Favo'nun kiymetini bilenler için yan sanayi parçalar almayın

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favo'nun kiymetini bilenler için yan sanayi parçalar almayın

İleti firatdo » 22 May 2010, 22:40

135L Favoritimiz var. 18 yıldır bizde. Elimden geldiğince favoriti orjinal tutmaya çalişiyorum yada orjinal parçaları alıp değiştirmeye çalişiyorum. NEDEN Mİ? Yan sanayi yüzünden başıma gelenleri açıklıyorum;

YAN SANAYİ SİLECEK FREZESI İLE BAŞIMA GELENİ;

Orjinal silecek frezesi görevini yitirmiş olup, motoru zorlayarak sesli olarak yavaş siliyordu. Silecek freze takım vika markaı yan sanayisi almıştım. Motoru da değiştirmedim. Halen motoru orjinal. Sadece frezesi kendim değiştirmiştim. Kar yağarken sileceği hızlı çaliştirmayı zorunda kalmıştım. Bir bakalım ne oldu? Bir süre sonra silecek frezesi kırılmış, silecek motoru çalişiyorken silmemeye başladı. Başımı bela geldı. Zar zor kurtuldum. İyi ki orjinal fabrika çıkış silecek frezesi çöpe atmamıştım. Orjinal silecek frezesi eve götürüp frezeyi dağıttım. 18 yıllık malzemeninl yorgunluktan dolayı paslar vardı. Pasları zımra attıp astar attım. Sonra kırmızı gres yağı ile gresledim. Geri topladım ve taktım. Şu an 10 numara çalişiyor. Silecek motoru fabrika çıkışından beridir hiç tadilat görülmedi.

YAN SANAYİ BENZİN ŞAMANDIRASI

Geçen yazın 100.000 km geçtiği için (o zamanlar otomatik jikle bozuktu) güvendiğim skoda servisine arabayı bakıma sokarken karburatoru dağıtıp topladılar. Birkaç parçalar yan sanayi ile değiştirilmiş. Örneğin jikle mekanizmasi, benzin şamandırası gibi.Bakımdan sonrası daha 100 kilometre geçmeden sabah arabayı çaliştirirken bir anda stop etti. Sonrasını çaliştiramadim, ateşleme sistemi sağlamdı. Servisi aradık, arabanın karburatoru söküp dükkana götürdüler. Tehişi ise YAN SANAYİ BENZİN ŞAMANDIRASI KAÇIRDI. Orjinali çöpe atmışlar. Bizde hurdalıktan karburator benzin şamandırası bulup taktırdık. Karburator geri toplayıp takıldı. Taktıralı 15.000 km oldu hiç sorun çıkarmadı.

SİZ SİZ OLUN ORJİNAL PARÇALAR ÇÖPE ATMAYIN BAKIM YAPIN YA DA ORJİNAL PARÇALAR BULMAYA ÇALIŞIN.

firatdo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fırat DOLMA
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti BURAK MYSTERİO » 23 May 2010, 07:08

çok doğru söylemişsin valla abim bencede herkes senin gibi davranmalı bu arada sizide tebrik ederim arabanıza bu kadar ilgili olduğunuz için babam olsa bırak banane yav der geçen yolda gidiyoruz favoyla, yolda yanımızda bmw ler mercedes ler falan geçiyo babama dedim şunlara bak uçuyo arabalar sende bassana az bişi gaza dedim dediği laf aynen şu 'oğlum onların altındaki uçak bunla bassan ne kadar gider'der demez bi bağırdım orda bas sende gaza görelim diye der demez gazı bi kökledi vallahi bmw yi solladık noldu dedim neymiş senin altındaki bu kaputun altında küçük canavar yatıyo dedim tabi babam yinede kendi bildiğinden şaşmıo favoya laf atıp duruyo galiba beni sinirlendirmek için yapıyo ben bunun kanaatine varmaya başladım sonunda ama size şöle diyim skodalarınızın değerini bilin...

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti AhmetH » 23 May 2010, 13:08

çok doğru :)
sizde benim kafadansınız ...
birde yep yeni arabaları modifiye edecem diye orijinal parçalarını satmıyorlar mı öğrenci olmasam ne kadar işime yarayan varsa alırım :D sonra nasıl ağlayacaklarının farkında değiller :)

size tavsiyem tamir edebileceğiniz kadar parçayı tamir edin. Küçük ve büyük döşeme parçalarınıza çok özen gösterin bu yaşta artık plastikler kapaklar ıvır zıvırlar bulunmuyor..

mekanikte içinise nerde trak orda bırak olana kadar çalışan parçayı ellemeyin.. ama buda dikkatli kullanmayın bakımlarını aksatın demek değil :)

yağ filitresini bile orijinal alın.. yetkili serviste orijinal yağ filitresi 7 küsür lira.. 10 liraya 2 tane yan sanayi almaya gittim geçen aylarda adam küfür eder gibi 15 lira orijinal çin malı muadili 10 lira dedi .
rezillik...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ÖZÇELİKLER SKODA » 23 May 2010, 13:12

slm

aracınız dan eğer randıman almak istiyorsanız her zaman orj. parça kullanmanızı tavsiye ederiz. ismini vermiş olduğunuz parçalar alırken çok ucuz olmasından dolayı cezbediyor ama kullanımda çok sorunlu ve kalitesiz parçalardır
ÖZÇELİKLER SKODA
CLASSIC
CLASSIC

İleti syossett » 23 May 2010, 14:36

Haklısın dostum... zaten favoritlerin yedek parçaları yerliden fazla değil.. En son gaz telini 8 lıraya almıştım... Eee ?? kuş serisinin ne kadar ki ?? O yüzden orijinal parca diyorum...
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti onurhan2006 » 23 May 2010, 15:50

tabiki de en doğrusu orjinal parça kullanmak fakat ekonomik durumlar bazen insanlarımızı ucuz ve kalitesiz parçalara yönlendiriyor, keşke herkeste imkan olsada orjinal parçalar kullansa...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti alwaysloser » 23 May 2010, 20:34

bende başımıza geleni anlatayım kardeşim konu açmıştı ama yinede muhabbet olsun

bagaj amörtisorrü yan sanayiydi ve birgün nasıl olduysa patladı ve önce tavan döşwmwsini yırtıı vw ön cama fırladı durdu bana da 70 tl ye mal oldu
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti firatdo » 24 May 2010, 10:48

Orjinal parça konusunda duyarlığınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Ancak favoriti yakın zamanda satacaklara bence bu konuyu ilgilenmesine gerek yok. Bizde 18 yıldır kullanıyoruz, orjinal ve bakımlı parçalar sayesinde sorun çıkarmıyor bundan sonra inşallah son sahibi ben olurum. 8-)
firatdo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fırat DOLMA
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti BURAK MYSTERİO » 24 May 2010, 10:51

firatdo yazdı:Orjinal parça konusunda duyarlığınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Ancak favoriti yakın zamanda satacaklara bence bu konuyu ilgilenmesine gerek yok. Bizde 18 yıldır kullanıyoruz, orjinal ve bakımlı parçalar sayesinde sorun çıkarmıyor bundan sonra inşallah son sahibi ben olurum. 8-)

inşallah abim inşallah son sahibi olursunuz bende bizim favonun son sahibi olurum inşallah

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir