Anti Firiz Değişimi (Detaylı)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Anti Firiz Değişimi (Detaylı)

İleti xufuk » 21 Haz 2009, 23:08

Selam Arkadaşlar Favumu 1 ay kadar oldu alalı aldığımda Antifiriz sizdi!
   Bende Kışın Antifiriz Doldururum Diye düşünmüştüm ama Yaz sıcaklarında antifirizin Faydalı olabileceğini ve Motor içineki Krozyonları önleyeceği için Bu hafta antifiriz işini Kendim Halledeyim dedim..

Tecrübeli arkadaşlarada danışmak istedim Bir kaç sorum var!

1-) Skoda favoritler Kaç Litre antifiriz Alıyor (Yüzde 50 si Saf Su Kalanı Antifiriz..)

Radyötörün 4 Litre Su aldığını Tahmin ederek 2 Litre antifiriz Yetecektir Diye Düşünüyorum!

2-) Hangi Marka Önerirsiniz? Mavi Ve Kırmızı olarak iki çeşidini biliyorum hangisi uygun? Bp veya Sheell Benzin istasyonlarından Satın Alıp Kendim Doldurucam..

3-)Doldururken Rayötör Alt Hortumunu Söküp Radyötördeki eski sıvıyı boşaltmayı düşünüyorum. Bu Yeterli olurmu Yoksa başka bir Boşaltma Tapası varmı Kalarüfödeki Suyu Boşşaltmak için veya Motordaki eski sıvıyı ?

4-) Aracımda eskiden beri Çeşme suyu kullanıldığı için Oluşan Krozyonlar olabilir! Antifirizin bir zararı olurmu? aracım 400-500 km yol yaptıktan sonra bu mevsimde genleşme kabındaki su MAX'dan MIN'a iniyor.

Bir ufak şaşal hallediyor büyük ihtimalle buharlaşma var! Dediğim eksilme uzun yolda 2 gün içinde oluyor..

Hafta sonu Yine 400-500 km yol yapıcam Başımı ağrıtmaz umarım bu antifiriz Çürükleri açıkları daha çok açtını biliyorum su eksiltip Hararet yaptımaz umarım Bilgilerinizi tecrübelerinizi paylaşırsanız Sevinirim.. Ve Fiyatı Nekadardır Antifirizin sanırım 2 LT Yetecek

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 21 Haz 2009, 23:09

Aracım 1993 model LX Benzinli
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 21 Haz 2009, 23:45

felicia da yaptım aynı motor

öncelikle 6 litre toplam hacim.

suyu komple boşaltmak için  metrik 14 anahtarla açılan bir tapa var radyatör alt boruda  bunu sökünce bütün su  akıyor..  tabi  aynı anda genleşme kabının  kapağını  açık bırakırsanız  daha iyi akar.

doldururken ben yavaşça  önce 3 litreyi koyup çalıştırmıştım arabayı  kalan kısmı araba çalışırken ekledim. hava falan  yapmadı  bir defa  lokurdadı oda dedim  motor çalıştığından  yapmıştır biyerde sıkışan hava kurtulmuştur.

fan açana  ve açılan fan  kapanana kadar  bekleyin  bir sorun  yoksa  işlem bitiyor.

ertesi günlerde  ne olur ne olmaz  kontrol ederseniz  su seviyesini yapacak başka bişey yok

Bu arada yazın  antifriz gereksiz bence  bizim felicia da  yıllarca  kullanmadım  sorunda  görmedim   şimdide antifrizle denemek istedim   %50-50   bakalım ne olcak   dikkat  edilecek bir eksiltme yapmıyor .

sizde  sadece  saf su  ile  doldurursanız  bu yaz sıcaklarında faydasını görürsünüz bence.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti AhmetH » 21 Haz 2009, 23:49

su eksiltmeyide contada sorun yoksa  genleşme kabının kapağından yapıyor.  kabında ağzı bozuluyormudur  nedir  tek  kapak  aldım  denemek için  olmadı   kabıda  değiştirdim.

yan sanayi  vika marka  kullandım   bu güne  kadar  hiçbir sorun  çıkarmadı. kap + kapak  30 liramıydı 40  lira mıydı unuttm   sorun  ordaysa  yapılan  masrafa değer yani..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 21 Haz 2009, 23:59

belirtmeyi unutmuşum  pembe antifriz kullanılıyor  işin özü  alüminyuma zarar vermeyen  antifriz  kullanmak  böyle  olupta  mavi  varsa  bilmiyorum.  ama  ben pembe koydum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti xufuk » 22 Haz 2009, 01:24

Verdiğin bilgiler için teşekkürler AhmetH çok güzel bilgiler bende buarada araştırma yaptım

Soğutma ve ısıtma Tertibatı 6 Lt

Glikol(FridexStabi) temel maddeli Antifiriz öneriyor

Yalnız kafama takılan Eski sıvıyı boşaltma işi Kalarüfer musluğundan bahsediyor açılmasından ve Motor yağ tapasının yanındaki bir vidadan bahsediyor eski sıvıyı çıkartmak için Ben sadece Radyötör alt hortumunu boşaltsam yeter diye düşünüyordum !
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 22 Haz 2009, 10:33

karterin etrafnı  dönen metal borudan  bahsediyor olsa gerek  yağ tapasının orası derken.
sizinde radyatör  alt hortumu ile aynı yeri kastettiğinizi düşünüyorum aracın altını inceleyincce farkedeceksiniz zaten alt hortum  yerine metal bir boru var

kalorifer musluğu duydum  ama boşaltılıken ona  görev düşeceğini zannetmiyorum  su boşalırken  içerden kaloriferi sıcak soğuk arasında oynatırsanız heralde   kaloriferdeki suda akar  demeye  getiriyor olabilirler, ben böyle bişey yapmadım.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti dejavu » 22 Haz 2009, 13:09

Ben sadece son soruya cevap vereyim. fabialarda pembe antifiriz kullanılıyor ve litresi 8 tl. yeşil antifiriz kullanılır mı fiyatı nedir bilmiyorum.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 23 Haz 2009, 00:15

AhmetH verdiğin Güzel bilgiler için sağol Bide dejavu arkadaşım pembe antifiriz okeyde Yeşil antifirizden hiç birimiz bahsetmedik Mavi olmasın o.....
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir