Favomdan gelen garip ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favomdan gelen garip ses

İleti behram » 16 Tem 2009, 17:56

Arkadaşlar merhaba

90 model favom var. Düz yolda giderken aracımdan herhangi bir ses gelmiyor fakat rampa çıkarken devirli kullandığım halde arka egzos tarafından çok garip bir ses geliyor. egzozun bitim yerinde bir plastik vardır ya o sağlam

gelen sesi de şu şekilde anlatabilirim. sanki o en arkadaki egzozu tutan plastik kopar egzos boşta kalırda sağa sola vurur tapır tapır ses çıkarır ya aynen onun gibi.

bazen devirli kullandığımda da bu ses geliyor neden olabilir acaba egzozcuya da götürdüm egzozda bir problem yok dedi. anlamadım sinir etti beni

yardımcı olur fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

behram
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: 2001 mdl Skoda Fabia 1.4 MPI

İleti severd » 16 Tem 2009, 18:13

Merhaba aynı şekilde bir sorun bende var, geçen akşam nerden kaynaklandığını buldum.
Bana da egzos bir yere çarpıyormuş gibi geldi fakat egzosdan değil, tabiki siz sesin kesinlikle aracın orta alt kısmından veya arkalarından geldiğinden eminseniz o başka bir durum olabilir. Fakat benim durumu şöyle özetleyeyim, teneke tıngırtısı gibi duyduğum rahatsız edici ses ile arabayı bir süre kullandım birkaç gün sonra dikkat ettim 30 - 40 dk süreli yaptığım bir yolculuktan sonra doğal olarak çok fazla olmasa da hafif bir hararet olması ile birlikte bildiğiniz gibi fan devreye giriyor. Bu sesin sadece hararet yükseldiğinde fan devreye girince çıktığını gördüm, hatta aracı stop edince fan yavaşça dururken bile o teneke sesini verebiliyor.

Sağlıklı sürüşler.
severd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti behram » 20 Tem 2009, 11:22

Ama çok garip öncesinden böyle bir ses gelmiyordu ve sinir etmeye başladı beni ustaya da götürüp gösterdim anlamadı. Sizinde dediğiniz gibi 30-40 dk bir yolculuktan sonra başlıyor. Hararet te normal fan devreye giriyor. Stop edince de yavaşca dururken bile o teneke sesi gelebiliyor dediğiniz gibi.
behram
CLASSIC
CLASSIC

İleti favoritglx » 20 Tem 2009, 12:52

bağaj kilidinin kaportaya bağlantı noktalarını kontrol et  benim arabadan gelen ses ordan çıktı.
favoritglx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti behram » 20 Tem 2009, 16:44

tamam hocam teşekkür ederim birde öyle kontrol edeyim fakat o ses gelmeye başlayınca sanki çekişinde de bir problem oluyor gibi
behram
CLASSIC
CLASSIC

İleti nurchee2003 » 21 Tem 2009, 11:17

Merhaba aracınızdan gelen ses aynısı bende de olmuştu yüksek devirde bunun nedeni devir daim pompasının bağlantı takozu kopmasından ileri gelir devir daim pompasını değiştirirsen sorun çözülcek eksozdan değil problem ben birebir yaşadım oraya baktırırsan sorunun çözülür. iyi günler...
nurchee2003
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.6

İleti behram » 23 Tem 2009, 11:33

hocam teşekkür ederim. Haftasonu gidip kontrol ettireyim o zaman umarım ilerde bir sıkıntı oluşturacak bir problem değildir.
behram
CLASSIC
CLASSIC

İleti efsanea_06 » 26 Tem 2009, 11:44

bu sorunu geçen hafta bende yaşadım özellikle dik rampada önden bir tırıltı geliyor motor takozları değişmesi gerekiyor devirdaimle birlikte gerçi benimki yeni değişmişti usta alacağında çok kalitesiz diyor değiştirmedi arasına lastik falan sıkıştırdı şu anda hiç ses yok.bulabilirsen orjinalini bul öyle değiştir.
efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti mahmut4232 » 31 Tem 2009, 01:12

birde arka akis bilyalarına baktır derim.bu tür durumlarda çeşitli sebebler söyleyip yanlış uygulama yapıp boşyere para verebilirsin  sesin kesilmediğini görünce arabadanda soğrsun aslında cokta önemli birşey yotur.dikkatli davran ustanın başında durup bizzat arızayı gör derim kardeş .kolay gelsin
mahmut4232
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 31 Tem 2009, 10:45

arka bagaj kapağı kapalıyken elinizle kapağa yüklenin boşluk varsa tak tak eder ...ses ordan geliyor olabılır ...o zaman kapakla ilgili işlem yapılır ...motor tokozunu da şöyle sınarlar ...motorun gazını elle ani olarak çekin motor refleks olarak fazla zıplıyorsa kulak kopmuştur ...yok normalse sorun yoktur...siz de deneyebilirsiniz...anlayan için kolay tespit edilebilir...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir