uzun yolculuk başlıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

uzun yolculuk başlıyor

İleti özhan » 20 Haz 2009, 06:47

okul kapandı tüm öğrencilere geçmiş olsunda olan bizlere olacak. Trabzon izmir seferi pazar günü başlıyacak inşallah.
arabamın bakımını yaptırdım hava filitresi vs değiştirildi,yağlar kontrol edildi, elektrik aksamına baktırdım sabah lastikleri kontrol ettireceğim yağı tuzu tamam amma hararet korkusu yüzünden uyuyamıyorum.
birşey olmaz dediler ama daha önce bir defa conta yaktırdıktan sonra tecrübe edindim.yokuşlarda fanı manuel açıyorum, inşallah yolda bırakmaz. Hele samsun çıkışındaki rampalarla elmadağ yokuşlarını düşündükçe mideme kıramplar giriyor. Gündüz saatlerinde özellikle öğlen leri arabayı gölgeye çekerek gitmeye çalışacağım inşallah izmire sağ salim gidebilirim.
conta değişeli iki sene oldu bir problem çıkarmaz inşallah.hararet korkusundan  gündüz gözü seyahat etmeye korkuyorum. muşiri yazlık taktırdırdım termostatıda kış başı değiştirmiştim inşallah bu sene zorlanmam

özhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 20 Haz 2009, 10:31

Özhan öncelikle hayırlı yolculuklar diliyorum. Araba hararet yapar diye kesinlikle korkma, çünkü araba uzun yolda kolay kolay hararet yapmaz. Bende geçen ay amasya - çerkezköy (803 + 803 km) gittim geldim,kapotu kaldırıp  motora arada ısınmışmı diye baktım hiç ısınmamıştı bile.Çünkü araba uzun yolda zaten 4-5 viteslerde gittiğinden, o hızda önünden aldığı rüzgar arabanın soğumasına yetiyorda artıyor bile. Harereti hiç düşünme bileSmile
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 20 Haz 2009, 14:39

Bencede Hiç Korkma Tüm bakımları yaptırmışın yanına 5 litreli bir su bidonu al bagajına ne olur olmaz diye eksilirse eklersin Bende Bu conta yakmak üzünden yolda kalmıştım genleşme haznesinin kapağı fırlamıştı motor üflüyormuş Şimdi yapıldı conta atıldı üst kapak taşlandı 500 km yol gidiyorum banamısın demiyor hemde bu sıcaklarda yarım saat trafik oluyor bazen dur kalk dur kalk bakımın iyiyse hiç korkma !

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti by wodoo » 20 Haz 2009, 14:52

Biraz sık mola verip kontrol ederseniz bi sorun yaşamazsınız, ki normaldede sorun yaşamamanız gerekir ama siz yinede işinizi garantiye alın..

Üsttede yazıldığı gibi uzun yolda hızlı gideceğiniz için radyatör devamlı ve sık soğuyacak, siz yinede manuel olarak açık bırakın fanınızı.. Benim başıma geldi ordan biliyorum, fanı manuel olarak açmadık, fanında kablosu çıkmış ve fan açmamış, Ankara'dan Balıkesir'e gidene kadar conta yaktık.. Ve uzun yolda arbanın bozulması kadar pis bişey yok, Allah kimsenin başına vermesin, çok can sıkıcı bi durum..

Dediğim gibi siz sık mola verin (hem motor dinlensin, hemde su eksiltebilir oda bi ihtimal, kontrol edersiniz) her ihtimale karşı 1 bidon su bulundurun arabada, devamlı hararetinizi kontrol edin, fanınız manuel olarakta açık kalsın, işinizi garantiye alın.. En kötü yönünden düşünüp tedbiri almak lazım, ki başınız ağrımasın sonradan..

İyi yolculuklar..
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti e_r_c_i_006 » 20 Haz 2009, 15:39

İyi yolculuklar kazasız belasız gidip gelmeniz dileğimle.
e_r_c_i_006
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 20 Haz 2009, 15:46

Kazasız sürüşler..Hayırlı ve sorunsuz yolculuklar..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 17:11

öncelikle hayırlı yolculuklar, umarım sağ salim ve kazasız arızasız seyahatinizi tamamlarsınız.

ben çocukken, 90 ların başlarında falan amcam, babam kavurucu uzun yaz yolculuklarında TX lerle, eski skodalarla binlerce km yapardık. amcamın ön tamponu ve panjuru söküp süratli gittiğini hatırlıyorum hayal meyal.

panjuru sökünce hem motor bloğuna hemde bir nebze radyatöre rahat rüzgar girişi olduğundan bahsederdi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti nekropsi » 22 Haz 2009, 00:09

takma kafana ben iki senedir ankara-kırklareli gidip geliyorum ağustos ayında bakımını yaptır bas gaza (unutmadan ben gece yolculuk yapıyorum)
nekropsi
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: palio 1,3 m.jet

İleti KONFOR***** » 22 Haz 2009, 00:21

Çok iyi bir konu açmıssın kardeşim bende 2 hafta içinde bursadan trabzona gideceğim benimde klimadan korkum var arabadada çekişten problem var hele klima acıkken dusunemiyorum araba birde 4 kişi gidecek bende bakımları yaptıracağım ama tam olarak bilmiyorm ne yapmalıyım hava filtresini yeni değiştirim ne yapmalıyım?(araç dizel)

KONFOR*****
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 22 Haz 2009, 00:25

[quote="KONFOR*****"]Çok iyi bir konu açmıssın kardeşim bende 2 hafta içinde bursadan trabzona gideceğim benimde klimadan korkum var arabadada çekişten problem var hele klima acıkken dusunemiyorum araba birde 4 kişi gidecek bende bakımları yaptıracağım ama tam olarak bilmiyorm ne yapmalıyım hava filtresini yeni değiştirim ne yapmalıyım?(araç dizel)

[/QUOTE]

mutlakaki mutlaka öncelikle termostat hararet müşürüne önem vermeni tavsiye ederim.

lastıkler ( havaları)

frenler.

ve fazladan 5 lt su ne olur ne olmaz bende eksik olmuyo bagajdan

NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti KONFOR***** » 22 Haz 2009, 00:38

[quote="34 SCU 59"][quote="KONFOR*****"]Çok iyi bir konu açmıssın kardeşim bende 2 hafta içinde bursadan trabzona gideceğim benimde klimadan korkum var arabadada çekişten problem var hele klima acıkken dusunemiyorum araba birde 4 kişi gidecek bende bakımları yaptıracağım ama tam olarak bilmiyorm ne yapmalıyım hava filtresini yeni değiştirim ne yapmalıyım?(araç dizel)

[/QUOTE]

mutlakaki mutlaka öncelikle termostat hararet müşürüne önem vermeni tavsiye ederim.

lastıkler ( havaları)

frenler.

ve fazladan 5 lt su ne olur ne olmaz bende eksik olmuyo bagajdan

[/QUOTE] çok sagolasın frenlerdede sanırım problem var onlarada bi baktırırım teşekkürler tekrar
KONFOR*****
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aekaragoz » 22 Haz 2009, 13:32

Hayırlı yolculuklar.
aekaragoz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Superb

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi