araba çalışırken

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araba çalışırken

İleti felicia-dizel_ahmet » 09 Ekm 2009, 12:24

Merhaba Arkadaşlar.
93 lx favom var. araba her sabah çalışırken sorun yok normal çalışıyor. bir iki saat çalışmadığı zamanda normal çalışıyor. ama kısa mesafe bi yere gidip durduğumda sonra çalıştırdığımda iki kere gııır gıııır yapıyor ve çalışmıyor. arabayı çalışıtırırken çıkan ses marş motorundan mı geliyo o konuda fazla bilgim yok. sonra kontağı tekrar açıp kapatıyorum. gene gırr gırr falan yaparken çalışmıyo. bunu tamirciye sordum akü bitik dediler. değiştirdim gene aynı olay devam ediyor. arabanın bi gün bi yerde kalıp çalıştıramıycam diye endişem var. ben istiyorum ki. marşa bastıktan sonra ne zaman olursa olsun araba hemen çalışsın. bu konuda tecrübesi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia 1.9D

İleti onurhan2006 » 09 Ekm 2009, 14:02

lpg tesısatında bır sorun olabilir arkadasım tabi aracın lpgliyse
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti AhmetH » 09 Ekm 2009, 14:08

evet marş motorundan kaynaklı öyle sesler çıkabilir
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti xufuk » 09 Ekm 2009, 14:46

Marş Motorunun Kömürleri var Bitmiş olabilir Marşa Basarken Debriyajada basılı Tutun böylece marş Motorunun uzun vadede ömrü uzamış olur ve akününde Neden derseniz Marş motoruna binen Yük azalıyor Yani debriyaja bastımızda Şanzımandaki bir takım Dişlileride Döndürmemiş oluyoruz Vites boştayken bastığımızda Marşa Şanzımandaki mil ve bir takım dişlilerde dönüyor.
Yinede Bir usta görsün en iyi o teşhis Koyar.
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 09 Ekm 2009, 14:48

Debriyaja basılı Ve vites boşta Çalıştırmak en iyisi Kısa vadede bir Faydasını Görmezsiniz ama Uzun vadede Marş Motoru ve Akünün Ömrünü Uzatırsınız Özellikle Kışları
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia-dizel_ahmet » 09 Ekm 2009, 15:36

sorun kömürde olabilir. el matkaplarındada kömür vardır. kömür bitince çalışmaz. Bu kömür acaba nerden bulunur. tamircilerde varmıdır. yoksa elektrikçi demi bulunur. ben çalıştırırken genelde debriyaja basılı tutarım. aracım lpg li değil. teşekkürler.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti keceli » 09 Ekm 2009, 17:58

Evet marş motorundan.
Ben daha bu gün aynı arızadan dolayı gittim tamire.

Kömürler değiştirilidi ve o vaziyette uzun süre kullandığım için tamircinin kollektör dediği parçada (çıkmasıyla) değişrildi. 80 TL...Smile

keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti by wodoo » 09 Ekm 2009, 18:27

Büyük bir ihtimal marş motorundan, benimde 2 ay önce değişti bi sorun yoktu şimdiye kadar, son 2 gündür tekrarlamaya başladı, gidip değiştircem..
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti Musa » 10 Ekm 2009, 00:27

Sorun marş motorundan dişli kaçırıyor olabilir kömürleri bitmiş olabilir içi su almış olabilir kollektör yanmış olabilir mıknatıs kırmış olabilir kısacası marş bi nevi kapalı kutu sökülmeden bişi anlaşılmaz

AMA SORUN MARŞ DİNAMOSUNDA 

İyi akşamlar
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda felicia

İleti felicia-dizel_ahmet » 12 Ekm 2009, 10:13

paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. geçen hafta muayeneden geçtik. tabi geçmek içinde biraz masraf ettik. işallah marş motoru bir iki ay idare eder.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti enes1744 » 21 Ekm 2009, 01:57

senin söylediğin gibi aynı sorun bendede bi ara yaptı marşa ilk bastıımda gıy gıy gıy edio almıo ama brakıp 2. ye basıorum direk alıodu anında ama bi müddet yaptı bunu sonra kendi kendine düzeldi...
enes1744
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia-dizel_ahmet » 21 Ekm 2009, 10:22

bu konuyu açtıktan galiba 3-4 gün sonra sabah çok zor durumda kaldım. çalışmadı. çevreden insanlar allahtan yardım etti de vurdurarak çalıştırdık. tabi bana o gün tamircinin yolu göründü. gittim. sorun kömürdeymiş. belki öğrenmek isteyenler olabilir. ucuna 40 lira sıkışmış. şimdi iyi. 
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti sahin001978 » 24 Ekm 2009, 00:23

BEN KENDİM DEĞİŞTİRDİM KÖMÜRLERİNİ ÇOK KOLAY ZATEN, ARKA KAPAĞI AÇTIĞINIZDA KÖMÜRLER GÖRÜNÜYOR, ESKİYİ SÖK YENİYİ TAK BU KADAR BASİT.
AYRICA BİRAZ ISLAKLIK VARDI, SU GİRMİŞ OLABİLİR DİYE, ARKA KAPAĞI KAPATMADAN KENARLARINA SİLİKON ÇEKTİM ÖYLE SIKTIM, SU DA GELSE GİRMEZ ARTIK

DİSTİRİBÜTÖR DEN AVANS AYARI YAPARKEN DİKKATİMİ ÇEKTİ, MARŞI ETKİLİYOR. BOŞTA TAM GAZ YİYECEK ŞEKİLDE AYARLADIĞIM ZAMAN MARŞ BİRAZ ZORLANIYOR BASMAKTA, ÇOK HAFİF SAĞA VEYA SOLA ÇEVİRDİĞİMDE, MARŞIN DAHA KOLAY BASTIĞINI GÖRDÜM.
BUNUDA PAYLAŞMAK İSTEDİM  :)
sahin001978
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia-dizel_ahmet » 24 Ekm 2009, 10:28

[quote="sahin001978"]BEN KENDİM DEĞİŞTİRDİM KÖMÜRLERİNİ ÇOK KOLAY ZATEN, ARKA KAPAĞI AÇTIĞINIZDA KÖMÜRLER GÖRÜNÜYOR, ESKİYİ SÖK YENİYİ TAK BU KADAR BASİT.
AYRICA BİRAZ ISLAKLIK VARDI, SU GİRMİŞ OLABİLİR DİYE, ARKA KAPAĞI KAPATMADAN KENARLARINA SİLİKON ÇEKTİM ÖYLE SIKTIM, SU DA GELSE GİRMEZ ARTIK

DİSTİRİBÜTÖR DEN AVANS AYARI YAPARKEN DİKKATİMİ ÇEKTİ, MARŞI ETKİLİYOR. BOŞTA TAM GAZ YİYECEK ŞEKİLDE AYARLADIĞIM ZAMAN MARŞ BİRAZ ZORLANIYOR BASMAKTA, ÇOK HAFİF SAĞA VEYA SOLA ÇEVİRDİĞİMDE, MARŞIN DAHA KOLAY BASTIĞINI GÖRDÜM.
BUNUDA PAYLAŞMAK İSTEDİM  :)
[/QUOTE]

saol hemşerim. senin kadar bilgili ve becerikli değilim. yavaş yavaş öğreniyoruz işte. paylaştığın için saol. bu arada bende afyonluyum.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir