hararet

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hararet

İleti anatolia41 » 12 Nis 2007, 01:25

2 yıldır skoda favorit kullanmaktayım.Bugüne kadar hiç hararet yaptırmadım.Arabamı ilk aldığımda çok çekinmiştim.Daha sonra bir elektrikçiye gittim.Arabamın hararet yapmasından çekindiğimi söyledim ve bana çok kolay bir çözüm yolu söyledi.Birkaç arabaya da uygulamış.Biliyorsunuz ki arabanın üstündeki mevcut fan çok küçük.Yeterli gelebilir fakat soğutma işlemi uzun sürüyor ve motor sürekli ısınmaya devam ediyor.İkinci el parça satan bir dükkandan çıkma tempra fanı bulduk.(25 ytl)Arabanın üstündeki fanı söktük ve bu fanı buraya yerleştirdik..Geniş fakat ince olduğu için de değiştirildiği farkedilmiyor.Eskisinden daha güzel durdu.Ustanında eline sağlık.Orijinalinden de daha iyi oldu.Şimdi fan daha çabuk motoru soğutuyor.

anatolia41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zaferbasturk69 » 22 Nis 2007, 17:15

Smile Bir de iyi tarafından bakın kışın arabanın ısınmasını fazla beklemenize gerek yok...
Favoritiniz varsa hararet ile yaşamaya alışmanız gerekiyor...

* Müşirinizi yazlık yaptıysanız...

* Yağını zamanında değiştiriyorsanız...

* Motorunuzun tüm ayarları yerindeyse...

* Arabanızı devrinde kullanıyorsanız...

vs... arabanız hararet yapmayacaktır... demeyi çok isterdim...ama maalesef ...

Olsun herşeye rağmen ;

Heart"I love Skoda"Heart
zaferbasturk69
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti jerdal0326 » 03 May 2007, 17:29

slm bendede 91 favorit var hararet yapıyordu sahin fanı ile degistirdim birde radyatoru sislettim şimdi cok iyi durumda
jerdal0326
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti root1907 » 29 May 2007, 16:09

bende 94 model favo var hararet sorunu benim arabayı aldığım kişi yaşıyormuş önceden ama ek bir fab taktırmış hararet çok çıkınca o fanıda çalıştırıyorsun hararet bir anda düşünüyor sanayilerde taqkılyorlar maliyetli birşeyde diil tavsiye ederim sorununa çözüm olucaktır.
root1907
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 29 May 2007, 16:13

[quote="root1907"]bende 94 model favo var hararet sorunu benim arabayı aldığım kişi yaşıyormuş önceden ama ek bir fab taktırmış hararet çok çıkınca o fanıda çalıştırıyorsun hararet bir anda düşünüyor sanayilerde taqkılyorlar maliyetli birşeyde diil tavsiye ederim sorununa çözüm olucaktır.[/QUOTE]

Peki termostat kapalı kalmışsa bile bu ikinci fan motoru, aracın motorunu ideal çalışma ısısına getirebiliyor mu?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti alwaysloser » 30 May 2007, 21:52

arkadaşlar dün yani 29 mayıs ta adana sıcağınında ki bilenler bilir bayagi uzun bi süre favoyla 160 ta giittim hiç bişe olmadı allttak, çizgiyi hiç geçemdi dikkatinizi çekerim adana ve 160 dedim suyunuzu sürekli kontrol edin kaçaklar varsa belirleyin fan çalışıyormu onu kontrol edin saygılar
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti özhan » 01 Haz 2007, 21:08

selam arkadaşlar
bende 94 favorit var, silndir kapak contasını iki defa değiştirttim, muşir ve termostatı yazlık koydurdum, fanı manuel olarak çalışan sistem yaptırdım, arabanın bakımlarını düzenli yaptırıyorum, devirli kullandığımı zannediyorum, ayrıca radyötörüde şişlettirdim  amma hala hararet sonu yaşıyorum daha ne yapmalıyım acil bilgi verirseniz çok sevinirim zira yaklaşık 1500 km yol yapacağım haziran sonunda acil bilgi verirseniz çoook sevinirim
özhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 01 Haz 2007, 21:18

slm öncelikle bi su sızdırma olup olmadığını kontrol edin yada ettirin sızdırmada sorun yoksa suyun rahatlıkla dolaşıp dolaşmadığını kontrol ettirin hala sorun belli değilse otomatik fana dönün ve bi şahin fanı taktırın o kesin sonuçtur derim ben

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alwaysloser » 03 Haz 2007, 19:58

ne oldu sorunu çözebildiniz mi?

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti özhan » 12 Haz 2007, 06:50

sayın arkadaşım sorunum hala devam ediyor özellikle trafiğe girince bayağı yükseliyor,fanı manuel olarak devamlı çalıştırıyorum,ek olarak radyaör fanınıda çalıştırıyorum,tamirci soğutma suyu devri daim yapıyor ama sizin kastetdiğiniz su kaçağı ve otomatik fan taktırın meselesini anlıyamadım mümkünse acil cevap verebilirseniz çok sevinirim saygılar
özhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 12 Haz 2007, 17:20

benim arabam 93 favo lx fan otomatik devreye girer motor suyu ısınınca su kaçağına gelince motorun arka kısmında egzoz manifold kısmında bi yerden sızdırıyor olabilir ve otomatik fan olmazsa şahin yada doğan fanı taktrıp kurtulursunuz bunu yapan bi hayli çok

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 12 Haz 2007, 18:56

[quote="özhan"]sayın arkadaşım sorunum hala devam ediyor özellikle trafiğe girince bayağı yükseliyor,fanı manuel olarak devamlı çalıştırıyorum,ek olarak radyaör fanınıda çalıştırıyorum,tamirci soğutma suyu devri daim yapıyor ama sizin kastetdiğiniz su kaçağı ve otomatik fan taktırın meselesini anlıyamadım mümkünse acil cevap verebilirseniz çok sevinirim saygılar[/QUOTE]

Trafiğe girince bayağı yükseliyor diyorsunuz, sıkışık trafikte zaten açık yolda gittiğinizden daha yüksek seyreder hararet. Mesele fanın devreye girip girmemesindedir. Aşağıdaki fotoğrafta sarı ile işaretlediğim göstergenin başladığı bölgeye hararet ulaşır ulaşmaz otomatik jikle kapanır. Kırmızı ile işaretlediğim bölgeye geldiğinde ise termostat açar ve hararet ibresi daha aşağılara iner ve gözle görmek mümkündür bu inişi. Eğer açık yolda fazla devirli olmadan sabit bir hızda ilerlerseniz, hararet kırmızı ile işaretlediğim kısımdan daha yukarıya çıkmaz. Eğer sıkışık trafikte, yani dur-kalk yaparak ilerliyorsanız, hararet mavi ile işaretlediğim kısma kadar gelir ve zaten bu seviyelerde fan arada bir çalışıp motoru ideal ısıya getirip tekrar duracaktır. Tabii ki bu dediklerim sağlıklı çalışan bir soğutma sisteminde geçerli. Eğer fanın açma seviyesine kadar motorun harareti yükselip burada tekrar aşağıya düşmüyorsa termostat kapalı kalmıştır ve motor çok yüksek hararette çalıştığı gibi açık yolda ilerleseniz bile kolay kolay aşağılara gelmeyecektir.

[quote="özhan"]sayın arkadaşım sorunum hala devam ediyor özellikle trafiğe girince bayağı yükseliyor,fanı manuel olarak devamlı çalıştırıyorum,ek olarak radyaör fanınıda çalıştırıyorum,tamirci soğutma suyu devri daim yapıyor ama sizin kastetdiğiniz su kaçağı ve otomatik fan taktırın meselesini anlıyamadım mümkünse acil cevap verebilirseniz çok sevinirim saygılar[/QUOTE]

"Ek olarak radyatör fanını da çalıştırıyorum" ifadenizden kaloriferi de çalıştırdığınızı anlıyorum. Eğer bu kadar yüksek hararette seyrediyorsa motor ciddi bir sorun var demektir. Bir başka servise de danışmanızda fayda olabilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti özhan » 12 Haz 2007, 20:08

sayın arkadaşım ilgilendiğin için çok teşekkür ederim bu dediklerini yarın yaptıracağım inşallah, fakat yine geçmezse bilgi yardımına yine ihtiyacımız olacak herhalde şimdiden ilgin için çoook teşekkürler

özhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 12 Haz 2007, 20:12

HARARET MÜJÜRÜNEDE BAKTIRIN BOZULMUŞ OLABİLİR

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti özhan » 12 Haz 2007, 20:15

sayın arkadaşım ilginiz için çook teşekkür ederim dediğinizi yapacağım iyi günler olsun
özhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti özhan » 12 Haz 2007, 20:17

evet sağlam olduğunu söylüyorlar çünkü ısınmaya başladımı fan devreye girip çıkıyor

özhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 12 Haz 2007, 20:22

[quote="alwaysloser"]HARARET MÜJÜRÜNEDE BAKTIRIN BOZULMUŞ OLABİLİR [/QUOTE]

hararet müşiri artık evsafını kaybetmiş ve size göstergede fazla bir değer gösteriyor olabilir. Gerçi düşük bir ihtimal ama göz ardı etmemenizi öneririm.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti özhan » 12 Haz 2007, 22:37

ilginize teşekkür ederim baktıracağım
özhan
Yeni Üye
Yeni Üye