hararet

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hararet

İleti sainz » 28 May 2009, 13:01

[quote="xufuk"]Bide arkadaşlar Hararet göstergesi hakkında bir sorum olacak hararet göstergesi siyah yarım çember halinde motor ilk çalıştığında soğukken en altda sonra biraz yükseliyo taki uygun çalışma ısısı olan beyaz çentikli yere kadar yukarsı siyah aşağısıda siyah çizgi ama o ufak çentik kesik beyaz çizgi yazni.

Demekki uygun çalışma ısısı orda olmalı çok hafif geçince hemen fan çalışıyor yani o kesik beyaz yer 90 Dereceyimi temsil ediyo Aşadaki siyah çizik 60 derece yukarsıda 100-110-120 Derece oluyor heralde

O halde ben trafikte yokuş çıkarken her seferinde 100-110 dereceyi görüyorum çünki beyaz çentiğin çok üstüne çıkıyor ama yol düzeldiğinde zaten o anda fan motorunu manuelde açmış oluyorum hemen düzeliyo fan motoruda zaten çoktan kapatmış oluyorum Hiç trafikte yazın kalmaya gelmiyo dur kalklara sizdede böylemi beyaz çentik kaç dereceyi sembol ediyor yoksa bir kademe üstümü 90 derece beyaz çentik 80 olmasın ? 
[/QUOTE]
LX' te dur-kalklı ortamda yazın aşağıdaki fotodaki şekle geldiğinde fan çalışmaya başlıyor.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti xufuk » 28 May 2009, 22:07

sainz Çok teşekkürler benim için çok aydınlatıcı bir fotoydu Ben harareti fotodaki yerde gördüğümde eyvah araba hararet yapıyor diyordum demek normalmiş.

Uzun yolda hep Aşadaki Siyah boşlukta orasını Normal haralet olarak bellemiştim zaten çok hafif yukarı çıkınca Fan devreye giriyordu ben o haralet göstergesini ortada her gördüğümde Yazın dur kalka hiç gelmiyor bu araba diyordum hararet 110-120 lere dayandı diyordum demek Normalmiş.

Belkide Benden önceki sahibi Fan müşürü vs.. ile oynama yapmıştır sence Hralet göstergesini o seviyede gördüğümde gönül rahatlığı ile aracımı kullana bilirmiyim Ve siyah ağadaki çentikte olması normalmidir haralet göstergesinin Çünki termostat iptali veya düşük termostatlar onayladığım bir şey değil 90 derece göstergenin ortasımıdır ?

Bilgiler için çok sağol yoksa hep eksik kalıcaktım bu konuda....
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 28 May 2009, 22:08

Aracım 1993 Model Lx Bu arada
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 28 May 2009, 22:16

Eğer Harelet göstergesi Resim deki Yerde Haralet Normalse (90-92 derece) Benim Favomun öyle Haralet Sorunu yokmuş Boşa üzülüyormuşum Ben uzun Yolda hep Aşada Görüyordum Haralet göstergesini Normali Budur dedim o halde Aşadaki Küçük Siyah çentikte Onun Aşası beyaz çizik Soğuk Motor oldunğunda Siyah çentiğin üstü benim için Hep Tehlikeydi..
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 29 May 2009, 12:54

Açık yolda ilerlerken aşağıdaki kutucuğun hemen üzerinde duruyor hararet benim Favorit' te de. Tam yarıya gelmeden de fan açıyor. Termostat zamanla evsafını yitirip daha yüksek derecelerde açabiliyor. Büyük masrafı olan bir şey değil. Kaliteli bir termostatla yenilemekte fayda var bana göre.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xufuk » 29 May 2009, 22:34

O zaman Sizinde Hararet göstergesi benimki gibi Siyah Küçük kutucukta Sabit kalıyor uzun yolda Ozaman şöyle diyelim En Yukardaki Kırmızıya Çıkmayalım Tehlike orası yoksa Neden Kırmızı yapsınlar diğer Yerler Beyaz.

90 Derece Göstergenin neresidir bilen Arkadaşlar varmı? 

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti mk043 » 30 May 2009, 01:57

ARKADAŞLAR BEN DE FAVO YU YENİ ALDIM 94 LX HARARET KORLUSU BENDE DE VARDI İSTANBULDA YAŞAYINCA İNSAN HARARETLİ YAŞAMAYA ALIŞIYOR AMA RESİMDEKİ KADAR YÜKSELMEDİ HİÇ...
mk043
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti armes » 30 May 2009, 17:41

FAN MUSURUNU 80 LİK TAKTIR DAHADA ASSAĞIDA AÇAR FAN MALUM YAZA GİRDİK ARKADASIN RESİMDE GÖSTERDİĞİ NORMALDİR 
armes
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 30 May 2009, 18:21

[quote="xufuk"]

O zaman Sizinde Hararet göstergesi benimki gibi Siyah Küçük kutucukta Sabit kalıyor uzun yolda Ozaman şöyle diyelim En Yukardaki Kırmızıya Çıkmayalım Tehlike orası yoksa Neden Kırmızı yapsınlar diğer Yerler Beyaz.

90 Derece Göstergenin neresidir bilen Arkadaşlar varmı? 

[/QUOTE]
Favorit 136L2 nin kullanım kitabında:
Motor Çalışma Isısı: 85°C ile 115°C arası

diye bir ibare var. Bana kalırsa kesiksiz düz beyaz kısım bu aralık.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti LİNO » 30 May 2009, 23:13

sn sainz foruma yeni katıldım ve çok beğendim şu hararet göstergesi ile ilgili fotoyu tekrar yayınlayabilirmisin? iş yerindeyim filitreleme yapıyor olabilirler fotoyu göremiyorum yardımcı olursan sevinirim.Tongue
LİNO
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti LİNO » 31 May 2009, 01:18

[quote="sainz"][quote="xufuk"]Bide arkadaşlar Hararet göstergesi hakkında bir sorum olacak hararet göstergesi siyah yarım çember halinde motor ilk çalıştığında soğukken en altda sonra biraz yükseliyo taki uygun çalışma ısısı olan beyaz çentikli yere kadar yukarsı siyah aşağısıda siyah çizgi ama o ufak çentik kesik beyaz çizgi yazni.

Demekki uygun çalışma ısısı orda olmalı çok hafif geçince hemen fan çalışıyor yani o kesik beyaz yer 90 Dereceyimi temsil ediyo Aşadaki siyah çizik 60 derece yukarsıda 100-110-120 Derece oluyor heralde

O halde ben trafikte yokuş çıkarken her seferinde 100-110 dereceyi görüyorum çünki beyaz çentiğin çok üstüne çıkıyor ama yol düzeldiğinde zaten o anda fan motorunu manuelde açmış oluyorum hemen düzeliyo fan motoruda zaten çoktan kapatmış oluyorum Hiç trafikte yazın kalmaya gelmiyo dur kalklara sizdede böylemi beyaz çentik kaç dereceyi sembol ediyor yoksa bir kademe üstümü 90 derece beyaz çentik 80 olmasın ? 
[/QUOTE]
LX' te dur-kalklı ortamda yazın aşağıdaki fotodaki şekle geldiğinde fan çalışmaya başlıyor.

[/QUOTE]
LİNO
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mk043 » 31 May 2009, 12:30

SN LINO RESMİN ÜSTÜNE GEL SAĞ TIKLA RESMİ GÖSTER DE AÇILIYO
mk043
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 31 May 2009, 22:44

Elinde Kullanma Kılavuzu Vs.. Olan varsa Veya Bilen 90 Derece Hararet Göstergesinin Neresindedir Yardımcı oala bilirmi Ben Beyaz Kesik Diye Düşünüyorum
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 31 May 2009, 22:46

Pardon Beyaz Çizik Üzerindeki Aşada Bulunan Siyah Kesik 90 Derece Diye Düşünüyorum..
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 01 Haz 2009, 13:37

[quote="xufuk"]Elinde Kullanma Kılavuzu Vs.. Olan varsa Veya Bilen 90 Derece Hararet Göstergesinin Neresindedir Yardımcı oala bilirmi Ben Beyaz Kesik Diye Düşünüyorum[/QUOTE]
Cumartesi günü dikkat ettim de fan açtığında hararet göstergesi aynı fotodaki konumda duruyor. fan 92°C' de açtığına göre, fotodaki konum 92°C' yi işaret ediyor. Açık yolda ilerlerken ise, düz beyaz bölümün hemen başlangıcında ama biraz daha yukarıda duruyor.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xufuk » 01 Haz 2009, 21:58

Sn Sainz Benim Kanımca Uzun yolda beyaz çiziğiğin başlangıcı ise Termostat la ilgili Bu Termostatınız Benimki gibi benimkide Aşada duruyu uzun yolda..
 Ama fan Müşürünüz Biraz geç Açıyor Bence Bir araştırmanızda fayda var Sonradan başınız arımasın zamanla Conta yıpranır..

Termostatla oynamak akıllıca değil  Orjinal değeri Skoda favoritlerin 88 Dereceymiş Otomobiller 90 derecede çalışıcak şekilde tasarlanır ve fizik kuralları bunu gerektirir .

Yeterince ısınmayan motor çabuk Yıpranır Çok :Yakıt Yakar Vs... Ama Radyötördeki suyun Soğuk kalması bişey fark ettirmez Aksine iyidir bile tek dez avantajı fan motoru Biraz fazla Yorulur o yüzden Fan müşürü Orjinal 87-92 derece orjinali bir kaç derece daha düşük te çalışan kullanılabilir Büyük ihtimal ile aracınız trafikte yeterince hava alamadığı yollarda Fanda devreye girmiyor termostat açsada radyötörde sıcak su alıyo uzun yolda radyötördeki su serin olduğu için termostat 90 sana gelen suyu radyötöre bırakıyo serin suyu alıyo Devir dayim oluyo Fan müşürünüze Dikkat edin iyice araştırın bence 
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 01 Haz 2009, 22:09

Eğer 92 derece hararet göstergesinin ortası ise uzun yoldada Aşada duruyorsa gösterge ozamn Trmostatlarımız ile oynanmış Düşük olanlardan takılmış 75-76 derecelik olanlardan motorumuz hiç ısınmıyor ozamn Fan da ortada çalışıyırsa fan müşürü 92 derecelik 87 dereceye getirince suyu durur İşte bunu anlaya bilmek için Favoların Hararet göstergesindeki 90 dereceyi öğrenmemiz lazım Doğanlarda Tofaşlarda Yazıyor 60-90-120 Diye..
Bizim favolarda bizden önceki sahipleri bilmeden veya bilerek termostat ve fan müşürü ile oynama yaptırmışlardır servislere Neden derseniz Serviz Demiştirki onlara ve ya parçacı bu arabalarda hararet sorunu var gel termostatı iptal edelim müşürüde düşük takalım ..

Sakın siz termostat iptali ve düşük termostat taktırtmayın 70 derecelik falan işi bilen arkadaşlar bilir soğuk motor verimli çalışmaz Hararet sorununu başka yollarla çözmeliyiz..

Mesela Antifiriz Daha büyük radyötör veya ön panjur (ızgara )hava delikleri sülkülasyonu Daha büyük güçlü fan vs.. Ama asla termostat iptali DEĞİL.. Benim görüşüm ve bilgim budur  Bebnim favodada termostat düşük ola bilir işte bunu anlamak için Kullanma kılavuzu vs.. gibi bişey lazımm 
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 03 Haz 2009, 14:33

[quote="xufuk"]Sn Sainz Benim Kanımca Uzun yolda beyaz çiziğiğin başlangıcı ise Termostat la ilgili Bu Termostatınız Benimki gibi benimkide Aşada duruyu uzun yolda...[/QUOTE]
Fan çalışıp da susunca, uzun yoldaki konumunda kalıyor hararet ibresi bende.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir