bakım yardım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bakım yardım

İleti artisss » 08 Nis 2010, 09:49

arkadaşlar.... ben arabayı bu haftya sonu ustaya göürcem de... bi kaç bi şey sormak istiyorum... nerelerin bakıma ihtiyacı olduğunu nasıl anlarım... sonuçta usta şura yapılması gerekiyo dese ben anlamam yap derim.... :) bunun için neye dikkat etmem gerek... arabayla ilgili olarak, arabanın debriyajı yukarda kavrıyo, bunun çözümü ne olabilir... frenlerde balataları kontrol ettirmek istiyorum bitiiğini nasıl anlarım... ve gerekli olan sizin söylebileceğiniz şeyler nelerdir...? teşekkür ederim....

artisss
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti akan-kan » 08 Nis 2010, 10:21

rolantide şıkırtı ve kavramada kaçırma yapıyorsa baskı setini değiştirmelisin yakıtı ve performansı etkiler. balataları tabiki kontrol ettir, can meselesi herkes can taşıyor.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti osti01 » 08 Nis 2010, 11:23

debriyaj yukarıda kavrıyorsa debriyaj balatası aşınmış olabilir. el freni çekikken ve vites takılı iken araba kalkış yapınca hareket olmadan devirde değişme oluyorsa debriyaj kaçırıyordur. açıkçası hız değişmeden devir değişiyorsa artık yeni balatalara ihtiyaç vardır.
kampana ve disklerdeki balatalar ise disklerden aşırı derecede cıyaklama geliyorsa ve durma mesafesi uzamışsa bunları da değiştirmen gerekir.
seyir halindeyken herhangi bir ses, engellenme yoksa rutin bakımları yaptır.(yağ+filtreler)
başka bi şey de olursa öncesinden kullanımda bir değişiklik hissedersin.
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti artisss » 08 Nis 2010, 16:36

FRENLERDEN HİÇ SES GELMİYO... ACABA BU FRENİN İYİ OLDUĞUNUMU GÖSTERİRİ... DURUKENDE GAYET İİİ...
artisss
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Favocu » 08 Nis 2010, 18:01

Eğer araçta bir problem yoksa bahsettiğiniz gibi bir bakıma gerek yok. Frenlerden ses gelmiyorsa ve iyi tutuyorsa bence bir problem yoktur. Bittiği zaman sesinden anlarsınız. Frenlerin sertliğinden bittiğini düşünüyorsanız eğer bu arabaların frenlerine biraz sert basmak gerekiyor normal. Başka sorununuz yoksa bu arabalara bakım olarak rutin yapmanız gereken km'si geldikçe yağı değiştirmek. 2-3 yağ değişiminde bir yağ filtresini değiştirmek. Motorun çekişinde problem yoksa ve araba lpgliyse hava filtresine fazla dokunmanızı önermem hava oranı değişeceği için lpgnin ayarını bozabilir. Bunun dışında aklıma gelen bir tek buji ve buji kablosu dışarıya elektrik atma filan yapmayacak kadar yeniyse gerek yoktur. Bunların hiç birisi içinde ustaya gitmeye gerek yok. Kendiniz alıp değiştirebilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti osti01 » 09 Nis 2010, 07:43

frenlerden anormal bir ses gelmeyişi tek başına sorun olmadığı anlamına gelmez.

fren pedalına bastığında bir taş kayanın üzerine bastığını hissetmiyorsan.
biraz uzun yolda gittikten sonra cantların her hangi biri diğerlerine göre anormal sıcak değilse.
istediğin durma mesafesinde durabiliyorsan.
frene bastığın anda cıyaklama sesi aşırı gelmiyorsa. (bu ses balataların sert olmasından da kaynaklanabilir..)
freni köklediğinde araç sağa veya sola çekmiyorsa.
seyir halindeyken hızlı giderken anormal vınlama yavaş giderken tiz bir ses (hafif cıyaklama) gelmiyorsa
frenlerde sorunyoktur. (aklıma gelen bu kadar)
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir