aracım stop ediyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

aracım stop ediyor

İleti alperen öztürk » 26 Kas 2009, 15:11

Crymeraba arkadaşlar. aranıza yeni katıldım. benim aracımda da benzer bir sorun var. aracım özellikle havalar soğuduktan sonra bunu yapmaya başladı. öncelikle biraz zorlanarak da olsa çalışıyor. bir müddet sonra otomatik jikle devreye girerek devri yükseltiyor. motor belli bir sıcaklığa ulaşınca otomatik jikle devreden çıkıyor. işte bu andan itibaren ayağımı gazdan çekince veya durmak üzereyken, kimi zaman da ayağım gazda olmasına rağmen gaz yememek suretiyle stop ediyor. sonra bir 5 dk uğraştan sonra motoru çalıştırabiliyorum. sonra pek sorun çıkarmıyor.bilgilerinizi lütfederseniz sevinirim.

alperen öztürk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baybarskiyma » 10 Oca 2010, 02:02

aracın karbiratörlüyse bu olur.karbüratörün hava aldığı yerin 2 konumu vardır(yaz ,kış)hava alan yer tam karşıya bakmıyacak yani "kış"konumunda olucak.
baybarskiyma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti narec » 10 Oca 2010, 15:11

[quote="baybarskiyma"]aracın karbiratörlüyse bu olur.karbüratörün hava aldığı yerin 2 konumu vardır(yaz ,kış)hava alan yer tam karşıya bakmıyacak yani "kış"konumunda olucak.[/QUOTE]

bunu biraz daha açıklayabilir misiniz?
BU İMZA MAHKEME KARARI İLE İPTAL EDİLMİŞTİR.

Karar No: 2001 / 154 HP

Yüksek Dağın Karı Çok Olur.
Kullanıcı avatarı
narec
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Sivas
Arabanız: Skoda Forman 135L idi :)

İleti sainz » 12 Oca 2010, 14:00

[quote="baybarskiyma"]aracın karbiratörlüyse bu olur.karbüratörün hava aldığı yerin 2 konumu vardır(yaz ,kış)hava alan yer tam karşıya bakmıyacak yani "kış"konumunda olucak.[/QUOTE]
Favorit' in karbüratöründe yaz-kış gibi bir konum yoktur. Hava filtre kazanına gelen borunun içerisinde temostatı vardır. Soğuk motorda bu termostat kapanır ve egsoz manifoldu çevresindeki ısınmış havayı çekerek motorun daha çabuk ısınmasına yardımcı olur. Bu ayarlama otomatiktir. Manuel olarak ayarlama imkânı yoktur.

[quote="alperen öztürk"]Crymeraba arkadaşlar. aranıza yeni katıldım. benim aracımda da benzer bir sorun var. aracım özellikle havalar soğuduktan sonra bunu yapmaya başladı. öncelikle biraz zorlanarak da olsa çalışıyor. bir müddet sonra otomatik jikle devreye girerek devri yükseltiyor. motor belli bir sıcaklığa ulaşınca otomatik jikle devreden çıkıyor. işte bu andan itibaren ayağımı gazdan çekince veya durmak üzereyken, kimi zaman da ayağım gazda olmasına rağmen gaz yememek suretiyle stop ediyor. sonra bir 5 dk uğraştan sonra motoru çalıştırabiliyorum. sonra pek sorun çıkarmıyor.bilgilerinizi lütfederseniz sevinirim.[/QUOTE]

Karbüratör bakımı (özellikle diyaframlar, ...vs.) şart bence.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti octavia42 » 12 Oca 2010, 15:51

Aynı problemi yaşayan arkadaşlarım var. arabayı zorla olsa çalıştırdıktan sonra ısınımasını bekle gaz verdiğin zaman cikle devreden çıkar coğu zaman. ısındıktan sonra hareket et. ve tam sıcaklığa ulaşmadan gazdan ayağını çekecek pozisyonlara girme :) 
octavia42
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti xufuk » 12 Oca 2010, 18:21

Evet ya o sorun bendede var gaza dokunmaya gelmiyor. şarj ışığı sönsün diye gaza biraz dokunuyorum pişman oluyorum yada gazı pompalamıyı unutup marşa basıyorum yine bin pişman ediyor bu durumda kontağı kapatıp yeniden gazı pompalasınızda işe yeramıyor çözümü bilen arkadaşların yorumlarını merak içinde bekliyorum..

xufuk
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir