Lastikler Hakkında ve Genel

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastikler Hakkında ve Genel

İleti ozantavsan » 10 May 2010, 09:02

94 model Favorit GLX sahibiyim.Araçta 4 adet yeni Maxxis 175/70/R13 lastik var.
Bu nedenle km ve hız göstergem orjinal lastiklerden farklı gösteriyor.Yakıt sarfiyat hesabı yapamıyorum.
Orjinal ebatlar 165/65/R13 sanırım emin değilim.Orjinale göre benim lastikleri hesaba vurduğumuzda
km'de nasıl bir fark çıkar ? Nasıl hesaplarız ?

LPG göstergem ilk ledde sürekli yanıp söndüğü için (fullesemde) , LPG tank analog göstergede değişmiyor.lpg'de km'de 30 kr yaksa deyip her 70 km'de lpg alıyorum. (20 TL'lik).Buda canımı fena sıkıyor.Körleme gitmek gibi kaç yakar ne kadar gider bilemiyorsun.Belki lpg alırken depoda fazlasıyla lpg var.

Son bir iki gündür şöyle bir problem oldu.Diyelim bugün aracı kullandınız akşam eve geldiniz kontağı kapattınız.Ertesi akşam aracı kullanmak istediniz kontağı açtınız marş basıyor ama motor çalışmıyor.
Bİr kaç kontak denemsi sonrası gazıda kökleyerek motor ağırdan çalışmaya başlıyor.Araç silkeleniyor.
Bu esnada gaz sonda araba stop edecek gibi yavaş yavaş gazdan çekmeye başlıyorum biraz canlanmaya başlıyor araç.Bir noktada gazda sabit kalıyorum birazdaha canlanıyor.Yavaş yavaş gazdan çekerken biraz daha canlanıyor.En son normalde marşa bastığımızda bir kerede çalışınca duyulan canlı motor sesi geliyor.Bu sizce nedendir ? yola çıkınca sanki o problemi yapan o değil canavar gibi.o gün kullan , arabyı bırak.Bir kaç saat sonra tekrar çalıştır sorun yapmıyor.Aldıktan bir hafta sonra bunu yapmıştı anlamamıştım.GAz bitti herhalde deyip benzinle çalıştırıp devam etmiştim.

Bu sorun oluştuğunda aynı tongaya düşüp benzine aldığımda benzini emdikten sonra normal çalıştı.
Gaza attığımda bu sorun devam ediyordu.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti felisyacı » 10 May 2010, 10:51

aracınızın soğuk iken, ilk çalıştırmada yaptığı geç çalışma ve teklemedir. Bu da büyük ihtimalle araç gazda bırakıldığında soğuk gazın buharlaşamamasından kaynaklıdır. BU nedenle beyin dediğimiz dönüştürücü sisteme radyatör suyu bağlanır ve gaz ısıtılarak buharlaştırılır ve yanması kolaylaştırılır.
sizinde farkına vardığınız gibi ilk çalışma sonrasında hem motor hem sistem sıcak olduğu için çalışmada böyle bir sorun yaşanmaz.
merak etmeyin. genellikle bende de oluyor. ikinci marşta rahat çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: COMBİ GLX

İleti ozantavsan » 10 May 2010, 11:12

teşekkür ederim.3 - 4 marşı buluyor benimki malesef.gazı köklemek doğrumu diğer marşlarda
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 10 May 2010, 12:33

orjinal Lastik
--------------------------
Taban 165 mm Yanak Genişliği : 70 Jant Çapı 13 inc Toplam Tekerlek Çapı = 22.09 inc - 561 mm

Benimkinin üzerinde
-----------------------------
Taban 175 mm Yanak Genişliği : 70 Jant Çapı 13 inc Toplam Tekerlek Çapı = 22.65 inc - 575 mm

Lastiğin zemine temas farkı 10 mm daha fazla
Tekerlek Çap farkı 14 mm

Çaptaki fark % 2,5

Buna göre 100m veya 1 km'de 175/70/R13 tekerin km göstergesine ve hız göstergesine farkını nasıl hesaplarım ?
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti grey_wolf » 10 May 2010, 12:38

ozantavsan yazdı:orjinal Lastik
--------------------------
Taban 165 mm Yanak Genişliği : 70 Jant Çapı 13 inc Toplam Tekerlek Çapı = 22.09 inc - 561 mm

Benimkinin üzerinde
-----------------------------
Taban 175 mm Yanak Genişliği : 70 Jant Çapı 13 inc Toplam Tekerlek Çapı = 22.65 inc - 575 mm

Lastiğin zemine temas farkı 10 mm daha fazla
Tekerlek Çap farkı 14 mm

Çaptaki fark % 2,5

Buna göre 100m veya 1 km'de 175/70/R13 tekerin km göstergesine ve hız göstergesine farkını nasıl hesaplarım ?

gayet basit 561 mm çevre 100 km ile giderse
575 mm çevre kaç km ile gider diyip orantı kurarsın o da yaklaşık olarak : 102,5 km hız yapar.

yani sen 100 km ile giderken aslında 102,5 km ile gidiyor olursun.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti ozantavsan » 10 May 2010, 12:57

evet bende o şekilde hesap yaptım ama yol üzerinde bulunan elektronik hız cihazında yaptığım test şöyle.
Hız göstergem 30 km sabit iken elektronik gösterge en az 10 km fazla gösteriyor.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti firatdo » 13 May 2010, 21:20

Aracımıza 165/70/R13 edebatlari olan Michelin Energy lastikler takılı. Çok güzel konforlu ve yakıt tüketimine etkiliyor. Tavsiye ederim.
firatdo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fırat DOLMA
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit 135L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir