Eksantirik Zincirimi Değiştireceğim Nelere Dikkat Etmeli

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Eksantirik Zincirimi Değiştireceğim Nelere Dikkat Etmeli

İleti ozantavsan » 19 May 2010, 09:32

Aracımı bakıma götürdüğümde eksantirik zincirimide değiştirmek istiyorum.Bu değişim esnasında nelere dikkat etmeliyiz.Benim usta skoda ustası değil , onu da es geçemek istemiyorum ama skoda ustasına yaptırmak dahamı iyi olur?

Parça değişiminde başka neler değişir zincir bölümünde ?
Benim ustaya yaptırırsam nelere dikkat etmeli ayar vesaire ?
Zincir ile birlikte neler almalıyım conta vs. gibi ?
Orjinal zincir 65 tl civarı sanırım , işçilik ne kadar alıyorlar ?

Bu değişimi yaptıran arkadaşlardan detaylı bir bilgi alabilirmiyim ?
Ceavp yazan herkese şimdiden teşekkürler....

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti AhmetH » 19 May 2010, 10:27

zincir zaten parçacılarda set olarak satılıyor, yanında gereken conta ve keçelerde geliyor.
işin özünde ne yaptığını gerçekten bilen bir usta için zor bir işlem değil.
tek sıkıntı ve ek masraf çıkartan nokta karterin indirilmesi lazım ve motor yağı değiştirmek icab ettiriyor
belkide karter contası. Onun dışında sente ayarı için gereken izler zincirlerin baklalarının üzerinde var.
açıkçası işlemin bütünü atla deve değil :)

çok daha detaylı bir anlatım istiyorum derseniz elimde bulunan birkaç teknik dökümandan bir resim koymaya çalışırım yazdırıp götürürsünüz ustanıza ama ingilizce :oops:
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozantavsan » 19 May 2010, 10:46

teknik döküman koyarsanız çok sevinirim , yabancı dilim ingilizce ben çevirir veririm , teşekkürler.
Yarın gideceğim sanayiye .......
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 19 May 2010, 11:30

sol alt köşede yazıyor işlemler ;

Uploaded with ImageShack.us
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti AhmetH » 19 May 2010, 15:57

sağ alt olacak sağımı solumu karıştırdım kusura bakmayın :oops: :D
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti BURAK MYSTERİO » 19 May 2010, 15:59

AhmetH yazdı:sağ alt olacak sağımı solumu karıştırdım kusura bakmayın :oops: :D

:D :D :D :D :D

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti ozantavsan » 19 May 2010, 16:55

eski sahibi uğradı bugün 2000 km önce ben değiştirmiştim dedi.Bendede 1000 km olsa 3000 km önce değişen zincir bolluk olup ses yaparmı ?
Birde ayarlayan usta subaplar biraz açık olursa iyi olur deyip öyle ayarladı dedi.Benim bildiğim firmanın uygun gördüğü subap aralığında ayarlanır.Yanlışmı düşünüyorum , adamlar o kadar mühendisle çalışıyor.Araç hemen toplamıyor , haif gaza dokununda tak diyor bir kasma yapıyor.Gazdan az çeksen aynı.Giderken boşa at , çok kısa süre sonra zincir sesi geliyor , biraz gaz veip gerginleşince kesiliyor.
Derdim ses değil hafif gazlarda tak diye ses yapıp aracın kasma yapması.Ben yinede değiştireceğim , araba su gibi akmalı bence.ama hangi ustaya güvenip yaptıracağımı bilemiyorum ,en büyük sıkıntım bu.
Yaptıracağım memnun olmayacağım , içime dert olacak.Genelde basit bir problemde olsa sanayide yaptırdıktan sonra muhakkak daha önce olmayan bir problem çıkıyor veya aynı problem kızıyorum.Aracın başına geçip kendim yapıyorum ve o sorun tekrarlamıyor.Yine kendime kızıyorum bu sefer , madem kendin yapacaktın ,niye ustaya para verdin diyorum.Bu kızgınlıkla uğramıyorum uzun süre sanayiye , zaman geçiyor gitmen gerekiyor birgün.Sağolsun ustalarımız kendilerini geliştirmiyor veya işi tam olarak yapmıyor veya karakucak yapıyor.

çok uzadı neyse deşmeyin yaramı ... Ben bu zinciri değiştireyim ,bakımıda yaptırayım.Yine yazarım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 19 May 2010, 16:57

eski sahibi uğradı bugün 2000 km önce ben değiştirmiştim dedi.Bendede 1000 km olsa 3000 km önce değişen zincir bolluk olup ses yaparmı ?
Birde ayarlayan usta subaplar biraz açık olursa iyi olur deyip öyle ayarladı dedi.Benim bildiğim firmanın uygun gördüğü subap aralığında ayarlanır.Yanlışmı düşünüyorum , adamlar o kadar mühendisle çalışıyor.Araç hemen toplamıyor , haif gaza dokununda tak diyor bir kasma yapıyor.Gazdan az çeksen aynı.Giderken boşa at , çok kısa süre sonra zincir sesi geliyor , biraz gaz veip gerginleşince kesiliyor.
Derdim ses değil hafif gazlarda tak diye ses yapıp aracın kasma yapması.Ben yinede değiştireceğim , araba su gibi akmalı bence.ama hangi ustaya güvenip yaptıracağımı bilemiyorum ,en büyük sıkıntım bu.
Yaptıracağım memnun olmayacağım , içime dert olacak.Genelde basit bir problemde olsa sanayide yaptırdıktan sonra muhakkak daha önce olmayan bir problem çıkıyor veya aynı problem kızıyorum.Aracın başına geçip kendim yapıyorum ve o sorun tekrarlamıyor.Yine kendime kızıyorum bu sefer , madem kendin yapacaktın ,niye ustaya para verdin diyorum.Bu kızgınlıkla uğramıyorum uzun süre sanayiye , zaman geçiyor gitmen gerekiyor birgün.Sağolsun ustalarımız kendilerini geliştirmiyor veya işi tam olarak yapmıyor veya karakucak yapıyor.

çok uzadı neyse deşmeyin yaramı ... Ben bu zinciri değiştireyim ,bakımıda yaptırayım.Yine yazarım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 19 May 2010, 16:57

SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 19 May 2010, 17:00

kusura bakmayın son yazdığım üç defa sistemde çıktı.Cavap yazım gitmeyince 3 defa göndere bastım sanırım ,özür dilerim
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti firatdo » 20 May 2010, 14:59

Önemli olan, motor blogu ile zincir dişlisi çizgileri tam tutturmanıza dikkat ediniz. Gerisi kolay.
firatdo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fırat DOLMA
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit 135L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir