Frenler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Frenler

İleti GÖKTÜRK » 02 Tem 2009, 22:12

selam arkadaşalr geçen başıma bişey geldi benim frenler normalda canavar gibi çalışır ama birgün arkadaşla geziyoruz normalde frene basınca az bişey bastın mı frenlemeye başlıyordu gezerken frene bir bastım pedal tam ortada kavramaya başladı yani tutmaya sanki orta kadar hiç bişey yok boşluk neyse ışıkta durdum yeşilde kalkınca yeniden gidiyoru ilerde gene kırmızı denk geldi frene hafifce bastım gene ortalarda frenlemeye başladı normalde pedalı ortaya kadar bassam kaynaya başlardı araba ama ortalarda az tututyordu fren sonra birde tutuverdi sanki eski haliymiş gibi araba birden bir frenledi hemen çektim ayağımı yavaşladım sonra neyse eve döndüm koydum arabayı ertesi gün çıktım hiçbirşey yok gene herşey normal gezdim bir hafta sorun yok geçen köye gittim 200 km gene sorun yok ertesi gün dönüyorum 150 km falan geldim mola verdik çayları içtik kalktık yola çıkıcam gene yaklaşınca yola solu kontrol ediyorum araçlar geliyor fene hafif bastım gene boşluk var gene ortalarda tutuyor yavaş yavaş yolun geri kalanını tamamladım öle baya uzun oldu yazdıklarım biliyorum ama sanırım derdimi anca böle anlatabilirim böyle bir olay başına gelen ya da bilgisi olan varsa yardıncı olursa sevinirim birde hidroliği kontrol ettim sorun yokeksik falan değil hava filen mi yapıyor acaba ona mı öle yapıyor anlamadım yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

GÖKTÜRK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti GÖKTÜRK » 02 Tem 2009, 22:16

birde aklıma gelmişken bu olay başıma geldiğinde araba çalışırken fren ortalarda kavradığı zaman yani arabayı stop edip frene bastım pompaladım az kazık gibi oldu hemen ama çalışınca gene ortalarda kavramaya başladı sanki fren az tututyor tutuyor birden tam kavrıyor gibi bugun arabanın frenlerde hiçbirşey yok nasıl birşey bu anlamadım fren bu nede olsa şakası olmaz
GÖKTÜRK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti onurhan2006 » 02 Tem 2009, 22:50

cok büyük bir ihtimalle fren sisteminde hava var bu yüzden en kısa zamanda fren bakımına girmen lazım ama fren merkezinden kaynaklanan bir sorunda olabilir...
-fren merkezi
-fren hidroliği
-fren hortumları
-ön arka balatalar
-ön diskler ve kaliperler
-arka kampanalar ve arka fren silindirleri
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti copyright5 » 02 Tem 2009, 22:54

sorun sebebi belli  komple fren merkezi westinhouse +ana  fren merkezi bunlar değişecek ; zaten ikisini bir değiştirirsen daha sağlıklı olur ; bence fazla geciktirmeden değiştir;allah korusun tutmaz mazallah kaza yaparsın .. 
copyright5
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti GÖKTÜRK » 03 Tem 2009, 00:36

yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar en iyisi dediğiniz gibi en kısa zamanda ustaya bir göstereyim bu westinhouse ve anafren merkezi tahmini ne kadar masraf açar acaba ortalama çok pahalı bişey mi ona göre para durumunu ayarlayıp öle gideyim
GÖKTÜRK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 03 Tem 2009, 00:41

ne alaka arkadaşlar hemen westinhuse değişecek ne yaptınız belki westinhouse komple arıza yapması mumkun degil parçaları değiştirin westinhouse büyük ihtimal arasıra hava alıyor...iyi komple arabayı değiştirin...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti gokyuzu70 » 03 Tem 2009, 01:07

arkadaslar ben westınghause yi degıstırdım 100 tl ye almıstım benımkıde bosluk yapıyordu tam tutmuyordu cok set ıdı sımdı ıyı bence bu sorunda westınghause den !
gokyuzu70
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti onurhan2006 » 03 Tem 2009, 01:39

cok emin konuşmamakla beraber bence fren merkezindeki rekor çıkışlarından hava alımı yüzünden bu sorun ortaya cıkıyor çünkü arkadaşımız ara sıra kullanımda bu sorunun oluştuğunu bazende eskisi gibi düzeldiğini belirtiyor ki burdan çıkan sonuç fren sistemine hava girmesidir belli bir fren aralığından sonra tekrar düzelmesi ise havanın basınçlı hidrolikle tekrar dısarı atılmasıdır...
fren merkezindeki rekorların baglantı somunlarından birinde ki en ufak bir gevseme bile hatta fren hidrolik kabının kapağının gevsek olması bile bu sorunu oluşturur, kimse bu konuda nokta atışı yapıp arıza tespit edemez kanımca bu yüzden en iyisi bir fren bakımına girmektir ve fren sisteminde ki sorunlara göre fiyat listeside mutlaka kabaracaktır ama 2 somun sıkılması ve fren ayarı yapılmasıylada durumu kurtarabilirsin dostum Smile
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti gokyuzu70 » 03 Tem 2009, 01:43

cok emın degılım zaten bence demısım :D
gokyuzu70
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti weehawken » 03 Tem 2009, 03:07

Bence herseyden önce hidrolik seviyesini kontrol et..
weehawken
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti copyright5 » 03 Tem 2009, 11:34

[quote="elemsi"]ne alaka arkadaşlar hemen westinhuse değişecek ne yaptınız belki westinhouse komple arıza yapması mumkun degil parçaları değiştirin westinhouse büyük ihtimal arasıra hava alıyor...iyi komple arabayı değiştirin...[/QUOTE]

westinhouse tamiri mümkün doğru tamir takımı var fakat olmuyor arkadaşlar ; + bir de fren merkezide bozuk ise en sağlıklı yol komple değiştirmektir ; eğer tamir yapılacak gibi ise tamam o zaman tamir edip kullanmak en doğru yoldur ama eğer fren merkezide bozuk isede en iyi sağlıklı olan komple değiştirip kafanızın rahat bir şekilde korkmadan frene basabilmenizdir !
copyright5
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gokyuzu70 » 04 Tem 2009, 01:24

fren baska seye benzemez bence hemen baktır !
gokyuzu70
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 04 Tem 2009, 02:22

[quote="copyright5"] [quote="elemsi"]ne alaka arkadaşlar hemen westinhuse değişecek ne yaptınız belki westinhouse komple arıza yapması mumkun degil parçaları değiştirin westinhouse büyük ihtimal arasıra hava alıyor...iyi komple arabayı değiştirin...[/QUOTE]

westinhouse tamiri mümkün doğru tamir takımı var fakat olmuyor arkadaşlar ; + bir de fren merkezide bozuk ise en sağlıklı yol komple değiştirmektir ; eğer tamir yapılacak gibi ise tamam o zaman tamir edip kullanmak en doğru yoldur ama eğer fren merkezide bozuk isede en iyi sağlıklı olan komple değiştirip kafanızın rahat bir şekilde korkmadan frene basabilmenizdir !
[/QUOTE]
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti elemsi » 04 Tem 2009, 02:25

korkmadan basmak için her zaman yenisine gerek yok ...tamir de iş yapar bende onu söylemek istedim...hemen değiştirmek niye tamir edilebilir ...uygun parça uygun ustayla güzelce çalısır ...adam gibi usta olmazsa sağlamı bıle taksa iş olmaz...

elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti copyright5 » 04 Tem 2009, 14:44

[quote="elemsi"]

korkmadan basmak için her zaman yenisine gerek yok ...tamir de iş yapar bende onu söylemek istedim...hemen değiştirmek niye tamir edilebilir ...uygun parça uygun ustayla güzelce çalısır ...adam gibi usta olmazsa sağlamı bıle taksa iş olmaz...

[/QUOTE]

burda tercihe kalmış iş ; kendi fikrim ve başıma geldiği için söylüyorum komple değiştirmek en doğru ve sağlıklık yoldur, gerisi arkadaşın tercihine kalmış..
copyright5
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti GÖKTÜRK » 04 Tem 2009, 18:30

yardımlarınız için teşekkürler pazartesi günü arabanın muyanesi var ben diyorum ki sokayım tüve orda ne kadar eksiği varsa söylerler zaten tamire gitmişken kople bütün eksikleri tamamlayım birde muyanede araç sorunsuz geçerse ne gülerim ha :D size bende biraz daha yardımcı olayım bugun biraz inceleme yaptım bayırda arabayı durdurdum stop ettirmedim aldım boşa ayak frende az bekledim sanki fren pedalı ayağımın altından kayıyor yavaş yavaş aşağı doğru yolda giderken frenleyince fark edilmiyor yada öle bişey olmuyor kısa süreli basınca ama bayırda falan frene basıp bekleyince 20-25 saniye sonra pedal sanki aşağı doğru kayıyor ayağımın altından neyse hepinize teşekkürler yardımlarınız için ben en iyisi muyanede çıkar eksiği bütün eksikleri komple yaptıryım sonucu yazarım buraya neden öle yapıyormuş 
GÖKTÜRK
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir