Favo aldım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favo aldım

İleti MTekbas » 11 May 2009, 01:56

Slm Arkadaşlar 

Forumda ziyaretçi olarak dolaştım sonrada bir 93 favorit 135lx aldım 

böylece maceram başladıı

2007 kasımda ehliyet aldım  2008 aralıktada da direksiyonum gelişsin diye bir favorit aldım (Aslında bir arkadaşımla ortak aldık) çok önceden karar vermiştik ama bir pazar günü sınav çıkışı yolumuz samandıraya düştü aslında araba almayacaktık sadece bakacaktık ama bir favo gördük ve aldık 3100tl (biliyorum çok acele oldu)

sonra anladık ki bir kaç hafta kullanınca

motor su kaçırıyor merkezi kilit te bozuk  sonrası yolda kalmayla başlayan tamircide biten bir hikaye;

Tüm motor aksamı (conta gömlek piston....) değişti motor rektefiye oldu

yeni radyatör takıldı

debriyaj balatası fren balataları yağları bujiler değişti

ön lastikler yenilendi rot ayarı yapıldı yeni ön tampon takıldı direksiyon değişti

merkezi kilit onarıldı silecekler değişti

tüm bunlarla favo bize yaklaşık 5000 e mal oldu (devir dahil)

tabi  hala arka silecek çalışmıyor (nasıl çalıştığınıda bulamadım  gerçi su püskürtüyor)

birde kilometre göstergesi çalışmıyor (anlyana kadar çıldırdım. favoyla dolaşıyorum geziyorum bir bakıyorum 20 Km gitmişim depo boşalmış km de 1 lira yakıyo anlatıyorum herkes şaşırıyor sonra km hiç hareket etmemeye başladı hız göstergesi de yanlış 120 ile giderken frene basıyorum ibre 130 a çıkıyor 100 ile gidiyorum herkes beni geçiyor.....)

Karbüratore daha dokunmadık

ama nazar değmesin şanzıman çok sağlam

favoyu alırken yazın satarız diyorduk şimdi bütün bunlardan sonra herhalde birkaç yaz daha kullanırız.  Ama yinede içimde bir sevgi var yarısı benim olmasından dolayı..

Bu uzun yazıyı okuyanlara şimdiden tşk ederim

Mustafa

MTekbas
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fevgo » 11 May 2009, 04:05

O fiyata zaten kusursuz,ya da az kusurlu bi favo bulamazdınız..Epey bir masraf etmişsiniz,ve daha da edeceksiniz gibi görünüyor.Keşke biraz daha temizine baksaydınız diyeceğim ama olmuş bi kere.Kazasız belasız,cezasız sürüşler....
fevgo
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 11 May 2009, 10:55

Allah kolaylık versin...yeni sürücü için yanlış seçim olmuş.macera başlamış zaten...
Hayırlı olsun.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti keceli » 11 May 2009, 11:14

Hayır olsun kardeşim,
Aramıza hoşgeldin.

Anlıyorum ki sende Favonu seveceksin.

Emin ol Favonun skodalar içerisindeki yeri ayrıdır.

İnsana başka bir haz verir. Kendisini sevdirir.

Hele birde ufak tefek arızalarını kendin yapmaya alışırsan tadından doyum olmaz.

Arkadaşlarımında dediği gibi verdiğin paraya anca bu kadarı alınırdı.

Yaptığın masraf ise normal, canını sıkma. Ustan iyiyse aynı arızıları tekrar görmezsin.

Bu işlerde ilkemiz şudur "Aracını sev oda seni sevsin, ona iyi davran oda arıza yapmasın"

Netice-i Kelam;

Allah kaza-bela vermesin.

(Bu arada adını listemize yazmayı da unutma)Smile

keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MTekbas » 11 May 2009, 11:38

Tşk ederim Skoda dostları 

Gerçekten zevkle kullanıyoruz.  (Nede olsa ilk otom)
bazen sabahları zor çalışıyor  galiba bir de karbüratöre baktıracam
ee  öğreneceğiz  bakalım ileride bir daha oto aldığımda tecrübali olacağımm

MTekbas
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MTekbas » 11 May 2009, 11:41

birşey daha sormak istiyorum  favo nun arkasında 135L yazıyor ama ruhsatta 135lx  aracım hangisidir_?  birde 135 136 l lx farklar nelerdir?
MTekbas
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 11 May 2009, 14:00

Güle güle kullan.

Epey masraflı ve meşakkatli olmuş sizin için ama Polyannacılık yapmak gerekirse, sanayida tamir yaptıma işleri hakkında tecrübe kazanmış oldun.

[quote="MTekbas"]...arka silecek çalışmıyor (nasıl çalıştığınıda bulamadım  gerçi su püskürtüyor)...[/QUOTE]

Arka silecek genelde dişlisiyle ilgili problem çıkartıyor. Elinden geliyorsa bu tarz işler sen de yapabilirsin. Elinden gelmiyorsa da bir oto elektrikçi on dakikada halledebilir.

[quote="MTekbas"]...karbüratöre baktıracam...[/QUOTE]

Karbüratöre bakım yaptırdığında, karbüratörün içindeki sontaları da yenile ki bir daha sıkıntı olmasın. Bir de karbüratörün emme manifolduna oturduğu yerde flanş da denilen bir contası var onu da yenilemeni tavsiye ederim.

[quote="MTekbas"]birşey daha sormak istiyorum  favo nun arkasında 135L yazıyor ama ruhsatta 135lx  aracım hangisidir_?  birde 135 136 l lx farklar nelerdir? [/QUOTE]

Aracın torpidosu ve kapı içleri siyah plastikse, LX serisidir. Kapı içleri kahverengi, torpidosu ise sütlükahve rengi ise L serisidir.

136L ile 135L arasında mekanik olarak hiç bir fark yok. Yalnızca 136L' nin sıkıştırma oranı biraz daha yüksek olduğu için 5 HP kadar daha kuvvetlidir motoru.

İç mekan olarak da tek farkları koltuk döşemeleri L serisinde kadife tarzı bir kumaştır, 136L' de ise naylon tarzı bir kumaştır.

136L' de motor devir sayacı ve arka silecek yoktur, 135L' de vardır.

LX serisinde ise, kapı iç döşemeleri tamamen farklı ve daha moderndir ve torpido ile diğer aksamlardaki plastikler biraz daha kalitelidir. Koltuk döşemeleri ise kot kumaşını andıran bir kumaştır.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir