:06

herkese merhaba.Soğuk havalarda 136L mi çalıştırdığım zaman jikle devreye giriyor fakat devreden çıkıncaya kadar motor devri çok yüksek oluyor. bu devri kendim nereden düşürebilirim. şimdiden teşekkürler...(jikle devreden çıktıktan sonra rölanti normal)

berkant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 02 Mar 2007, 16:17

[quote="berkant"]herkese merhaba.Soğuk havalarda 136L mi çalıştırdığım zaman jikle devreye giriyor fakat devreden çıkıncaya kadar motor devri çok yüksek oluyor. bu devri kendim nereden düşürebilirim. şimdiden teşekkürler...(jikle devreden çıktıktan sonra rölanti normal)[/QUOTE]

Favorit' in jikle sistemi dört kademelidir. Soğuk havalarda en üst kademeden başlar çalışmaya ve motor ısısı arttıkça kademe kademe düşer. Anladığım kadarıyla jikle en üst kademede çalışmaya başlıyor fakat diğer kademelere geçemiyor, direkt olarak rölantiye düşüyor. Sanırım jikle tertibatı takılıyor. Jiklenin mekanik kısımlarını yağ, toz ve psilikten arındırırsanız takılması sona erecektir diye düşünüyorum. Fakat çok önemli bir nokta var ki bir ustaya götürüp bu işlemi yaptırırsanız, usata jikle tertibatını komple sökmek isteyebilir. Aman sakın söktürmeyin zira Favorit' in jikle sistemi çok karmaşık ve ayarı da çok hassastır. Bir daha ayarları tutturamayabilirsiniz. ayrıca http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=697&PN=1 linkini de incelemenizi öneririm.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ünsal » 03 Mar 2007, 01:52

ayrıca otomatik jikledir çalışırken elle müdahale edilmez....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti berkant » 03 Mar 2007, 02:00

Cevap için teşekkürler...
berkant
Yeni Üye