Anfiriz Büyük Sorun !

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Anfiriz Büyük Sorun !

İleti Favocu » 30 Kas 2010, 05:49

Kesinlikle antifriz kullanın, aksi taktirde soğutma suyu zamanla asitleşecek ve motoru çürütecektir. Bahsettiğiniz şeyler benimde başıma geldi önceki sahibi antifriz kullanmamış yada değiştirmeyi ihmal etmiş, bir süre sonra bu benim silindir kapak contasın değiştirme sebebim oldu, zamanla asitleşen su silindir kapağını resmen çürütmüştü ve motora su sızdıracak seviyeye getirmişti, silindir kapağının içindeki çürükleri kazıtıp, kaynak ile çürüklerin içini doldurup, kapağa planya yaparak ve contayı değiştirerek kurtuldum. Dolayısıyla conta değiştikten sonra antifriz ekledim, aradan 1 ay kadar geçmemişti ki sol motor kulağının dibinden damla damla su gelmeye başladı, ustaya gittiğimde öğrendim ki devirdaim pompasının dibinde ki keçelerden su sızıyor, usta eskisini tamir etmeninde ucuza mal olmayacağını yenisini almam gerektiğini tavsiye etti, ben alırkende iki türü vardı biri orjinal dedikleri pahalı olanı birde çin malı dedikleri vardı. Bende önce çin malını almayı düşünmüştüm usta kısa ömürlü oluyor deyip tavsiye etmediği için pahalı olanından almıştım. O gün bu gündürde hiç bir problemim olmadı. Antifrizi kullanırken de su koymadan saf antifriz kullanmayın, çünkü antifriz özelliğini su ile birlikteyken gösterir. Örneğin; saf antifrizin donma noktası -12 ise, suyla karıştırıldığında -37 derecelere düşer, antifriz kutularının arkasında ne kadar su katılırsa kaç dereceye kadar koruma sağlayacağı yazılıdır. Çoğu antifrizde bu oran %50 su, %50 antifriz şeklindedir.

Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: anterior ve 18 misafir