termostat ve hararet

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

termostat ve hararet

İleti felicia-dizel_ahmet » 16 Ekm 2009, 13:32

Merhaba Arkadaşlar.
93 model favoritimde termostat yoktu. yada bozuktu. uzun yolda hararet çok düşüyordu. geçen hafta yeni termostat taktırdım. fan geç açmaya başladı. nerdeyse kırmızıya çok yakın. termostattan önce normaldi. acaba bu termostatın ayarı falan varmı? bu konuda bilgisi yada tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia 1.9D

İleti efboacestc » 16 Ekm 2009, 15:29

tam bilgim yok ama termostatta yazlık kışlık oluyormuş geçen hafta benimki bozulmuştu tamirci yazlık al hararet sorunun olmaz demişti.belki seninki kışlıktır.
efboacestc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Golf GTİ (limited edition)

İleti felicia-dizel_ahmet » 16 Ekm 2009, 15:39

evet ben kışlık aldım. tamirci kışlık al demişti. boşu boşuna 15 liramı verdik şimdi. keşke yazlık alsaydım. belkide tamirciyi değiştirmem gerek.

felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti Metazolog » 16 Ekm 2009, 15:40

Metazolog
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 17 Ekm 2009, 00:52

Termostatlar
74C

80C

84C  Gibi değerlerde olabilir..

Fanın Geç Açmasının Sebebi Termostattır Hareret Müşürü Motorun içindeki ısıyı Gösterir Hararet Müşürü Baktınız Hararet göstergesidir. Fanın Açmasını sağlayan Fan Müşürüdür Radyötörün üstündedir.

Fan Müşürü

68-86

80-85

83-85 Değerlerinde olabilir Mesela 86 Derce Fanı Açar 68 derece kapatır.

Sizin Sorununuza Gelelim Fan Açıyor Diyorsunuz Demekki Radyötördeki su86 dereceye gelince çalışıyor Ama motordaki ısı yükseliyor Termostat açmıyor ve motordaki ısı yükseliyor .

Kırmızıya Hiç bir zaman Göstergenin gelmemesi lazım Kırmızı Bölge 120c Gösterir Araç conta Yakar Bence siz Termostatı ve Fan müşürünü Tekrar iyi Bir ustaya Değiştirtin Çok Pahalı şeyler Değil Ama hayati önem taşıyan Parçalar Termostata Uygun Fan Müşürü Kullandırttın Aksi Halde Fan Motorunun Ya Fazla Çalışması veya başka proglemlere Neden Olur....

Yazlık Termostat Denilen şey Mesela 70 c Lik Termostat Kışlık 88c Lik Ama Bana anlamsız geliyor Çünki Otomobiller Belli Bir ısıda çalışmak Zorunda Buda 90 C Dir Soğuk Motor Fazla Yakıt Harcar Kalariför ısıtmaz ve bir çok sorun yaratır ileriye dönük kısa vadede olmasa bile....

Sakın ola Termostatsız araç Kullanmayın 70 C lik bile olsa bulunsun.....
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia-dizel_ahmet » 17 Ekm 2009, 10:49

Ufuk bey paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. forumda diğer konularda soğutma sistemi problemleri ile ilgili bir çok yazı okudum. eğer soğutma problemi olan bir araç kullanıyorsak, sisteme hakim olursak, çıkabilecek problemlere karşıda müdahale edebiliriz. bu açıdan zaman ayırıp yazdığınız yazı çok faydalı. tekrar teşekkür ederim. 

fan müşürünü yeni değiştirdim. 65-75 gibi bişey yazıyodu galiba üzerinde. yanlız bitane daha alıcam. çünkü bozulabiliyor. daha önce bozuldu. termostatıda 70 veya 74 lük termostat olarak olarak değiştirmem gerekecek.

galiba benim aracın fanındada problem var. çalışıyor ama durduğunda elimle hareket ettirdiğimde sanki bi zorlanma var gibi geliyor. piyasada da çok değişik fanlar var. orjinali var yan sanayisi var. insan şaşırıyor. bi tamirci bana davlumbazlı reno5 fanı taktır problem yaşamazsın dedi.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti Metazolog » 17 Ekm 2009, 11:38

Metazolog
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hengame » 17 Ekm 2009, 13:59

FAVORİT ve FORMAN bu arabalarla hiç ugraşmayın arkadaşlar araba degil bunlar kimse kusura bakmasın derdi bitmez bunların konfor sıfır kalite sıfır bir konsulu yok bunların tam bir dogu bloku arabası alın bir reno bu paralara rahatınıza bakın ben kurtuldum hayırlı günler.
hengame
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 17 Ekm 2009, 21:20

Vallahi 4-5 milyarlık 90-92 Model Renaul9 da aynı Konforda çok iyi biliyorum 80-90 Giderken inanılmaz rahatsız edici Spring-Brodway Konfor istiyosanız Bence Biraz daha Para vermeniz Lazım....Favoritin Artıları var

1-Vergisi(Banrol) 22 TL 1,3 Motor olduğundan

2- Lpg Kullanmadan da Yaşına Göre oldukça Az yakıyor 220-240 Krş. Gazda Elbette Daha Düşük Olucaktır..

3-Şahinler Gibi Taksilerde Kullanılmadığı için Şasi Çürük Değil En azından Hangi Şahini alsanız Kabutu Açın 1 Sene sonra Şasi Motor Kısmı hep Çürük

4- Bence Reno9 Sping veya broadwaydan Görüntüsü Daha Spor Ve Daha Güzel Reno9 Sedan Görüntüsüyle Tam Dede Arabası

5-Reno9 ve Şahinde Benzinde Çok Daha az yakar Piyasada LPG siz Favorit Mevcut Ama LPG siz Şahin hiç yok Reno9 da Çok az Bildiniz Gibi LPG motoru Aşındırır

6-Sonuçta verdimiz Paraya Seçeneklerimiz Bunlar Gerisi Tercih Meselesi
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia-dizel_ahmet » 18 Ekm 2009, 16:13

Vallahi 4-5 milyarlık 90-92 Model Renaul9 da aynı Konforda çok iyi biliyorum 80-90 Giderken inanılmaz rahatsız edici Spring-Brodway Konfor istiyosanız Bence Biraz daha Para vermeniz Lazım....Favoritin Artıları var

1-Vergisi(Banrol) 22 TL 1,3 Motor olduğundan

2- Lpg Kullanmadan da Yaşına Göre oldukça Az yakıyor 220-240 Krş. Gazda Elbette Daha Düşük Olucaktır..

3-Şahinler Gibi Taksilerde Kullanılmadığı için Şasi Çürük Değil En azından Hangi Şahini alsanız Kabutu Açın 1 Sene sonra Şasi Motor Kısmı hep Çürük

4- Bence Reno9 Sping veya broadwaydan Görüntüsü Daha Spor Ve Daha Güzel Reno9 Sedan Görüntüsüyle Tam Dede Arabası

5-Reno9 ve Şahinde Benzinde Çok Daha az yakar Piyasada LPG siz Favorit Mevcut Ama LPG siz Şahin hiç yok Reno9 da Çok az Bildiniz Gibi LPG motoru Aşındırır

6-Sonuçta verdimiz Paraya Seçeneklerimiz Bunlar Gerisi Tercih Meselesi

Ben favomu yeni aldım.

broadway yada tofaş tercih etmedim. neden?

1. lpg takılmadan az yakıyor. (ben lpg tercih etmiyorum.)

2. vergisi düşük

3. yedek parçası ucuz

4. tipi güzel

eeee fiyatta uygun olunca daha ne olsun....
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 29 Ekm 2009, 15:08

Favorit' in kitapçığında yazlık kışlık termostattan bahsedilmiyor.
Termostat 88 derecelik, fan müşiri de 92-87 dereceliktir orijinal olarak. Eğer başka bir sorun yoksa, bu değerlerle yazın bile hiç bir problem yaşanmaz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti xufuk » 31 Ekm 2009, 13:43

Zaten Yazlık :Kışlık Diye bir şey olmaması Lazım Bu bizim Tamircilerin icadı Düzgün Çalışan bir Soğutma sisteminde Yazlık Kışlık gibi şeylere gerek yok.
Favotirin Hararet sorunu olduğu söyleniyor ama ben daha heraret yaptıramadım  5 Kişiyle Uzun yolda yaptım trafiktede Kaldım..

Hararet yapmasının Nedenleri

1-Conta Patlaksa

2-Su Kalmamışsa (Hortumdaki patlaktan veya unutkanlıktan vs...)

3-Termostat arızali ise

4-Fan müşürü arızalı ise

5-Radyötör Petekleri Tıkanmış Veya Borular Kireçlenmiş Tıkanmış ise

Bu Saydıklarım Hangi araçta varsa Hararet yapar Bunlar dışında istisnalar hariç Favo Hararet yapmaz..

Aracınızı Termostatsız Kullanmanızı Önermem Motor Isınmaz Yakıt tüketimi Artar Kalarüfer ısıtmaz motorun ömrü düşer Mühendisler Otmobillerin Belli bir sıcaklıkta daha verimli çalıştıklarını bilirler ve 90 dereceye göre Otomobiller tasarlanır.

Eğer düşük Termostat kullanıcaksanız Buna uygun Fan Müşürüde Kullanmalısınız Favoritlerde Korkulduğu kadar bir Hararet sorunu yok Bakımsız Tüm araçlar hararet Yapar

Siz Antifiriz kullanmazsanız Sonra kış geldiğinde Antifiriz koyarsanız Çürük yerler açılır Conta patlatır Mesela Sonra benim aracım :Hararet yapıyor dersiniz Termostatla uğraşır fana Direk bağlarsınız ama motor üflüyordur uğraşlarınız faydasız cüzzi bakımlarla her araca yapılan  favoyada yapın Hiç bir sorun Çıkmaz

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir