Sonunda bugün bakıma soktum aracımı fiyatlar burda

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sonunda bugün bakıma soktum aracımı fiyatlar burda

İleti ozantavsan » 20 May 2010, 16:42

Nihayet 1 ay kadar önce aldığım favorit 94 GLX aracımı sanayiye götürdüm ve bakımlarını yaptırdım.
Ağustos ayında fenni muayenesi olduğu için diğer detaylı bakımları sonraya bıraktık.

Motor yağı Castrol GTX 20/50 LPG = 30 TL
Şanzıman yağı = 20 TL
( usta ben malzeme almaya gittiğimde koyduğu için marka ve cinsini sormayı unuttum)
Hava Filitresi orjinal + 4 Adet Bosch F08D buji + Yağ Filitresi + Fan Müşiri + Termostat Contası = 43 TL

Benzin filitresi = 3 TL Bagaj Amartisörünün uç kısmı = 4 TL
Kilometre Teli = 10 TL Motor Ustası = 20 TL
Far Açma Anahtar = 10 TL Elektirik Ustası = 5 TL

2 Adet muz ön cam sileceği + 1 adet arka silecek = 25 TL
Ön cama güneşlik çektirdim = 10 TL ( Şeffaf Siyah )
2 Adet stop lambası (12 V / 21 W Tek Duy ) = 2x1 = 2 TL
1 Adet sis lambası = 1 TL 4 Adet 7.5 A yedek sigorta = 0.25x4 = 1 TL
4 Adet 15A yedek sigorta = 0.25 x 4 = 1 TL
-------------------------------------------------------------
TOPLAM = 185 TL

Malzemeciden malzeme isterken 94 favorit Glx dedim.Sonra şu şahsın aracını bilirmisin dedim (arabayı aldığım kişi) bilmemmi çok temiz arabadır dedi.Bende o araba artık benim dedim.

Şansıman yağı idare edermiş ama simsiyahtı içinde metal tozu göremedim , değişti.
Şanzıman yağını usta boşalttıktan sonra aracın altından çıkmadı hayırdır usta yağı nereden koyacağınımı arıyorsun dedim.Evet Ozan abi dedi.Bende forumdan artık içini dışını biliyoruz ya , kilometre dişlisini bul oradan koyacağız dedim.Buldu ama platiği gevremiş elinde kaldı.
Gittim yeni bir kilometre teli aldım.

Elektirik ustasını çağırdı teli değiştirmek için , o da paneli sökemedi.Usta dedim yandaki vidaları al.Aldı , şimdi tabanındaki 3 vidayı sök.Hafif sağ sol yap derken ben kendim aldım paneli zaten.Sonra ustaya yapacağı işi söyleyerek yaptırdım.Gerçi 5 lira verdik , motor ustası ona seslenmeseydi teli ben değiştirecektim zaten.Forum sağolsun.Panel sökülmüşken far anahtarının altındaki anahtar basılı kalmıyordu onuda değiştirdim.Radyatör paneline hava tuttum temizledim.

Göğüs panelde deride çatlak vardı , sökülmüşken döşemeciye gittim kaplasak dedim.Aynısı olmaz dedi osta içe doğru olan kız,sımlarını bu şekilde yapamam , hoş durmaz dedi.Fiyat 30 TL dedi bana fazla geldi.Onun yerine cama yakın olan kısım çatlak olduğu için sadece o kısma siyah şerit çekme konusunda hem fikir olduk.Onda olmadığı için yaptırmadım.

Malzemeciye gittim yedek sigorta lamba filan aldım.Stopları değiştirdi.Bagaj amartisörünün kapağa takılan kısmı atıyordu.2 defa arka sağ hoparlörü parçaladı.Ok gibi atıyor camda dağılabilirdi.Başka bir ucun dış kısmını kullandık , uydurduk oldu.

Gelmişken silecekleride değiştireyim dedim , muzlardan taktırdım.Satıcıyla bir çay içip muhabbet ettik.Dedim güneşlik çektirsem kim yapar ? Karşıda Garaj Tuning yazan bir dükkan gösterdi.
Gittim genç çocuklar yapıyor.Dedim böyle böyle kaç tutar ? ; 10 TL dediler.Ama işimiz var 20 dakika bekleyin.Bende dedim cam zaten çok büyük değil ,
Hangi araç dediler , şu kırmızı favorit dedim.Hemen şöyle yanaş dediler.10 Dakika için hem muhabbet hem iş halloldu.Favo bu bekletilirmi?
Kenarlarda biraz boşluk kaldı ama ne yapalım.Keserken biraz paysız kesti sesimi çıkarmadım alt tarafı 10 lira dedim.

Lpg göstergem çalışmıyordu , depo bitsin gösterecektim .Tam sanayide işim bitti 2. kapı çıkışında araba stop etti.LPG bittiiii... Tam sırası dedim cepte parada bitti.SAbah 9:00 da sanayiye girdim 15:30 çıkış.Patron dükkanda bekliyor.Aldım benzine doğru işe.

Araba serileşti , sesler azaldı.Baskı balata fren vesaire bakımı Ağustosa fenni muayene öncesine bıraktık.
Resimde çektim biraz düzenleyince koyacağım.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti firatdo » 20 May 2010, 19:36

Aracınız baya toparlamiştir. Hayırlı olsun. Bende geçen yazın sizin yaptirdiğiniz bakım benzeri ama ağır bakıma soktum. Çünkü mecruben uzun bir rampa yoluya gittik, favoriti zorladık ve conta yaktı.

Karburator dağılıp toplandı, silindir kapaği contası, subap ayarı, Castrol GTX 20w/50 yağ ve filtre, benzin filtresi ve 60 derece termostad değişttirdik. Toplam işçilik dahil 220 lira tuttu.

Bu arada kilometre teli bende değiştirmeyi istiyorum. 0-50 hız arasında ibre titretme yapıyor. Sizinki de yapıyor muydu? Değiştirdikten sonra düzeldi mi?
firatdo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fırat DOLMA
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti akan-kan » 20 May 2010, 21:34

bujileri brisk alsaydınız farkı hissedebilirdiniz. ayrıca uzun ömürlü oluyor.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti ozantavsan » 21 May 2010, 09:00

Kilometre teli değişirken elektrik ustasını o kadar uyardım paneli çok çekme km göstergesi bozulabilir diye.
Sağolsun sanki ben demedim km göstergem çalışmıyor artık.Seninki çalışıyorsa hiç ellettirme.Ben oturup kendim tekrar söktüm kontrok ettim.Motor ustamı aradım gel gösterelim dedi ama nafile.
Senin km titreme olayı şöyle olabilir bir kontrol et.
Önce kaputu aç... km telini görürsün siyah dış plastik kaplamalı... Motora diklemesine bağlantılı.
Motorun bu bölümünden göstergeye bağlıdır.Tel boşta ise bir yere sarsılmasın diye tuttur.Bende mandala benzer bir plastik var onunla başka boruya tutturulu.Veya daha önceden söküldüyse km göstergesinin arkasında gevşeklik olabilir.Kendin sökebiliyorsan dikkatlice kontrol et derim.İnan hiçbir usta senin göstereceğin dikkati göstermeyecektir aracına.

Benim km göstergem göstermiyor bu sabak 2 km yolda 2 metra gösterebildi.Alttaki sayaç 999'a kadar olan çalışıyor ama.Siz ne dersiniz nasıl düzeltirim.Göstergeyimi dağıtmalıyım ?

akşam eve gelince şeytan düttü kaputu açtım.bir de ne göreyim motor üstü sırf benzin ,yanacakmışım az daha.benzin filitresi değişmişti 3 parça hortum lastiği ve bir demir borusu var.plastikler benzin kaçırıyor.ne kadar kızdım anlatamam.daha önce yoktu.gecenin karanlığında başladım işe.malzeme çantamda bir benzin hortumu bulundururdum hep.onu 3 parçaya böldüm monte ettim.sızıntının s'si yok.Usta mı usta benmi siz söyleyin artık.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 22 May 2010, 09:11

Km göstergemdeki sorunu yaptım.Tekrar söküp taktım.Artık çalışıyor.
Ama şöyle bir şey var göstergenin en sol 2 hanesi tam yukarıda değilde ortada duruyor.

Örnek 135724 km gösteriyor sondaki 24 yukardıda değil ortada 2 rakamının yarısı - 4 rakamınında yarısı gösteriyor.Acaba ön korumayı söksekte el ile yukarı itsek düzelirmi?
Benin şeffaf koruma plastiğini japonla yapıştırmışlar nasıl sökerim bilemiyorum.Japon bir kısmını beyaz yapmış plastiğin bu temizlenirmi ?
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi