araba dan gelen tiz sürtünme sesi yardım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araba dan gelen tiz sürtünme sesi yardım

İleti artisss » 05 Nis 2010, 10:31

arkadaşlar arabada giderken... balata sürtüyormuş gibi bir ses geliyo ama çok az ince bir sürtünme sesi ama frene basmıyorum.... arada geliyo sonra kesiliyo... bunu aralıklarla yapıyo acaba nereden geliyo bu ses... bulamadım... bilen var mı teşekkür ederim...

artisss
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti agros » 05 Nis 2010, 11:09

disk in arasına taş girmiştir. taş dediysem kücük bi çakıl parçasıda olabilir. o diske sürttükçe tiz bi ses cıkarıyor. büyük bi ihtimalle o dur.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti zekrek » 05 Nis 2010, 11:17

Teker bilyası bozulmuş olabilir. :(
Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti diseqc » 05 Nis 2010, 12:15

batlataların disk yüzeyinde hareket edebilmesi için bir mil var o mil yağ sızlıktan bazen balataları bırakmıyor oda diske bazı bazı sürtüyor bu sesi çıkarıyor bazen uğultu şeklinde de olabilir sesi yaptığında hafifçe frene bas ses kesiliyorsa o olabilir teker sökülp milde sökülüyor temizlenip yağlanıp yerine takılıyor sadece işçilikle hallocak bişey
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti osti01 » 05 Nis 2010, 15:29

ben de böyle bir sorun yaşamıştım. uzun yola çıktığında ses gelen cantta diğer cantlara göre daha fazla ısı var ise balatanın bırakmamasından kaynaklanıyor. balataların bulunduğu çeneyi bırakmayan bir sebep var.
bu durumda yapılması gereken balataların üzerinde gidip geldiği kızak gibi 2 adet demir parçası var onlar eğrilmiş olabilir. balatalara yakın olan fren hortumunun eser miktar tıkalı olmasından kaynaklanabilir.
çenedeki pistonun hareket edememesinden kaynaklanabilir.
1. sebep büyük ihtimal
3. sebep biraz düşük ihtimal
2. sebep en düşük ihtimal çünkü böyle bir durumda fren şişmiş gibi bir durum hissedilir.
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti severd » 08 Nis 2010, 15:44

büyük ihtimalle frenlere giden hortum tıkalıdır bir tekerde..
15-30 dk arası bir yolculuk yaptıktan sonra tüm lastiklerinizin metal aksamına dokunun, hangisi ateş gibi sıcaksa onun hortumu tıkalı olabilir.
severd
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti artisss » 08 Nis 2010, 16:37

SICAK LASTİĞİ BULDUK DİYELİM, ÇÖZÜMÜ NASIL ACABA...
artisss
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti osti01 » 09 Nis 2010, 07:34

eğer cant diğer cantlara göre daha sıcaksa fren mekanizmasının gerektiği gibi çalışmadığını anlarsın.
ustanın birine gider de bu fren bırakmıyor dersen gerekeni o yapar. senin yapacağın bir şey yok.
yukarıda söylemiştim zaten.

bir de bu balataların bırakmama olayı çok uzun süreli olursa ve gerçekten de çok sıkarsa balatalar lastiği gümletebilir diski yamultabilir. başka aksamlara da zarar verebilir.
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir