Adımm sonunda aldım favomuuuu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Adımm sonunda aldım favomuuuu

İleti ozantavsan » 09 Nis 2010, 11:16

Az önce ruhsat işlemleri ve sigortamı hallettim.Ardından doğru ustaya marş motoru söküldü.Dişlileri çok aşınmış , bariz seviyede yenmiş.Sorun olmaz aslında dedi usta.Sonra parçacıya gittik.
Skoda favorit marş bilmem neyi dişlinin olduğu kafalı kısım .28 Tl parça + 20 Tl usta = 48 TL
Ses bir nebze azaldı ama yine cartlıyor.Ama için rahat en azından yeni parçanın dişlileri ile eski arasında % 50 den fazla fark var ,aşınma açısından.Değiştirmeseydim Motorun volan dişlisinide bitirirdi.Masraf büyük olurdu.

Bu sabah farkettim düşük vites , 1. vites ağır ağır giderken gaza çok hafif dokununca , hızlanma veya yavaşlama.Motordan tak veya tık gibi ses geliyor ,hızlanınca yok.Bu egzantirik zincirinin bol olduğunu
gösteriyor gibi geldi bana.Biraz gaz verince devir + vites +hız zincir geriliyor ses yok. Ağır harekette motor tur tamamlerken bir noktada zincir anlık geriliyor ve ses geliyor.Tabiri caizse pantalon kenerini ikiye katlayın.iki uçtan tutun.Ellerinizi birbirine yaklaştırın kemer bollaşşsın sonra hızla elleri uzaktaşlırın.Çaatt ses olur değilmi zincirde böyle bence.

Siz Ne dersiniz ? Zincirde değişmelimi ?

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti Favocu » 09 Nis 2010, 11:34

Triger zinciri kayış gibi sık sık değişen bir parça değil. Benim araçtaki 160.000kmdir değişmemiş mesela bir sorunu yok. Başka marka model eski arabasında 30 yıl değiştirmeden kullananları bile duydum. Kendi tecrübem yok ama daha önce zincirden sorunu olanlardan hatırladığım kadarıyla tak diye ses değil. Şangırtı yapıyor bollaşınca diye biliyorum. Sizin tak sesinin kaynağı motor alt takozundan vs. olabilir. Emin olmadan boşu boşuna triger zincirini değiştirmeyin.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti ozantavsan » 09 Nis 2010, 11:42

usta marş motorunu sökmek için alttaki motor korumasını söktü.Değişimden sonra korumayı tekrar taktı.
Aslında bu işlem öncesi bu tık sesi dikkatimi çekmemişti.Ustadan olmuş olabilirmi.Alt kapağın bu sese neden olacak bir yeri varmı ? BEn hiç sanmıyorum ama.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Favocu » 09 Nis 2010, 11:58

Bilemiyorum. Zaten alttaki kapaklar sonradan yapılıp takılıyor. Aracın orjinalindeki ince küçük birşey. Bendede özellikle frene basarak sağa direksiyonu sert kırdığımda tak diye bir ses geliyor öyleki dışardan bile rahatlıkla duyuluyor. Kaynağını hala bulamadım. Daha önce forumda sorduğum zamanlarda motor alt takozu, rot başı, amortisör vs. gibi sebepler olabileceğini söylemişlerdi. Çok fazla kafama takmadığım için yaptırmadım açıkçası. Bir tamirciye laf olsun diye sormuştum. Sesin kaynağını oda anlayamamıştı. Amortisörlerden olabileceğini söylemişti...
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti quickcan » 09 Nis 2010, 15:00

hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti ozantavsan » 09 Nis 2010, 22:00

Marş motoru ve motor alt koruma sökmeden önce yoktu bu ses.Debriyajtan kaynaklanmıyor.
Sürüş halindeyken gazdan ayağınızı hafifçe çekince çok rahatsız edici ve yüksek sesli tak sesi geliyor.
Aracın gidişinde kaçarında aksama yavaşlama tekleme olmuyor.Hafifçe gaz verincede aynı ses.
Yarın sanayiye gitmem çok zor ama saat 9 mesai saati.Ondan önce gidebilirsem ustaya tekrar baktıracağım.

Onun haricinde aracı çok sevdim , yolda süper.Eski Wv kaplumbağalara bindiyseniz ön camı bombelidir ve yol görüşü süperdir.Zevk verir.Favoda da bunu hissettim.VW parmağı olduğundanmı acaba : )
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Favocu » 10 Nis 2010, 06:32

Gerçekten çok keyiflidir, bir kere alışınca başka arabaya binince tuhaf geliyor. Ne bileyim alışkanlık galiba. Şimdi yeni bir arabaya bindiğimde sanki amortisörleri sert, koltuğu alçak ve sert, görüş alanı dar, üstü basık ve boğucu gibi geliyor. Şimdi birde yeni arabaların kapılarınıda sert yapıyorlar sert kapatınca rahat kapanıyor. En sinirlendiğim şey arabama binen birisinin kapıyı yeni arabalardaki gibi sert çarpması. Halbuki bıraksan yumuşacık "lık" diye geçiyor...
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti zekrek » 10 Nis 2010, 06:54

Allah kaza bela vermesin, güle güle kullanın. Ufak tefek sorunlar elden düşme araçlarda olur, dert etmeyin.
Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti ozantavsan » 10 Nis 2010, 09:51

sabah 8:00 da sanayideydim.incin top oynuyor.9 da motor ustam geldi.İşi yapan usta yok elektirikçi.
Motor ustama dedim alttan ses geliyor , kartel koruması dedim.Aracın altından baktı dinledi.Alt korumayı biraz bastırdı.Test sürüşü yaptım ses yookk gitmiişşş.Elektirikçi tam otutmamış yada fazla kasmış.

onun harici baktım silecekler çalışmıyor. Sigorta panelini söktüm , sigortalara baktım.Bir tane 15a olan atmış.Yenisini aldım , taktım yine attı.20a taktım çalışıyor.Arıza yaratır diye söktüm.başka elektirikçiye gösterdim.Sadece yedek aldığım diğer 15a taktı çalıştı.ben takınca atmıştı hayret.

Neyse yarın şehirdışına çıkacağım , şu an aracım problemsiz.

Bende şu kapıyı sert kapatanlardan müzdaripim.Alalı 2 gün oldu ama sol yanım acıyor : ) arkadaşlar.
mal kıymetli , sen dikkat et millet umursamasın.Birşeyde denmiyor...
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti suysal76 » 12 Nis 2010, 23:13

hayırlı olsun kazasız sürüşler
Kullanıcı avatarı
suysal76
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti itirpan » 16 Nis 2010, 01:33

Beniimde marş motoru cart diye bir ses yapıyordu. Çalıştırırken herkes bana bakıyordu. Birgün tepem attı komple değiştirdim. 100 tl mal oldu. Sıfır. Taktırdığım yer skoda yetkili servisi fakat tanıdıktı. Orjinali var ama pahalı, ilerde gene yapabilir dedi. Taktığı bosh marka. Şimdi marşa basınca hiç ses yok ve çok rahat çalışıyor. Bir başka sesde belli bir devire gelince tıkı tıkı gibi bir ses yapıyordu benim araç. Çok sanayide usta gezmiştim. Serviste bunuda söyledim. Usta v kayışı söktü. Çalıştırdık. Sanayide hep ustalar devirdaim motoru yapıyor dedi. Fakat serviste şarj dinamosundan olduğunu söyledi usta. Şarj dinamosunu beraber parçaladık. Rulmanlar ölmüş. Değiştirdik o seside kesti. Araba havadayken birsürü gözüme çarpan parça gördüm. Körükler vs. Birde ne bakayım. Masraf 500 tl oldu. Aman dedim usta topla indir şu arabayı. Bu arada debriyaj balatasına kadar inceledik oda gidikti. Benden önceki kullanan dede ayağını debriyajdan çekmeyi unutmuş herhalde :) Onuda sağlam orada şansıma bir çıkmanın benim yenen yüzünü bulduk. Onu beleş değiştirdik. 100 tl gibi birşeyden yırtım. 10 taksit yaptırdım. Fakat araba süper oldu. Ayriyeten gözüme ufak çarpan bir problemde servise gidince usta hemen kaldırıyor. Problemi çözüyor. Borcum deyince yok diyor. Hatta bazen ziyarete gidince bile ustanın aracın kaputunu açıp incelediğini. Anahtarı üstünde bıraktığım için kontrolünü yaptığını görüyordum. Ne hayır abi deyincede kafa şişti. Hava alırken gördüm. Ona bakıyorum. demişti. Nasıl bakmaksa akü kutup başı sökük bujiler çıkmış. Distribitör kapağı adamın elinde içine bakıp birşeyler yapıyor. Bağlayınca kaç yakıyor diyo soruyor. Ben şukadar deyince fazla diyor yine üşenmeden elemandan oracıkta takım isteyip yeniden ayarlıyor. En son gittiğimde bana dediği laf şu; Bir ara şu arabayı bırak. Kafama takıldı sibop ayarlarını bir tekrar gözden geçiriyim. Laf nerden nereye geldi. Ama demek istediğim servis evet pahalı ama adam bana garanti veriyor. Ve de temiz iş yapıyor. Servise gitmeden sanayide ustalara verdiğim ve çözümünü bulamadığım paralar toplasam bayağı olmuştur. Atıyorum adam bir lamba değiştiriyor 10 kağıt. Hatta birkeresinde lamba patlak dedi söktü. Karanlıkta elime aldım adama vermedim. adam yaptı neyse. Eve varınca lambaya baktım sağlam. Yandı. Sigorta atıkmış hatta yine attı sorunu kendim buldum. Kablonun koruması sıyrılmış şaseye değince ttık aatıyor. 15 kuruşa sigorta aldım ve şaseyi giderdim ogün bugün tık yok. Serviste göstergedeki düğmelerden biri yanmıyordu. Bir uğradığımda yanmadığınısöyledim. İçeri girdim. sonra unuttum. Adamlar onu hemen değiştirmişler. Para diyende olmadı. Sonradan yandığını gördüm. Başka bir zaman uğradım değiştirmişsiniz dedim. Borcumu söylemediniz dedim. Adam 10 tene daha lamba verdi. Al lambanın sözümü olur. Patladıkça değiştir dedi yine para almadı. (Birazda ustayı kafaya aldığımdan mı ne. E birazda servisin sahibi tanıdık oluncamı ne?) Beni durdutrun ben durduramıyorum. ilham geldi. Neyse sustum. Kısaca gerçek ustayı bulmak lazım. Bulamazsak bizi sömürüyorlar. Aylar geçti arabamda tık yok. Şeytan kulağına kurşun :P iyi günler.
All right reserved..! Hakkı ve hayatı saklıdır.
Kullanıcı avatarı
itirpan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İsmail TIRPAN
Nereden: Konya
Arabanız: FAVORİT 93 135LX

İleti vipsezgin » 19 Nis 2010, 09:11

masallah yaa valla sızın usta süper mıs bende göstereyım sızın ustaya benım favorıtı :)
Just Men kuaför
vipsezgin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sezgin
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Silver line

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir