digital hız göstergesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

digital hız göstergesi

İleti DEDİM » 30 Mar 2014, 14:32

LEDLİ devir saati devresi var bende istersen senın aracta deneyebiliriz.atesleme sistemini görmek lazım ama basında söyleyim de.

DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 L

İleti DEDİM » 12 Nis 2014, 21:07

bu konu ancak okunuyor sevgili forumdaslarım içinizde elektronıkciler vardır elbette.el birligi ile bu konuyuda asalım istiyorum.elimden gelenı yapmayada hazırım dedim.diyorum.okunma sayısı cok fazla oluyor ama yorum yazan yazmayanlar sagolsun.bilenler bilmeyenlerle paylasıma gecmeli.hadi hep birlikte basaralım.bizim araclarımızında elektonık göstergeleri olsun
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 13 Nis 2014, 17:04

DEDİM yazdı:LEDLİ devir saati devresi var bende istersen senın aracta deneyebiliriz.atesleme sistemini görmek lazım ama basında söyleyim de.

Görsel var mı?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti blues84 » 14 Nis 2014, 09:23

Arkadaşım;
ateşleme sistemini görüp ne yapacan??
4 silindir araç, indiksiyon bobinden gelen atımları 4'e bölüp 1 saniyeye geleni sayıcan o kadar.
Ancak;
Konu devir saati değil ki.
HIZ GÖSTERGESİ, kilometre saati yani..

Fren disklerinden birine bir mıknatıs ve karşısına bir bobin koyarak önce tekerin bir saniyedeki turunu ölçüp,
zamana göre de hızı km/h olarak hesaplamak son derece kolay.
Malzemeleri de kolay.
1 tane 16F628, 3 tane 7 segment display yeter.
Hatta tripmetre için hafıza bile kalıyor sanırım. Ancak ekstra 4 hane daha 7 seg-display daha gerekir, gerek var mı?
Analog olarak var zaten.
628 e programı sen mi yazıcan derseniz..
Emeğimin karşılığı var mı derim ben de..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti HSYN » 14 Nis 2014, 10:38

blauzahn kardeş devi,r saati görseli bu
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-pa ... 5953/detay
HSYN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin ay
Nereden: Konya
Arabanız: felicia

İleti blauzahn » 14 Nis 2014, 15:40

HSYN yazdı:blauzahn kardeş devi,r saati görseli bu
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-pa ... 5953/detay

Kardeş teşkkür ederim. Yalnız bu hiç benim tarzım bir şey değil. :) Ben aracın orijinali ne ise öyle kalması taraftarıyım. Sırf devir saatini de böyle olsun diye şu garip görüntülülerden taktırmadım. 10-15 lira etmeyen devir saatine 100 lira isteyen insafsız parçacıları da hiç zengin etme taraftarı değilim. Neyse içimdekileri dökmüş oldum biraz :D tekrardan teşekkür ederim.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti DEDİM » 14 Nis 2014, 17:56

kürsad kardes o zaman bu gösterge işini senın analog saat kısmında yapalım olurmu?nasıl dersen bu arka camdaki ledlerin analog saat içine dizilmişini düşün.o sekilde.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 14 Nis 2014, 18:02

blues84 kardesim biliyorum konu devir saati degil diger yazdıklarımıda okursan ne demek istedigimide anlarsın.analogu dijitale dökmek için bir takım parcalara ihtiyac oluyor.senin dedigin farklı benım dedigim farklı bizim skodalarda buna gerek yok.dijital olarak görmek istersek eger tipolarda dijital göstergelerinin sansumana takılan parcası yeterli geliyor.0....5 volt aralıgında adc den hesaplatmak daha kolay bir iş.ee bunuda sanzumana takılan parca sayesinde yapıyorum da zaten.yapınca görüşürüz.arkadas söylemiş bende devir saati yok diye bende bir öneride bulundum
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti blues84 » 15 Nis 2014, 08:14

Devir saati yok, nasıl yok?? Onu anlamadım, devir saati yerine ''masa saati'' var bazı modellerin panellerinde öyle mi acaba?
Yoksa var da bozuk, dağınık, işlemez halde mi?

Frekans/DC çevirici çipler var, devir ölçümü için yapılmış, onlarla kolayca 5volt FS veya 10volt FS d.c takometre yapılabilir.
Tam sapma açısı sorun olabilir döner bobinli ölçü aletinin ancak zaten 10bin devir çevirecek hali yok meretin..
Cebini seven bağırtmaz motoru.. :)
Verdiğiniz linkteki arka cama yapılan çalışma oldukça orjinal fakat görüşü engelliyor büyük ölçüde.
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti DEDİM » 16 Nis 2014, 08:15

devir saati olmayan skodalarda genelde anolog saat takılı oluyor.bunu bu kadar yazacak ne var.arka camda degilde o anolog saatin içinde düşün.30 adet led diziliyor.bu yüzden de atesleme sistemini görmek gerek dedim.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir