Antifiriz Termostatın Açılma ısısına Etkilimi ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Antifiriz Termostatın Açılma ısısına Etkilimi ?

İleti xufuk » 07 Ekm 2009, 23:17

Arkadaşlar Aracıma antifiriz koydum ve Devirdaim Patladı. Yaptırdım Hararete bakıyorum Eskiden Atıyorum 80 derecede açıyorsa şimdi 90 oldu İbre ortada açıyor Acaba Suyla Antifirizin ısı olayı farklı olduğu içinmi böyle oluyor.
Eskiden ibrenin bu kadar Çıktını görsem Eyvah Hararet derdim Acaba yoksa Termostatda Çürümüştüde Antifiriz onudamı bozdu ? Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim sağolun.

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 08 Ekm 2009, 11:45

[quote="xufuk"]Arkadaşlar Aracıma antifiriz koydum ve Devirdaim Patladı. Yaptırdım Hararete bakıyorum Eskiden Atıyorum 80 derecede açıyorsa şimdi 90 oldu İbre ortada açıyor Acaba Suyla Antifirizin ısı olayı farklı olduğu içinmi böyle oluyor.
Eskiden ibrenin bu kadar Çıktını görsem Eyvah Hararet derdim Acaba yoksa Termostatda Çürümüştüde Antifiriz onudamı bozdu ? Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim sağolun.
[/QUOTE]

öncelikle devirdaim patlamasının antifirizle bir ilgisi olmaz, antifirizin öncelikli görevi motor içerisindeki soğutma suyunun donma derecesini eksi değerlere düşürerek suyun donmasını önlemektir. ayrıca soğutma sisteminde tortu, kireç, tıkanma oluşumları da engeller.

bilidiğim kadarı ile soğutma sisteminde antifiriz olmasının yada olmamasının termostadın açma sıcaklığına bir etkisi de olmaz. yani sağlıklı çalışır durumdaki bir termostat normal su da olsa antifririzli su da olsa aynı derecede açar.

ancak soğutma sisteminde sadece su dolaşıyorsa kapalı sistemdeki bu su, hem motor içerisindeki çalışma şartları hem de doğal nedenlerden dolayı soğutma sistemi cidarlarında olduğu gibi termostat üzeride de kireç, tortu türünde tabaka ile kaplandığı için zamanla hassasiyeti kaybolabiliyor.

antifiriz konduktan sonra ustanız termostadı söküp kontrol edip temizleyerek taktı ise, yada motor içerisindeki kısmen ilk günkü özellikleri yitirmiş su boşaltılarak yerine temiz su ve antifiriz eklendi ise termostat daha hassas çalışma şartlarına eriştiğinden daha düzgün çalışıyor olabilir. 

motor harareti çok önemli olduğundan siz yine takip etmeye devam edin, bir sıkıntı yaşarsanız, ya da içiniz rahat etmezse bulunduğunuz yerin coğrafi durumuna ve araç kullanma şartlarınıza uygun derecede açan ve ustanızın tavsiye edeceği yeni bir termostad taktırın derim. zaten pek pahalı bir şey değil ama motorun en can alıcı parçalarından birisi.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 08 Ekm 2009, 12:20

Antifiriz ile termostatın açma ısısı arasında bir ilişki olamaz. 90 da tam açıyorsa su da olsa antifirz de olsa 90 da açar. Aracının ne olduğunu bilmiyorum ama beim octide 70 derecede kısmen açılır ve ısı arttıkça daha da açılır. Isıyı 90 da tutmaktır asıl görevi. Ancak antifirizin suyun ısınma süresine olumlu bir artış etkisi olabilir. Ondan da emin değilim.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti xufuk » 08 Ekm 2009, 15:56

Ozaman Trmostat kireçlenmiş paslanmış olabilir başka bir şey aklıma gelmiyor Devirdaim (su pompası) Antifiriz koduktan sonra Delindi aşağı su akıtıyordu Yapıldı ama Hararet göstergesi şehir içinde her zamanki yerinde durmuyor daha çok yükseliyor ve birden aşağı iniyor Termostattan başka bir şey gelmedi aklıma ve Fan hiç çalışmıyor taki bu işlem 3 veya dört kez hararet yükselene kadar.
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 08 Ekm 2009, 16:08

Termostat arızalı gibi sanki. Tabi devirdaim pompasının da sağlam olduğunu varsayıyorum.  Tekrar ustaya gitsen iyi olacak.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti xufuk » 08 Ekm 2009, 22:32

Bende Termostattan şüpeleniyorum Bu Akşam kontrol ettim hep aynı yerde açıyor birden heraret göstergesi düşüyor çbeyaz çentiğe kadar dikkat etiim beyaz çentiğe gelince çok çabuk gösterge yarım oluyor ve birden çentiğe hatte daha aşağı düşüyor önceden çentiği hiç geçmemişti...
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 09 Ekm 2009, 14:05

termostatın bozulmus gibi gozukuyor dostum ama hararet musurunde bozulmus olabilir
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti xufuk » 09 Ekm 2009, 14:42

Bu sabah Normal yerde açtı işe gelirken Kendinden Düzeldi heralde bakalım ilerde nolucak Normali Beyaz çentik dedğim yer beyaz kesik çizgi Orayı az bi geçince açıyordu Termostat Fanla Karışmasın Fanın Açtını Emniyet kemerinin ışığından anlıyorum Termostatın açtığınıda Düşüşen Hararet göstergesinden..
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir