Bazı sorunlarım için Çözüm bekliyorum..Teşekkürler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bazı sorunlarım için Çözüm bekliyorum..Teşekkürler

İleti AdoqapobA » 01 Nis 2009, 20:21

Merhabalar, benim 94 model skoda favoritim var. Aracımla ilgili bazı sıkıntılarımı sizinle paylaşıyorum, neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

1. arabam havaların ısınmasına rağmen sabah 400-500 devirde tekleye tekleye çalışıyor. soğuk havalarda bu durumda arabam istop ediyordu. biraz ısınması için ayağımla gaz vermek zorunda kalıyordum. sonra motor ısınıyor ve devam ediyordum. Arabanın rölanti ayarını 1000 devire göre ayarlatmama rağmen sabah bu şekilde düşük devirde çalışmasının sebebi ve çözümü nedir?

2. Son zamanlarda arabam 2 - 3 dakika normal hareket ediyor. 3. 4. vitese filan çıkabiliyorum. hiç bir sorun yok. 3 dakika geçtikten sonra gaz yerken hafif tekleme yapıyor. kırmızı ışık filan denk gelince durmak için frene bastığımda istop ediyor. çalıştırıyorum az gidiyorum frene bi daha basınca yine istop ediyor, bu böle bi süre bu istop etme işi devam ediyor. Tam randumanlı çalışmıyor sonra da. Bunun sebebi ve çözümü nedir?

3. Geçenlerde Konya-Ankara arasında giderken baş gösteren bir problemim de  hararet. arabaya yeni antifiriz koymama rağmen hararet artmaya başladı (ilk defa hararet sorunu yaşıyorum). Dura dura ankaraya gittim orada bir ustaya gösterdim hava vardır dedi. havasını filan aldı. şimdi araba çalıştıktan 5 dakika sonra hararet yükselmeye başlıyor. hızlı bir şekilde artıyor. kırmızıya yaklaşıyor. boşa attığımda veya yavaşladığımda birden yarıya düşüyor. 4 ve 5. vitese çıkınca artış gösteriyor yine. sonra iniyor çıkıyor filan. sinirimden arabaya hararet yaptırmak pahasına, harareti yükseldikten sonra 5. vitesden çıkmadan 90 km filan yol yaptım. kırmızı olan kısmıda geçmiyor orada kalıyor. sonra gazı bırakınca yine hızlı bi şekilde yarı üzerine kadar iniyor. gaz verince artmaya devam ediyor. bunun sebebi ve çözümü nedir?

4. arabama arka sağ köşeden bir bayan çarptı. benim arabada çizik bile oluşmadı. baya sert çarpmışki onun arabasının (2005 model hyundai) ön tampon, sol çamurluk, sol kapı iptal olmuş. o gün bugündür arabamın kapılarında bir gıcırdama var ve dışarıdaki sesi daha çok içeri alıyor gibi. bu konuda ne yapabilirim?

Şimdiden bütün yardımlarınız için teşekkürler...

AdoqapobA
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 01 Nis 2009, 20:45

1.araciniz lpg'limi__?
2. araciniz lpg'limi__?

3.su an yazlık müşür takmakta fayda var..yada eskiyse değiştirmekte..

4.yağlama ve sıkılaştırma işleminden sonra belki değişebilir...
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti sainz » 01 Nis 2009, 21:14

[quote="Arif Açıksöz"]1. arabam havaların ısınmasına rağmen sabah 400-500 devirde tekleye tekleye çalışıyor. soğuk havalarda bu durumda arabam istop ediyordu. biraz ısınması için ayağımla gaz vermek zorunda kalıyordum. sonra motor ısınıyor ve devam ediyordum. Arabanın rölanti ayarını 1000 devire göre ayarlatmama rağmen sabah bu şekilde düşük devirde çalışmasının sebebi ve çözümü nedir?
...[/QUOTE]

Büyük ihtimalle jikle ayarları.

[quote="Arif Açıksöz"]2. Son zamanlarda arabam 2 - 3 dakika normal hareket ediyor. 3. 4. vitese filan çıkabiliyorum. hiç bir sorun yok. 3 dakika geçtikten sonra gaz yerken hafif tekleme yapıyor. kırmızı ışık filan denk gelince durmak için frene bastığımda istop ediyor. çalıştırıyorum az gidiyorum frene bi daha basınca yine istop ediyor, bu böle bi süre bu istop etme işi devam ediyor. Tam randumanlı çalışmıyor sonra da. Bunun sebebi ve çözümü nedir?
...[/QUOTE]

Yakıt besleme ve ateşleme elemanları, özellikle de distribütörün içindeki manyetik bobin titizlikle kontrol edilmeli.

[quote="Arif Açıksöz"]3. Geçenlerde Konya-Ankara arasında giderken baş gösteren bir problemim de  hararet. arabaya yeni antifiriz koymama rağmen hararet artmaya başladı (ilk defa hararet sorunu yaşıyorum). Dura dura ankaraya gittim orada bir ustaya gösterdim hava vardır dedi. havasını filan aldı. şimdi araba çalıştıktan 5 dakika sonra hararet yükselmeye başlıyor. hızlı bir şekilde artıyor. kırmızıya yaklaşıyor. boşa attığımda veya yavaşladığımda birden yarıya düşüyor. 4 ve 5. vitese çıkınca artış gösteriyor yine. sonra iniyor çıkıyor filan. sinirimden arabaya hararet yaptırmak pahasına, harareti yükseldikten sonra 5. vitesden çıkmadan 90 km filan yol yaptım. kırmızı olan kısmıda geçmiyor orada kalıyor. sonra gazı bırakınca yine hızlı bi şekilde yarı üzerine kadar iniyor. gaz verince artmaya devam ediyor. bunun sebebi ve çözümü nedir?
...[/QUOTE]

Artık miâdını doldurmuş termostat. Açması gereken değerlerde açmıyor, kapanması gereken değerlerde kapanmıyor gibi geliyor aklıma anlattıklarınıza istinaden. Favorit için orijinal termostat 88°C' lik, fan müşiri de 87-92°C' liktir.

[quote="Arif Açıksöz"]...4. arabama arka sağ köşeden bir bayan çarptı. benim arabada çizik bile oluşmadı. baya sert çarpmışki onun arabasının (2005 model hyundai) ön tampon, sol çamurluk, sol kapı iptal olmuş. o gün bugündür arabamın kapılarında bir gıcırdama var ve dışarıdaki sesi daha çok içeri alıyor gibi. bu konuda ne yapabilirim?
...[/QUOTE]

Her ne olursa olsun, kasa hafiften kasılmıştır. Kasa yamuktur demiyorum ama ufak da olsa esneyip yerine gelmiştir. Bu arada kapıların ayarları da bozulmuştur. Ayarlama ve yağlama ile çözülebilir diye düşünüyorum. Tabi kasanın esnemeden sonra yerine gelip gelmemiş olması darbenin şiddetiyle sıkı sıkıya bağlantılı. Belki de kasılı kaldı. Dediğim gibi darbenin şiddetiyle sıkı sıkıya bağlantılı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AdoqapobA » 02 Nis 2009, 01:29

verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Arabam lpg'li..
AdoqapobA
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kemaI » 02 Nis 2009, 12:06

Saydığın bütün sorunlar hararet yaptı deyince conta yanmasına çıkıyor. Conta gidikse tekleme yapar.
kemaI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dellezli » 02 Nis 2009, 12:33

Merhaba arkadaşlar.
Bir süredir baya ilgilendim siteyle. Hoşuma gitti. Bilgiler için sağolun.

Bende bir favorit aldım.

arkadaşımın 2.sorunu Distribütörden kaynaklanabilir diye düşünüyorum. Ateşleme Problemi olabilir.

3.Soruna gelince aklıma çok önceleri başıma gelen bir hadiseyi getirdi. Sivas-Muş giderken Yolda hararet anormal derecede çıkmaya başladı. İbrelerin geneli manyaklaşmaya başladı. Malatyaya kadar baya uğraştırdı. Bu arada baya ustaya gösterdik. Kimi müşürü değiştirdi. Kimi Sigortaları ama olmadı. Fan cansız çalışyordu. En son gittiğimiz usta çalıştırdı bi gaza bastı bıraktı. Sonuç Şase almıyor dedi. Motora şase kablosu taktı bi çalıştırdık herşey normale döndü. Benim aklıma gelen şaseden olabilir.
dellezli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 02 Nis 2009, 18:12

[quote="Arif Açıksöz"]

Merhabalar, benim 94 model skoda favoritim var. Aracımla ilgili bazı sıkıntılarımı sizinle paylaşıyorum, neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

1. arabam havaların ısınmasına rağmen sabah 400-500 devirde tekleye tekleye çalışıyor. soğuk havalarda bu durumda arabam istop ediyordu. biraz ısınması için ayağımla gaz vermek zorunda kalıyordum. sonra motor ısınıyor ve devam ediyordum. Arabanın rölanti ayarını 1000 devire göre ayarlatmama rağmen sabah bu şekilde düşük devirde çalışmasının sebebi ve çözümü nedir?

2. Son zamanlarda arabam 2 - 3 dakika normal hareket ediyor. 3. 4. vitese filan çıkabiliyorum. hiç bir sorun yok. 3 dakika geçtikten sonra gaz yerken hafif tekleme yapıyor. kırmızı ışık filan denk gelince durmak için frene bastığımda istop ediyor. çalıştırıyorum az gidiyorum frene bi daha basınca yine istop ediyor, bu böle bi süre bu istop etme işi devam ediyor. Tam randumanlı çalışmıyor sonra da. Bunun sebebi ve çözümü nedir?

3. Geçenlerde Konya-Ankara arasında giderken baş gösteren bir problemim de  hararet. arabaya yeni antifiriz koymama rağmen hararet artmaya başladı (ilk defa hararet sorunu yaşıyorum). Dura dura ankaraya gittim orada bir ustaya gösterdim hava vardır dedi. havasını filan aldı. şimdi araba çalıştıktan 5 dakika sonra hararet yükselmeye başlıyor. hızlı bir şekilde artıyor. kırmızıya yaklaşıyor. boşa attığımda veya yavaşladığımda birden yarıya düşüyor. 4 ve 5. vitese çıkınca artış gösteriyor yine. sonra iniyor çıkıyor filan. sinirimden arabaya hararet yaptırmak pahasına, harareti yükseldikten sonra 5. vitesden çıkmadan 90 km filan yol yaptım. kırmızı olan kısmıda geçmiyor orada kalıyor. sonra gazı bırakınca yine hızlı bi şekilde yarı üzerine kadar iniyor. gaz verince artmaya devam ediyor. bunun sebebi ve çözümü nedir?

4. arabama arka sağ köşeden bir bayan çarptı. benim arabada çizik bile oluşmadı. baya sert çarpmışki onun arabasının (2005 model hyundai) ön tampon, sol çamurluk, sol kapı iptal olmuş. o gün bugündür arabamın kapılarında bir gıcırdama var ve dışarıdaki sesi daha çok içeri alıyor gibi. bu konuda ne yapabilirim?

Şimdiden bütün yardımlarınız için teşekkürler...
[/QUOTE]

Öncelikle

1-ve 2- karbüratör ve lpg regülatörü ayarlarına baktırın,

3- Silindir kapak contasına baktırın, büyük olasılıkla yanık,değiştirin. Termostatınız kesin arızalı, değiştirin.(Yazlık-kışlık değil, orijinali ile.)

4-Aracınız hasar almasa bile esneme kesin olmuştur.Önce bir şasiciye baktırın, sonra da kaportacıya...

Kolay gelsin...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir