Sis Farı Montajı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sis Farı Montajı

İleti akan-kan » 14 Kas 2009, 21:59

Merhaba, çok sayın ve muhterem Skodam üyeleri.

Formanım için orjinal parçacıdan Diamond marka sis lambasının çiftini 15 TL ye aldım elektrikçi bağlantısı için 25 TL fiyat çekti bende kızdım oha dedim elektrikten biraz anladığım için kendim yapmak istiyorum da, bu role işi biraz kafamı kurcalıyor. Role takılcakmı takılmıycakmı karar veremedim bağlantılar hakkında değerli Skodam üyerinden yardım bekliyorum!

İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti hakanerdogan » 14 Kas 2009, 22:01

röle taksanız iyi olur, ayrıca 25 lira çokda değil. içinde kablo+röle+anahtar vardır muhtemelen. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti akan-kan » 14 Kas 2009, 22:06

Forman da anahtar var kabloda en fazla 5 mt. gider röle takılırsa 6 TL röle. Röle nasıl bağlanır tam bilgim yok tecrübesi olanlar biraz yardım etseler çok iyi olacak.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 14 Kas 2009, 22:47

Röle bu şekilde bağlanır, Asım Abinin başka yerlerdeki paylaşımlarından çaldım kızmazsa. balastı sis farı niyetine sayın...

bizde benim sis farlarına şu şekilde bağlamıştık bi elektrik bilen arkadaşla. akü sigortalarından almıştık elektriği. anahtar-ampul-röle üçlüsü. röleyede bi sigorta bağlamıştı arkadaş, yap desen yapamam ha o kadarda yardım ettim ama :)

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti akan-kan » 14 Kas 2009, 23:12

tamamdır olayı çaktım usta. bitane 30 amper röle artı uca bir sigorta sonra röleye röle çıkışından anahtara ve ordanda sislere. doğrudur sanırım.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 15 Kas 2009, 00:03

Boşta olan  sis farı tesisatı olması gerekli kaputu açıp bakarsanız.   Soketlerini de görürsünüz. Ayrıca arka cam resistansının bulunduğu düğmenin kablolarını açarsanız bu tesisatın devam fişinin boşta olduğunu da göreceksiniz. Bu fişe bir   lamba  resistans veya far düğmesi takıp orjinal tablodan röle kullanmadan yararlanabilirsiniz.  Sigorta kutusundaki rölelerden biri bu tesisata bağlıdır zaten. Röle yoksa da buraya bir röle takıp kullanabilirsiniz.
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti akan-kan » 15 Kas 2009, 00:20

tamponda filan göremedim tesisat acaba kısa bir tesisatmıda göremedim? rezistans düğmesi filan var basınca çıt diye bir ses geliyor sistem çalışıyor ama rezistans kopuk sanırım denedim ses var görüntü yok yani. burdan alırsam enerjiyi olurmu diyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 15 Kas 2009, 01:49

Resistans düğmelerinin olduğu(altında da hava ızgaraları var) göstergenin iç yanındaki yıldız başlı vidayı çıkarıp sökün. Orada boşta duran bir soket( muhtemelen siyah renkli ) göreceksiniz. Bu soket sis farı tertibatının olup aracınız sis farsız olduğundan dolayı  bağlanmamıştır.
   Bu soketin devamının hattı ise kaputu açınca  farların hemen far taslarının altında boşta duran soketlere gider. Bu sebepten  ayrı hat döşemeyip sadece sigorta kutusunda röle boşu varsa oraya röle koyup işi halledersiniz.

Ama aracınız 93 modelin altı ve iç döşemesi kahverengi olanlardansa veya tadilat görmüşse   bu hat olmayabilir.  O zaman yeniden yaptırmalısınız.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti akan-kan » 15 Kas 2009, 15:11

arka sis butonundan enerjiyi yakaladım birazdan uygun bir şekilde tesisatı ayarlıycam az kaldı :D
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 15 Kas 2009, 18:08

işlem tamamdır yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım kısa süre içerisinde aracımın fotolarını eklerim.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir