formen de kapı pimleri değişimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

formen de kapı pimleri değişimi

İleti orthosis » 11 Nis 2009, 00:56

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. bizim 93 model ilk el skoda formen var. geçenlerde 2005 model skoda fabia 1.4 ambiante aldık. yaklaşık bire hafta ben kullandım. sonrasında tabii cefakar formana devam. fabiaya göre forman at arabası gibi geldi. benim arabanın özellikle arka bagaj tarafından diğer yerlerinden çukurda kasiste takır tukur sesler gelirdi. acayip canımı sıkardı. bu gün sağ ön cam zor inip kalktığı için kaportacıya gittim. kaportacı kapı pimlerinin eskidiğini değişmesi gerektiğini söyledi, tamam usta dedik değiştirdiler. arabayı aldıktan ilk kilometrelerde hemen fark ettim. arabada tabiri cazise tık kalmamış. meğer bütün sesi kapılar bagaj yapıyormuş. eğer sizde aşırı gürültüden şikayetçiyseniz hemen kapı pimlerinin hepsini değiştirin derim. 10 tl pimler 30 tl işçilik aldılar. bu arada bagaj kapak kilit mekanizmasının vidalarını bi kontrol edin gevşekse iyiceme sıkın.

orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti kalbikrıkserseri » 11 Nis 2009, 10:07

slm kardeş beim de bi emektar war formen ses gelio kapılardan demekkkii dediin gibi pimlerden bende onlara bi göz attırayım eywallah saolasın:))
kalbikrıkserseri
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 11 Nis 2009, 10:48

Bendede 91 favorit var ve bu ses yüzünden 1 saatlik yolda gitsem kafamın içinde davul çalınmış gibi oluyor.Ne yaparsam yapayım sesi kesemedim.hele motor sesi...sanki motor yan koltukta geliyor benimle öyle bi ses alıyor içeri.şu tangur tungurlarda cabası.ne yapalım iyi bir araba alana kadar bu sesleri çekecez anlaşılan.
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti adler436 » 15 Nis 2009, 11:20

kapılardan gelen sesler özellikle fren yapınca ve ani gaz vermelerde geliyorsa %100 kapı pimlerindendir arkadaşlar, ben değiştirdim rahatladım bagaj kapağınada bi ayar çektim biraz daha sert kapatınca tutuyo ama artık ses gelmiyor.benim sesden yana problemim konsoldave ön takımlarda bunlarıda çözersem araçda hiç ses kalmıyacakbirde ses izolasyonu yapmayı düşünüyorum bakalım artık...:D

adler436
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ethem kayhan kaymakçı
Nereden: Denizli
Arabanız: forman+fabia 1.4 TDI+fabia 1.2 HTP

İleti alpino » 15 Nis 2009, 23:51

[quote="turuncuklu"]   Bendede 91 favorit var ve bu ses yüzünden 1 saatlik yolda gitsem kafamın içinde davul çalınmış gibi oluyor.Ne yaparsam yapayım sesi kesemedim.hele motor sesi...sanki motor yan koltukta geliyor benimle öyle bi ses alıyor içeri.şu tangur tungurlarda cabası.ne yapalım iyi bir araba alana kadar bu sesleri çekecez anlaşılan.[/QUOTE]

favo ve forman motorlarının özellikle ilk marşa basıldığında sanki tencere tavayı birbirine vuruyormuşsun gibi bir sesi var. 92 model forman vardı. kontrol amaçlı şanzumanı indirip volan dişlisini kontrol ettiklerinde dişlerin yarısının aşındığını gördük (diş boyu olarak değil kenardan ortaya doğru). dişli deişti. o ses de kesildi. aklınızda bulunsun. ayrıca gevşemiş ve eskimiş ekzantrik zinciri de şakırtı şeklinde sese neden olur. motor yan koltukta gibi çalışıyor demişsin :) 74 model vw vardı bizde. bir de ona bin :) 2 saatte bir mola vermezsen asla uzun yolu bitiremezsin. :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti turuncuklu » 16 Nis 2009, 11:17

Alper kardeş favolar uzun yolda basınca gürültüyü çok alıyor içeri.Hadi motoru geçtik, hele şu lastik sesini içeri almıyormu valla deli oluyorum.Şimdi motor aksamına izalosyon düşünüyorum (motorla ön konsol arası ve kaput içi) ama o zamanda yazın ısıdan dolayı hararet yükselir diye korkuyorum.
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 16 Nis 2009, 15:44

dostum tabiki alacak. yanlış anlama ama sonuçta favo. :) dediğim gibi bizde forman vardı 92 model. satıp felicia aldık. il bindik arabaya devir göstergesine bakmadan motorun çalıştığını bile farkedemedik :) ama sonra traktör gibi gürültülü gelmeye başladı. onu sattık octi aldık. şimdi lastik sesi ve rüzgar sesi alıyor içeri diye dert yanıyorum. durum tamamen alışma meselesi. kulak alışınca daha çok ses duyuyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir