digital hız göstergesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

digital hız göstergesi

İleti umutkubat » 04 Nis 2007, 22:19

erali kardeş. digital hız göstergesi fikrin çok iyi. senin gibi bende elektronik işi ile uğraşmaktayım. bende arabama yol bilgisayari yapmaya çalışıyorum. (saat-sıcaklık-depo yakit miktari-ekonomik sürüş vs.) gibi özellikler olacak. 89c52 işlemci kullanacağım. yardım istersen ben her türlü destek için hazırım. kolay gelsin...(ben projemi bitirmeden çok sayıda sipariş aldım. hızlı bir şekilde çalışıyorum.)
BRAVO,TEBRİK EDERİM..

umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti mygokhan » 05 Nis 2007, 01:29

uğraşan arkadaşlara başarılar.ama yakıt sarfiyatını nasıl ölçeceksiniz?

Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti sude » 05 Nis 2007, 10:24

tavsiye edebilrim.
sude
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erali » 05 Nis 2007, 11:51

[quote="sude"]
tavsiye edebilrim.
[/QUOTE]

neyi tavsiye edeceksin sude hanım ?
erali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti esemee » 07 Nis 2007, 20:10

motor konusunda teknik bilgisi çok fazla olan bir arkadaşımın yardımını alıyorum. dediğine göre bu iş şu şekilde oluyor.devir saati ,hız göstergesi ve vites oranına göre hesaplama yapılıyor. çarpanlar kullanıcı kitabında var. ama biz 93 skoda favorit lx in user manuel ini bulamadık. olan arkadaşlar yardım edebilirmi. (scannerden taratıp mail atabilirlermi?)
 vites oranı için arabada modifiye yapmamız gerekecek. dijital olarak vitesi algılamak için...görüşlerinizi bekliyorum...
esemee
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erali » 11 Nis 2007, 11:16

vitesin konumunu hal sensör ve mıknatısla veya reel röle mıknatısla düşünmüştüm ben :) senin tasarında frekans karşılaştırıcı olacak sanırım :)
yada bir dac vasıtasıtla frekansı voltaja ve bir komparatora ordanda speaktumetre ile göstergeye sanırım aklıma gelen bunlar belki işine yarar :)
erali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Pruva » 22 Nis 2007, 00:26

Merhabalar..

Bana klasik, orijinal göstergeler daha güzel geliyor. Ancak sizlerinde yapmak istediğiniz digital gösterge konusu sürekli birşeyler öğretiyor. Araştırıyoruz, nasıl çalıştığını öğreniyoruz..

Bende bir zamanlar çok araştırdım, üzerinde çalıştım. Aşağıda verdiğim rusça link bu konuda iyi bilgiler veriyor. Bir araştırın, bakalım ne çıkacak..

Digital gösterge paneli
Pruva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti YUNUS » 22 Nis 2007, 02:44

[quote="Pruva"]Merhabalar..

Bana klasik, orijinal göstergeler daha güzel geliyor. Ancak sizlerinde yapmak istediğiniz digital gösterge konusu sürekli birşeyler öğretiyor. Araştırıyoruz, nasıl çalıştığını öğreniyoruz..

Bende bir zamanlar çok araştırdım, üzerinde çalıştım. Aşağıda verdiğim rusça link bu konuda iyi bilgiler veriyor. Bir araştırın, bakalım ne çıkacak..

Digital gösterge paneli[/QUOTE]
wayy adam süper bişey yapmıs benimde kafama yattı
YUNUS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erali » 24 Nis 2007, 18:56

paylaşım için sağol
erali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erali » 18 May 2007, 14:52

yokmu başka fikri olan Pig
erali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Pruva » 19 May 2007, 03:00

Birde buraya bak.. Arkadaş aks'a 2 adet mıknatıs koymuş, karşısına elektrikli daktilosundan soktüğü bobini yerleştirmiş ve aracının hızını displayde görüyor.

Digital Speedometer

[quote="esemee"] motor konusunda teknik bilgisi çok fazla olan bir arkadaşımın yardımını alıyorum. dediğine göre bu iş şu şekilde oluyor.devir saati ,hız göstergesi ve vites oranına göre hesaplama yapılıyor. çarpanlar kullanıcı kitabında var. ama biz 93 skoda favorit lx in user manuel ini bulamadık. olan arkadaşlar yardım edebilirmi. (scannerden taratıp mail atabilirlermi?) vites oranı için arabada modifiye yapmamız gerekecek. dijital olarak vitesi algılamak için...görüşlerinizi bekliyorum...[/QUOTE]

Anlık yakıt tüketimi araçlarda nasıl ölçülür bilmiyorum. Ancak şu şekilde olabilir. Daha önce 5 yıl Lada Samara kullandım. Gösterge panelinde EKO göstergesi vardı. Yanlış hatırlamıyorsam, göstergeye bir hortum bağlı ve hortumun diğer ucu karbüratöre bağlı idi. Gösterge vakum cinsinden basıncı gösteriyordu. Gaza bastıkça vakum arttığı için ibre yüksek tüketim bölgesine ilerliyordu. Digital göstergede anlık tüketimi göstermek için şöyle yapılabilir.. Emme maniforduna bir vakum cinsinden basıncı okuyan sensör yerleştirilir, buradan alınan bilgi aracın hızıyla ilişkilendirilir. Vites bilgisine gerek kalmaz sanırım.
Pruva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti DEDİM » 23 Mar 2014, 17:44

bence hiç birisine gerek yok.tipo araclarda kullanılan bir panel rahatlıkl skodalara monte edilebilir diye düşünüyorum.en azından benım fikrim bu.yada tıpoların sanzumanına bir parca takıyor.bu parca teldeki mekanık bilgiyi dijitale ceviriyor.cıkısı lineer olark 0 ile 5 volt arasında verebiliyormus.su parcayı alıp bir deneme yapcam ama zamandan dolay sıkıntılarım.var.geniş bir zamana yayılma söz konusu.

http://www.turkeyforum.com/satforum/sho ... y8BDqh_tMg sayfanın ikinci resimler kısmındaki sensör bire bir skodalara uyum saglıyormus.denemedim ama km tamiri yapan bir usta söyledi bunu bana denemek lazım.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Arabanız: favorit 135 L

İleti HSYN » 24 Mar 2014, 14:36

erali kardeş onu bi abimiz ugraşıp yapmış ve ankaradada bi abimiz var yapacak isterseniz bi görüşün dedim elektronik sayfada ismi
HSYN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin ay
Nereden: Konya
Arabanız: felicia

İleti hetepe » 25 Mar 2014, 08:08

Ne komik konuymuş, uzamış da uzamış...bir ton gerekli, gereksiz konuşulmuş ama sonuç yok,
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti DEDİM » 25 Mar 2014, 18:05

engin abi bir el at da düzenleyelim su işi olmaz mı?arkadaslar sadece fikirde kalmıslar.ben yapacam da zaman sıkıntım olmasa coktan halletmiştim.dijital lpg gösatergem bile kaldı bitirdim ama foto ve video cekipte adam akıllı koyamadım su siteye...
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 29 Mar 2014, 19:52

BU konuya benden baska en son yazan olmamıs.fikirler havada ucusuyordu.nerdesiniz.el birligi dedim ama kimse de tık.yok gelin beraber işleyelim.favolarımız dijitale dönsün.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 29 Mar 2014, 19:55

BU konuya benden baska en son yazan olmamıs.fikirler havada ucusuyordu.nerdesiniz.el birligi dedim ama kimse de tık.yok gelin beraber işleyelim.favolarımız dijitale dönsün.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 29 Mar 2014, 19:59

Elektronikten keşke anlasam hiç tereddütsüz yardımcı olurdum. Benim araçta devir saati yok ben de bu konuda desteğimi verirdim sonuna kadar :(
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir