TAMPON

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TAMPON

İleti ALLY » 10 Nis 2007, 12:54

Arkadaşlar Aracım 1992 skoda forman daha önce de dediğim gibi 8 sendir kullanıyorum kendime göre bazı modifiyeler yaptım boya-jant ses sistemi cam filmi kendi aracımın bakım onarımını beli başlı yerleriri kendim yapa biliyorum (kapak contası değiştirme fren balata değişimi buji ateşlem grubu vs...) anlayacağınız her işe burnunu sona iş güzar biriyim
Asıl soruya gelirsek Forman a Felicia nın ön ve arka tamponları küçük polyester tamiratlarıyla otururmu eğer olursa nasıl olur yakışırmı bunu danışacaktım size ... cevaplarınız bekliyorum

ALLY
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 10 Nis 2007, 14:16

[quote="ALLY"]...kendi aracımın bakım onarımını beli başlı yerleriri kendim yapa biliyorum (kapak contası değiştirme fren balata değişimi buji ateşlem grubu vs...) anlayacağınız her işe burnunu sona iş güzar biriyim...[/QUOTE]

Silindir kapak contasını kendiniz mi değiştiriyorsunuz?

[quote="ALLY"]...
Asıl soruya gelirsek Forman a Felicia nın ön ve arka tamponları küçük polyester tamiratlarıyla otururmu eğer olursa nasıl olur yakışırmı bunu danışacaktım size ... cevaplarınız bekliyorum
[/QUOTE]

Bence Felicia' nın tamponu Favorit veya Forman' de güzel durmaz zira Favorit' in dizaynı köşeli, Felicia' nın ise daha yumuşak hatlıdır bu nedenle tampon da buna uygun daha yumuşak hatlı olarak yapılmıştır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ALLY » 10 Nis 2007, 14:28

evet silindir kapak conatsını kendim takıyorum zor değil ki eksozu boğasdan ayırıyorsun tüm su terti batı sökülüyor alyan anahtarla kapak sökiliyor 13 lokma ile piyano çıkarılıyor  itecekler yernden alınıyor eski conta çıkıyor zemin tel fırca ile temizlenip conta greslenerek yerine oturuyor söktüklerimiz sırayla takıyorum subab ayarları yapılyor 1-3-2-4 sırasıyla
Tek dikkat edilecek şey alyan cıvata boylarını karıştırmamak ve çok sıkacam diye yalama etmemek gerçi artık benimkisi yalama olmaz tüm cıvata delikelrini helikol saldık şimdi bayaaa bi kuvvet uygulayarak sıka biliyorum .
ALLY
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 10 Nis 2007, 14:34

[quote="ALLY"]1-3-2-4 sırasıyla
Tek dikkat edilecek şey alyan cıvata boylarını karıştırmamak ve çok sıkacam diye yalama etmemek gerçi artık benimkisi yalama olmaz tüm cıvata delikelrini helikol saldık şimdi bayaaa bi kuvvet uygulayarak sıka biliyorum .
[/QUOTE]

Sıralama 1 3 4 2 yahu Shocked
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti ALLY » 10 Nis 2007, 14:37

evet 1-3-4-2 galiba ya 7 ay oldu ez bere yazmışım bilmem kafam karıştı acaba hangisiydi 1-3-4-2 doğru sanırım
ALLY
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 10 Nis 2007, 14:37

[quote="ALLY"]...Tek dikkat edilecek şey alyan cıvata boylarını karıştırmamak ve çok sıkacam diye yalama etmemek gerçi artık benimkisi yalama olmaz tüm cıvata delikelrini helikol saldık şimdi bayaaa bi kuvvet uygulayarak sıkabiliyorum .[/QUOTE]

Yalnız silindir kapağını motor bloğuna sabitleyen cıvatalar tork anahtarı ile belli bir sıkılıkta takılmalıdır. Ne daha az ne de daha fazla. Göz kararı problem çıkartır diye duymuştum.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 10 Nis 2007, 14:39

[quote="irfant"][quote="ALLY"]1-3-2-4 sırasıyla
[/QUOTE]

Sıralama 1 3 4 2 değil miydi yahu? Shocked
[/QUOTE]

Ben de 1-3-4-2 diye biliyorum.Ying%20Yang Anadol' un 1-3-2-4 şeklinde ayarlanmıştır ama.Smile
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ALLY » 10 Nis 2007, 14:54

Ya evet kesinlikle tork anahtarı ile cok dikkat li sıkılmalıdır ben asıl mesleğim . Şu an yapmıyor olsam da tornacıyım aliminyuma çelik cıvata sıkmanın sıkıntılarını bilirim ve ben bu işlemi 2 kez olmak üzere arkadaşımın atolyesinde de yaptım ve tork lu anahtarla çok itinayla sıktım  bu lalettalin takımlarla kapı önün de yapılacak bir iş değil kimse yanlış anlamasın ben ilk anlatırken çok yüzeysel anlattım ciddiye alınması gereken bir şeydir çok dikkat .... :)
ALLY
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 10 Nis 2007, 15:56

[quote="ALLY"]Ya evet kesinlikle tork anahtarı ile cok dikkat li sıkılmalıdır ben asıl mesleğim . Şu an yapmıyor olsam da tornacıyım aliminyuma çelik cıvata sıkmanın sıkıntılarını bilirim ve ben bu işlemi 2 kez olmak üzere arkadaşımın atolyesinde de yaptım ve tork lu anahtarla çok itinayla sıktım  bu lalettalin takımlarla kapı önün de yapılacak bir iş değil kimse yanlış anlamasın ben ilk anlatırken çok yüzeysel anlattım ciddiye alınması gereken bir şeydir çok dikkat .... :)
[/QUOTE]

Desene tereciye tere satmaya kalkıştık.Smile
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ALLY » 10 Nis 2007, 15:58

yok ya terci falan değilim mesleğim bu olmasada yapardım ben onu
Ya şu benim soru ya cevap çok kıstlı geldi ama asıl ona donsek Tampon meselesi hani ben çok ölctüm ruaymda bile uğraştım ölcü olarak araka tam oturuyor ön biraz farklı panjur kısımından nasıl olur nasıl olur .............
ALLY
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Pruva » 22 Nis 2007, 01:07

Ally arkadaşım,

Tamponunda çatlaklar var ise;

Tamponun iç kısmından, çatlak boyunca, çatlağa paralel olarak kalem havya ile nokta olarak küçük küçük erit. 2 sıra olur, daha sağlam istersen 3 sıra yap.. Hırdavatçılarda satılan SUN-FIX adında macun şeklinde yapıştıcı satılır. Paketinde 1 yeşil renkli, 1 de sarı renkli macun bulunur. Yetecek miktarda 1/1 oranında hamur ezer gibi yoğur. Sarı renk alır. Yapıştırıcı hamurunu, havya ile erittiğin yerler üzerine sıva. Düzgün yüzey için parmağını ıslat ve üzerinde gezdir. Yüzey düzgünleşir. 1 saat içinde de kemik gibi olur. İstersen üzerini mat siyah spray boya ile boya. Gerisi senin fantazine kalmış..

SUN-FIX'i her türlü plastik, metal yapıştırmada, boşluk doldurmada, radyatör onarımında, su tesisat boruları onarımında kullanılabilir. Bildiğim 180 C'ye dayanıyor. Esnek malzemelerde kullanılamıyor, kırılgan, v.s.
Pruva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 22 Nis 2007, 02:04

[quote="Pruva"]Ally arkadaşım,

Tamponunda çatlaklar var ise;

Tamponun iç kısmından, çatlak boyunca, çatlağa paralel olarak kalem havya ile nokta olarak küçük küçük erit. 2 sıra olur, daha sağlam istersen 3 sıra yap.. Hırdavatçılarda satılan SUN-FIX adında macun şeklinde yapıştıcı satılır. Paketinde 1 yeşil renkli, 1 de sarı renkli macun bulunur. Yetecek miktarda 1/1 oranında hamur ezer gibi yoğur. Sarı renk alır. Yapıştırıcı hamurunu, havya ile erittiğin yerler üzerine sıva. Düzgün yüzey için parmağını ıslat ve üzerinde gezdir. Yüzey düzgünleşir. 1 saat içinde de kemik gibi olur. İstersen üzerini mat siyah spray boya ile boya. Gerisi senin fantazine kalmış..

SUN-FIX'i her türlü plastik, metal yapıştırmada, boşluk doldurmada, radyatör onarımında, su tesisat boruları onarımında kullanılabilir. Bildiğim 180 C'ye dayanıyor. Esnek malzemelerde kullanılamıyor, kırılgan, v.s.[/QUOTE]

paylaşım için teşekkürler...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti tugra0618 » 26 Nis 2007, 23:24

ARKADAŞ insanın kendi arabası ile uğraşması kadar güzel bir şey yok.ben zevk alıyorum.ama felicianın tamponunun formane olacagını sanmıyorum.forman keskin hatlara sahip.
tugra0618
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti weyis » 21 Kas 2007, 19:45

subap ayarının değeri ne olması gerekiyor acaba
weyis
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir