Favoritlerde hararet sorununa kesin çözüm yokmu ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favoritlerde hararet sorununa kesin çözüm yokmu ?

İleti ozantavsan » 04 Nis 2010, 18:57

Merhaba , henüz skoda araç sahibi değilim.Nasipse bu salı 93 model skoda favorit GLx görmeye gidiyorum.Anlaşırsam sorun yoksa alıp döneceğim.

İnternette bir çok sorundan bahsedildiğini okudum , halen okuyorum.Bu araçlar üretildikleri ülkenin iklimi olan 25 dereceye göre üretildiğine göre bizim ülkemizde ısı nedeniyle yazın sorun yapabiliyor sanırım.Termostat değişim , fanı içe çekilen anahtarla çalıştırma , fan müşiri , hararet müşiri vesaire değişimi öneriliyor.

Biz bu araçların radyatör veya fanını başka bir araca ait radyatör veya fan ile değiştirsek.Tabiki araca uyacak montaj sorunu olmayacak şekilde.Örneğin tofaş grubu araçlara ait veya başka araçlara.Kökten çözüm üretmek için bizim ülkemize uymayan unsurlarını elden geçirsek nasıl olur acaba ? bu konuda fikri olanlar varsa yorumlarımızı yazalım.bu mümkünse nasıl yapmalı ?

Birde aracı aldığımda termostatın kaç derecelik olduğunu nasıl anlarım ve derece değeri kaçlıkla değiştirilmeli.Termostata bağlı diğer parçların fan ve hararet müşiri kaç derecelik olmalı.Benim bakacağım araçta lpg var.Ben hiçbir aracıma lpg monte ettirmedim.Lpg'li olması motora külfet sanırım.Ama yakıt tasarrufu açısından fark edermi bilemiyorum.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti tyilal » 04 Nis 2010, 23:15

kardeş sen önce bir incele satın al bir kullan hararet göstergesinden takip edersin sen favorit alacağım diyorsun bacanakta forman var lpgli hemen hemen aynı model 100lerce kilo pazara mal taşıyor hem de şehir içi ne hararet var ne bir sorun favorit binek bir araba aynı motor ayrıca memlekette milyonlarca aynı araçtan var o kadar soğutma sorunu olsa bu kadar çok araç olmazdı nasipse hayırlısı olsun güle güle kullan
Kullanıcı avatarı
tyilal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: felicia 1.3 mpi

İleti Favocu » 05 Nis 2010, 06:40

Siz zaten çözüm yolunu bulmuşsunuz. Aslında çok hararet yapan arabalar değiller. Aracı alınca kesinlikle termostatı değiştirmenizi öneririm ben ilk aldığımda hararet problemim oldu. Yazlık termostat taktırmak için açınca içinden kırık bir termostat çıktı. Sıralamak gerekirse:

1.Düşük sıcaklıkta açan yazlık termostat dedikleri termostattan takın,
2.Düşük sıcaklıkta fanı çalıştıran bir fan müşürü takın,
3.İçeriye fanı manuel açabilmek için bir düğme çektirin,
4.Soğutma aksamında yeterli düzeyde antifriz kullanın,
5.Radyatörün arkasındaki motorun durduğu aksamın bütün radyatörün arkasını örten felicialardaki tamburdan kullanın,
6.Güçlü ve büyük fan motoru kullanın.

Bence radyatörde sorun yoksa değiştirmeye gerek yok. Bunları değiştirince hararet yapması gerçekten çok zor ancak bunu yapıncada sık sık motoru soğutmak için fan açıyorsa arabanın motor aksamında conta yanıklığı vs. gibi bir problem olabilir. Şahsen yukarıda saydıklarımı kendi arabama uyguladım. Hararet problemi tamamen çözüldü. Bu konuda görmeye gittiğiniz aracın motorunda bence en çok contasına dikkat edin eğer yanıksa ne yaparsanız yapın hararet sorununu çözemeyebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti osti01 » 05 Nis 2010, 07:02

ben kendi arabamda termostatı değiştirdim termostat şu an 69 derecede açıyor. hararet müşürü olarak da tofaşa ait bir hararet müşürü taktım (Hararet müşürleri arasında fark olduğunu düşünmüyorum bana acilen lazımdı yedek parçacıda onu buldum taktım) yaklaşık 70 derecenin altına indikten sonra fan duruyor. önceki böyle değildi.

Ayrıca radyatörün önüne gelecek milim miktarda engel varsa onu da kaldırdım. Şöyle plakanın bağlı olduğu plastikleri çıkarıp attım (2 cm). plakayı da kenarlarından kırptım (1 cm) böylece bir hava akımı olduğunda o havanın çıkışı tamamen radyatör bölgesinden olacaktı. Şu an bir sorunum yok. Bunları yapmadan önce gösterge 90 ve 100 arasındaydı. şu an 90 ın üzerine hiç çıkmadı
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti alwaysloser » 05 Nis 2010, 21:36

ben adanada oturuyorum yazın o sıcağında devirli kullanmama rağmen bir kez bile hararet nedir bilmem aslında harareti hiç bilmem hiç yapmadım ki

bakımsız favo yapar harareti aslında bakımsız tüm arabalar yapar
niğdeden gelirken ulukışla da rampada ben tırmanırken corolla kenara çekmiş radyatöre su koyuyodu :D
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti cankaramsar » 05 Nis 2010, 23:14

illaki antifiriz diyorum yaz kış
cankaramsar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti onurhan2006 » 06 Nis 2010, 03:37

çok şükür yaşamadım öyle hararet felan, bakarsanız bağ bakmazsanız dağ olur diyorum başkada birşey demiyorum...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti BURAK MYSTERİO » 06 Nis 2010, 07:24

ben sadece bi kere gaz taktırırken arabayı bağırtıyorlardı gaz yiyomu diye bi anda önden güüm diye bi ses geldi dumanlar falan çıktı korktum bende noluyo diye meğerse antifriz kabı gümlemiş araba fanı açmadı die dayanamamış sonra onuda yaptırdık bide fan için içeri bi tane düğme taktık sıcak havada açıyoruz o gün bu gündür hiçbirşey yok allaha şükür

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti nekropsi » 15 Nis 2010, 16:34

alwayloser haklı 4 sene kullandım hararet ne gördüm ne bilirim arabaya iyi bakın sıkıştırmayın yeter
nekropsi
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: palio 1,3 m.jet

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir