Egzosdan Çıkan Su

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Egzosdan Çıkan Su

İleti xufuk » 07 Haz 2009, 19:36

Selam Arkadaşlar Bir sorum Olacak Geçen Gün 2 Gündür Çalışmayan Favoritimi Lx 1993 Model Biraz Çalışsın Diye Park yerini Değiştiryim Dedim Park Ederken Arkadaşım Egzosdan Su geliyor Dedi İndim Baktım Ciddi Anlamda bir su var Gaza Basıdıkça Atıyor suyu Nerdeyse yarım bardak Aktı heralde.
Bu Bir Sorun mudur Radyötör suyu Motora falanmı karışıyo Egzosdan Atıyo Yoksa bu sıcak ve soğuk Havanın Karşıllaşmasından oluşan Doğal Bir şeymidir?

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 07 Haz 2009, 19:40

soğutma suyu eksiliyor kullanıma paralel olarak?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xufuk » 07 Haz 2009, 19:50

Soğutma Suyu Eksiliyor Biraz Ekliyorum GEçen 400 km Yol Yaptım Yarım Bardak Su Ekledim Ama Normal Geldi yaz Sıcağı Buharlaşmıştır Max 'getirdim Genleşme Kabındaki Suyu Yola Çıkmadan Öncede Max 'aGetirmiştim Biraz Eksilmiş Ekledim Normal Bir şey Değilmi Suyun Biraz Eksilmesi Yazları Çokta Yol Gittim Uzun Yoldu Trafikğe Fazla Girmedim.
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti candost » 07 Haz 2009, 21:48

o kadar suyun esilmesi normaldir.
çünkü ne kadar olasa su  veye antifiriz ısınıyor

ama sürekli yapıyorsa baktırman lazım benimde favo94 var
candost
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 07 Haz 2009, 21:56

eksiltmede sorun aranmalı bir araba normal şartlarda su azaltmaması gerekir...ancak egzostan da su çıkması hava ısıma ve soguma bakımından da normaldir çünkü motordan gelen sıcak duman soguk egzosdan geçerken subuharı suya dönüşür ...

radyatördeki su kaybını takip edin derim...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 07 Haz 2009, 23:45

su kaybı olmaksızın ara ara egzost damlatabilir, normaldir içerde terleme yapar. ama su atma püskürme şeklinde ise iş yaş, muhtemelen su kaybıda olacaktır.

conta kaçırıyor olabilir. bende yaz-kış-bahar-(-20 den 38 dereceye kadar milim eksilmez su)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mahmut4232 » 08 Haz 2009, 00:00

doğal değil tabiki egsoz manifold contasının değişmesi lazım belkide buna silindir kapak contasıda dahildir.kesinlikle aracını bilen birine göster kardeş
mahmut4232
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 08 Haz 2009, 00:47

Üst Kapak Yeni Taşlanıp Conta Atıldı Bir sorunu  kalmamıştı arabanın biraz su eksiltmesi Normal değilmidir 400 km de maxdan mın 'indi :Yarım bardak su katınca max da yine
Egzosdan su atma olayıda Normal bir şey heralde Bir kaç araçda daha gördüm Motor ısınınca 20 km yol yapıp baktım durduğum yerde su yoktu ilk çalıştın da yapıyor
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 08 Haz 2009, 00:53

ilk çalışmada yapması normal. içerden sıcaklık farkından buğulanmayla birlikte yoğunlaşma yapar ve atar. egzost soğuk, motordan gelen atık gaz sıcak olunca egzost ısınasıya dek normal.

içinde su kaynayan tencerenin üstüne oda ısısında bi bardak tutun nemlenme yapar.

ama bu dediğim olay kısa süreli olur, ilk çalıştırmada olur.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sener » 08 Haz 2009, 01:06

arkadaşım aracını ogün ilk defamı çalıştırdın. daha doğrusu egzost ve motor soğukmuydu. benim aklıma 2 ihtimal geldi.
1. yanamayan yakıtın buharı depoya gidemeyip egzost manifoltundan direk çıkışa gitmiş olabilir( buda sizin ateşleme sisteminizde bir sorun olduğunu gösterir. yakıt tüketiminiz normalse bu ihtimal yok demektir.)

2. motordan çıkan sıcak hava soguk egzostta ilerlerken soğumaya başlar ve bu soğumadan dolayı terleme yapar. (birde aracınızı uzun süre yol aldıktan sonra park edip bakın bakalım yine aynı sorun devam ediyormu) radyötör suyu 400 km yolda yarım bardak eksilmeside pek normal değil. ama sizin bahsettiğiniz 5-10 dakikalık park süresinde 1 bardak su çıkması. 400 km yolu alabilmesiz için enaz 5-6 saat yol gitmaniz gerekir. ozamanda sanırım motorda su kalmaz. arızasız sorunsuz sürüşler.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 08 Haz 2009, 16:17

Favorit' in genleşme deposunun kapağı termostatlıdır ve hararet yükseldiğinde, içerideki basıncı sabit tutmak için buhar şeklinde ufak ufak atar. Bu nedenle su seviyesini sık sık kontrol edin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti dejavu » 08 Haz 2009, 19:40

Bende geçenlerde bursaya gittim. Fabia ile ilk uzun yola çıkışımdı bu. Radyatörden ufak bi su atıyordu ama 350 km hiç bir sorun çıkarmadı. Ancak aracı parkettim. Ertesi güne kadar dokunmadım. Ertesi gün çalıştığında dediğin gibi Epey bi su attı egsoztan. Ama genleşme deposunda gram eksilme yoktu.

Bende merak ettim, biraz turladım filan araçla baktım su filan kalmadı. Bende uzun yoldan gelince egzos, egsoz manifoltu vs. içinde kalan buharın soğuyarak sıvılaştığı gibi birşey düşündüm. Ne alaka bilmiyorum ama bir sefer yaptı sadece. Şimdi herşey normal.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 08 Haz 2009, 22:32

İlk Çalışmada Olan Bir olay bu.. Sonradan Kalmıyor

Genleşme Kabı Termostatlı Olduğu İçin Sanırım :Buharlaştırıyor Bir Miktar Suyu Kapağın içinde İki Tane :Yaylı Zımbırtı var Demek termostat o

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 09 Haz 2009, 01:33

yav arkadaşlar yakıta su katılmış olmasın? aynısı benimde başıma geldi , aracın benzini bitmek üzereydi parka ettim 30 dakka sonra çalıştırdığımda su attığını sölediler.Direkt benzinciyi değiştirdim artık böle bi sorun yaşamıyorum dikkatinize!
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti shumenli » 09 Haz 2009, 12:07

Benim de başıma gelmişti aynı olay ve geçtiğimiz hafta sonu  tamircime gittiğimde de sordum nedir, neden oluyor diye. Hatta ben ilk gördüğümde nedir diye elimle baktım kokusu filan varmı nedir bu diye ama renksiz ve kokusuz su özellikli birşeydi. Özellikle park halinde çalışırken egzostan dışarı atıyor. Neyse sozu uzatmadan tamircimin soylediği belki beni kafaladı bilmem ama aynen şuydu. "O kullandığın benzinin güzelliğinden, eğer aldığın benzin güzel olmasaydı bunu siyah dumanlı şekilde dışarı atardı. dedi... Ve işte buharlaştığını falan söyledi. Yani bende onun sözlerini aktardım doğrumudur yanlışmıdır bilmiyorum... Smile
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti xufuk » 09 Haz 2009, 22:42

İlginç Hiç Aklıma Gelmemişti Benzine su katıla bileceği Ama Sanmıyorum.. Sade Sıcak Ve soğuk Havanın KArşılaşmasından oluşan Kimyasal Bir olay sanırım Bende baktım Renksiz Kokusuz Resmen su
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti FERİT » 10 Haz 2009, 02:48

Uzun süre çalışmayan araçların egzoslarından su buharının çıkması normaldir.Ancak  Bu yüzden de bu araçların egzosları çabuk çürümektedir ve ömürleri devamlı çalışanlara oranla kısa olmaktadır.Egzostan yarım bardak su akıtması pek hayra alamet değildir.Ve bu kadar da su akıtması mümkün değildir.Motora baktırmakta fayda vardır.
Aracınızdaki su kaybı varsa ve fazla değilse bu sıak havalarda normaldir.Çünkü genleşme deposu kapağı termostatlı olduğundan dışarı buhar sızdırarak çok az bir  su kaybı oluşturabilir..
FERİT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 10 Haz 2009, 21:20

Yani Yarım Bardak Diyerek Abatmış olabilirim ama Bayağıda su Çıktı Yani
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir