Lpg'yi söküp atasım geliyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lpg'yi söküp atasım geliyor

İleti ozantavsan » 26 May 2010, 23:38

94 favorit GLx.Son günlerde lpg ile zor çalışıyordu.En son 20 tl gaz almıştım boş depoya bakalım ne kadar gidecek dedim.Dün akşam trafiğin göbeğinde , hemde en önde , devir 2000'i gememeye , araç gitmemeye başladı.Arka trafik dolu , ben sol şeritte , sağ şerit dolu ,eyvah dedim.yaktım 4lüleri , sağa sinyal zar zor son nefes sağ şeride attım kendimi.Sağ şeritten gelen bir şöför yol vermese vaziyet kötü.
50 metra kadar gidebildim araba stop etti.Yol bomboş oldu , arkadan gelen yok.Kapattım kontağı , tekrar açtım attım benzine , bastım marşa , çalıştı ,verdim gazı roket.Hay ben bu lpgyi çıkaranın , hay ben bu benzini bu kadar fahiş satanın.... ..... ....

Aracımda BRC kit var, bu olayının sabahına aracı benzinde çalıştırdım , çalıştı.Sonra anahtarı orta kademeye çektim , karbüratördeki benzin bitsin diye , araç stop etti.Tekrar marş biraz çalıştı stop , ta ki çalışmayana dek benzin , Sonra lpg ye çektim , marş + gaz sonuç yok.Sanırım LPG bitmiş o akşam.
20 TL lpg ile (lpg=2 TL) 55 km .. Yuhhh dediğinizi duyar gibi oluyorum.O akşamda benzin ışığı yandığı için 10 tl benzin koymuştum iyikide koymuşum.Sabahına 30 tl daha attım.

Benzin pahalı ama dertsiz ağrısız başım .Koyarım benzini bakarım keyfime.Lpg ucuz diye lpg sorunlarına para vermek ne denli doğru bilemiyorum.Arabanın bir derdi yok ,benzinliyken.Bi marş hop çalışıyor ,devir güzel , kaçış güzel.Gerçi lpgdede çalıştıktan sonra aynı ama.

ben ne yapayım , niye bu kadar çok lpg yaktı bu meret
lpg beynimi arızalı
niye lpg ilk marşta çalışmıyor
niye lpg tank gösterge ve anahtar bölümündeki göstergeler çalışmıyor.
söküp atayımmı bu lpg yi
bu 4. aracım kaputu açıp uğraştığımı bilmem , konu komşuya rezil oluyorum her sabah

arabaya sözüm yok ama neden böyle.. neden...??????????????????????????????

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti syossett » 26 May 2010, 23:51

Aman dostum tam lpg taktırmaya karar verip forumdan yardım almaya çalışırken senin bu yazın benı baya etkıledı .Arabam 1990 favorıt ve bu zaman kadar hıc bır sorun cıkartmadı kışın en soguk yazın en sıcak gunlerınde problem yasamadım ama artık benzın 4 lıraya dayanınca ve muayene yaklasınca taktırayım dedım gelen tavsıyeler olumsuz.. ankara kucuk yer ya nedır bu boyle bız boyle yasamayı hakedıyormuyuz? Ucuz dıye bır seylere yonelıyoruz bu arada sorunlar baslıyor ve arabamız hasat duruma gelıyor yanı ozetle ıkı ucu moklu degnek mısalı dostum.Tup olmasa satarken noye tupu yok denlıyor taktırsak sorunlar baslıyor benzın almaya kalksak pahalı .. Ne yapmalı bılemıyorum ama en akıllısı az bınıp benzınle kullanmak zıra dedıgım gıbı yarım marş bıle yetıyor benzınde.. Mesela kısın sabahları ben basar basmaz arabamı calıstırırken , dıger yenı model ama gazlı otolar arabalarını calıstırırken zorlanıyorlardı ... Benım sahsı kanaatım, arabalarımız benzıne gore yapılmıs ve lpg de randıman vermıyor bu kesın.. sızın lpg de brc yanı pıyasanın en ıyısı ...Sizi gayet ıyı anlıyorum dostum ama ıstersenız bır baktırın belkı de yıllardır bu lpg sızde mevcut yenı yenı problem cıkartmaya basladı.. ama işin aslı, sanırım gıt gıde lpg den sogumaya baslıyorum..saygılar..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti BURAK MYSTERİO » 27 May 2010, 07:21

ben dedim abi ben dedim taktırmayın lpg dedim hele favoya hiç takırmayın randıman vermez dedim olacağı buydu işye şu an bazı üyeler beni bu forumda lpg düşmanı olarak görebilir evet öyleyim ama bi bildiğim varki öyleyim sana gelince sabim sök at lpg yi hiç uğraşma yaptırırsın 1 kaç gün sonra yine aynı olur randıman vermeeeezz bu sefer bni dinle bari

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti yonetici » 27 May 2010, 07:36

Karbüratörlü LPG sistemi hassas ayar ister her ustanın yapacağı iş değil. Mesela benim fabia'ya LPG taktırdığım yerde karbüratörlü araçlara ayrı bir usta bakıyor ve enjeksiyonlu araçlardan farklı olarak gaz analiz cihazı destekli ayar yapılıyor. Sizin gittiğiniz ustalar deneme yanılma yoluyla çalıştığı için her yanılgısının kahrını siz çekiyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti ozantavsan » 27 May 2010, 08:22

Lpg konusunda daha hiçbir ustaya göstermedim.Bu benim ilk lpgli aracım.Sabah benzinle çalıştırdım , şu an işe geldim.Benden mutlu mesutu yok.Tabi lpg'yi kötülemiyorum , pu piyasa pahalılığında alternatif , zira lpgde aracım daha sessiz , performans desen benzinliden farkı yok hatta daha tatlı.Muhakkak biryerinde problem var lpg sisteminin.Lpg regülatör, beyin olabilir.Belki buharlaştıramıyor.Yeni ev aldım bankaya 8 yıl ödemem var ,ilkini yeni yatırdım.Bu şartlarda istediğin zaman sanayiye götüremiyorsun.Gerçi aracın lpg dışında sorunu yok.Geçen buji , filitreler vs. bakım yeni yapıl , yağ filan.
6 ay önce hyundai accent 98 model çok noktadan enjeksiyonlu benzinli (lpg yok) aracım vardı, performans süper ,sessizlik desen öyle , yakıt desen şehiriçi 22 kr idi , hey gidi günler heyyyy
gözünü seveyim , kaporta biraz zayıftı ama mükemmlel bir araçtı.Favoritimide seviyorum onun yeri ayrı..
Zaten buna kanaat getirmesen almazdım, az araştırmadım ,gözlerim şaşı oldu bilgisayar başında ,az mı baş ağrıları çektim.Allah razı olsun aldığımız iki ayda düğün dernekten tutunda cenazeye kadar bizi ve birçok kişiyi taşıdı.Olmasa ne yapardık.

LPG taktıracak arkadaşlar kendileri karar versin ,biz etkilemeyelim.Ha sorunu çözdürürüm lpg kullanırım , kullanırken sıkıntım yok.Aracı lpg ile çalıştırmada var.Bu farkı ayırt edelim.Ama şu varki 92 ve öncesi skodaların subap conttalarımı lpgye uyumlu değil.Bunu bilin 93 ve sonrası sorunsuz.Forumda bilgi vardı araştırın uyumsuz bir siteme lpg taktırıpta ne kendinizi dert sahibi yapın , ne de sorunsuz aracınıza sorun yaşatın.

Kalın selametle , marşınızın tek seferde basması dileğiyle , Heppinize iyi günler ,iyi çalışmalar
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti syossett » 27 May 2010, 12:29

Şimdi 92 öncesi favolara lpg taktırmak riskli mi ? Ben konuyu forumda bulamadım da yanıtlarsanız sevinirim..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BURAK MYSTERİO » 27 May 2010, 12:35

aynen öyle abim 92 ve altı favolar gaz tutmaz ben dedimde babama dinletemedim durum ortada işte araba yandı verim vermedi sende lpg düşünüyorsan ve araban 92 model altıysa kafanda sil at lpg yi

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 27 May 2010, 12:45

BURAK MYSTERİO yazdı:aynen öyle abim 92 ve altı favolar gaz tutmaz ben dedimde babama dinletemedim durum ortada işte araba yandı verim vermedi sende lpg düşünüyorsan ve araban 92 model altıysa kafanda sil at lpg yi

Burak sizin araba hiçbirşeyin emsali değil insanları yanlış yönlendirme çok fazla önyargılı konuşuyorsun. Sorun yaşamışsındır olabilir ona bakarsan uzay mekiği bile fırlatılma aşamasında düşebiliyor daha dünyayı terketmeden. Daha 1 haftalık notebook'umun D partitionu uçtu saaterce kurtarmaya çalıştım bende şimdi kalkıp hemen XXX marka laptop almayın bozuluyor diye ortalığı velveleyemi vereyim. Bazen sorun olur ama işin ehline gidersin derdin çözülür birazda kabahati kendinde aramalı insan.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti BURAK MYSTERİO » 27 May 2010, 12:49

? yazdı:
BURAK MYSTERİO yazdı:aynen öyle abim 92 ve altı favolar gaz tutmaz ben dedimde babama dinletemedim durum ortada işte araba yandı verim vermedi sende lpg düşünüyorsan ve araban 92 model altıysa kafanda sil at lpg yi

Burak sizin araba hiçbirşeyin emsali değil insanları yanlış yönlendirme çok fazla önyargılı konuşuyorsun. Sorun yaşamışsındır olabilir ona bakarsan uzay mekiği bile fırlatılma aşamasında düşebiliyor daha dünyayı terketmeden. Daha 1 haftalık notebook'umun D partitionu uçtu saaterce kurtarmaya çalıştım bende şimdi kalkıp hemen XXX marka laptop almayın bozuluyor diye ortalığı velveleyemi vereyim. Bazen sorun olur ama işin ehline gidersin derdin çözülür birazda kabahati kendinde aramalı insan.

abi bunu sadece ben demiyorum bak skoda uzmanı konuşuyo link:http://forum.donanimhaber.com/m_15059997/tm.htm burayı açıp okuyun

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti syossett » 27 May 2010, 12:49

Hey allahım nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya benzin 4 lıra cıvarı, lpg avantajlı ama sorun oluyo , binmeseeennn ... araba niye var dıyorsun.. Geçenlerde tv de izledim inanamadım venezuella da bir depo 1 liraya fulleniyormuş.. İnanamadım ya... Biz de lıtresı 4 lıraya kullanalım... Ne yapalım benzine devam en azından ağrısız baş olacak.. Neyse muayeneden geceyım de mekanık full yapıldı nasıl olsa kaportada haftaya olacak benzin otomatiği ve benzin akış aparatı da değişti inşallah bir nebze az yakar.. İşte böyle dostlarım herkesin en doğal araba sürme hakkı kısıtlanıyor lpg de sorun olmasa da motor bi şekilde ömrü tüketiyor benzin desen , bugun ankaradan istanbula arabamla gidip gelmek istesem yaklaşık 300 lira tutar ki bu para ile ıkı kez ucakla gıdıp gelinir.. Tuhaf bi ülke olduk vesselam.. Allah sonumuzu hayretsin.. Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BURAK MYSTERİO » 27 May 2010, 12:51

syossett yazdı:Hey allahım nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya benzin 4 lıra cıvarı, lpg avantajlı ama sorun oluyo , binmeseeennn ... araba niye var dıyorsun.. Geçenlerde tv de izledim inanamadım venezuella da bir depo 1 liraya fulleniyormuş.. İnanamadım ya... Biz de lıtresı 4 lıraya kullanalım... Ne yapalım benzine devam en azından ağrısız baş olacak.. Neyse muayeneden geceyım de mekanık full yapıldı nasıl olsa kaportada haftaya olacak benzin otomatiği ve benzin akış aparatı da değişti inşallah bir nebze az yakar.. İşte böyle dostlarım herkesin en doğal araba sürme hakkı kısıtlanıyor lpg de sorun olmasa da motor bi şekilde ömrü tüketiyor benzin desen , bugun ankaradan istanbula arabamla gidip gelmek istesem yaklaşık 300 lira tutar ki bu para ile ıkı kez ucakla gıdıp gelinir.. Tuhaf bi ülke olduk vesselam.. Allah sonumuzu hayretsin.. Saygılarımla...

amin abim abim yaa harbiden şaşıp kalıyorum zaten akaryakıtta en pahalı ülke türkiyeymiş adamlar 1 tl ye full depo dolduruyo inanamıyorum yaa :D

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BURAK MYSTERİO » 27 May 2010, 12:56

BURAK MYSTERİO yazdı:
? yazdı:

abi bunu sadece ben demiyorum bak skoda uzmanı konuşuyo link:http://forum.donanimhaber.com/m_15059997/tm.htm burayı açıp okuyun

hadi ben kafamdan atıyorum bu adamdamı kafasından sallıyo

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SkodamFabiam » 27 May 2010, 13:00

syossett yazdı:Hey allahım nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya benzin 4 lıra cıvarı, lpg avantajlı ama sorun oluyo , binmeseeennn ... araba niye var dıyorsun.. Geçenlerde tv de izledim inanamadım venezuella da bir depo 1 liraya fulleniyormuş.. İnanamadım ya... Biz de lıtresı 4 lıraya kullanalım... Ne yapalım benzine devam en azından ağrısız baş olacak.. Neyse muayeneden geceyım de mekanık full yapıldı nasıl olsa kaportada haftaya olacak benzin otomatiği ve benzin akış aparatı da değişti inşallah bir nebze az yakar.. İşte böyle dostlarım herkesin en doğal araba sürme hakkı kısıtlanıyor lpg de sorun olmasa da motor bi şekilde ömrü tüketiyor benzin desen , bugun ankaradan istanbula arabamla gidip gelmek istesem yaklaşık 300 lira tutar ki bu para ile ıkı kez ucakla gıdıp gelinir.. Tuhaf bi ülke olduk vesselam.. Allah sonumuzu hayretsin.. Saygılarımla...

http://www.oecd.org/dataoecd/26/39/38046899.pdf linkteki belgede 2. sayfaya bakarsanız eğer benzin ve dizel fiyatlarının 6 yıllık gelişimleri gösteriliyor. (Biraz zoom yapmanızda fayda var yoksa ayırt edilemiyor)

Yakıt fiyatları hakkaten çok yüksek, hükümet benzinin(petrol) üzerindeki vergiyi 6 yıl içinde yaklaşık 6 kat artırmış(2000 yılındaki vergi oranı ile 2006 yılındaki vergi oranı arasında 6 kat). Yazık günahtır bu millete...
Oranlara bakar mısınız ? Bizim vergi oranı OECD nin tablosuna sığmamış!
OECD nin en pahalı yakıtını kullanıyoruz büyük ihtimalle dünyanın da...
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti C@GL@R » 27 May 2010, 13:00

şu zamanda hiçbir ülkede 1 liraya depo dolmaz arkadaşlar!!!!

avusturalyada kuzenim var hergün araçlara lpg takılıyor. benzin ordada pahalıymış misal bu..iranda benzinin en çok olduğu yerde bile bir ortalama depo 10 liraya doluyor :D
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti syossett » 27 May 2010, 13:07

Dostum 10 gun once Ayna programında yayınlandı eski bir olay değil... Ve venezuella da su kadar benzın ver dıye bır olay yokmus .. dırek full :D ınanmayan netten ayna programı venezuella bolumunu ızleyebılır.. Haa şu da var zengin bir ülke mi ? HAyır...Dunyanın en tehlıkelı baskentı karakas.. turıst sayısı sıfıra yakın.. Binaların 20. katında bile pencelerler demirli.. Biz elbette o fıyata alalım demiyoruz ama el insaf ya kardeşim.. Ne demek 3.70 yuh denir buna ancak..
bu arada o linkten alıntı yaptım bana mantıklı geldı zıra benım daha oncekı arabam 1975 golf idi ve tüpü takıldıktan 6 ay sonra tüm sboplar eğrilmişti yeptırdım ve sonradan yıne aynısı oldu sonunda satıp kurtuldum.. 1000 lıra kadar da zarar etiim sağlık olsun..
'''1989-1992 arası kullanılar motorlar 73 Model VW golf motorudur. LPG' ye uygun değildir. Buna özellikle dikkat etmek gerekir. Sibop yataklarını kısa sürede elden çıkartır. 1993- 1997 Felicia ilk modelleri dahil aynı motordur ama sibop kayıtları LPG' ye uygundur. 1998-2000 molel ilk yarısında ise siboplar değiştirilmiş ve spor ufak sibop kullanılarak motor tork'u iyileştirilmiştir. Ancak tüm motorların temeli 1973 model VW Polo motorudur.
'''SAYGILAR...
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SkodamFabiam » 27 May 2010, 13:10

syossett yazdı:Dostum 10 gun once Ayna programında yayınlandı eski bir olay değil... Ve venezuella da su kadar benzın ver dıye bır olay yokmus .. dırek full :D ınanmayan netten ayna programı venezuella bolumunu ızleyebılır.. Haa şu da var zengin bir ülke mi ? HAyır...Dunyanın en tehlıkelı baskentı karakas.. turıst sayısı sıfıra yakın.. Binaların 20. katında bile pencelerler demirli.. Biz elbette o fıyata alalım demiyoruz ama el insaf ya kardeşim.. Ne demek 3.70 yuh denir buna ancak..
bu arada o linkten alıntı yaptım bana mantıklı geldı zıra benım daha oncekı arabam 1975 golf idi ve tüpü takıldıktan 6 ay sonra tüm sboplar eğrilmişti yeptırdım ve sonradan yıne aynısı oldu sonunda satıp kurtuldum.. 1000 lıra kadar da zarar etiim sağlık olsun..
'''1989-1992 arası kullanılar motorlar 73 Model VW golf motorudur. LPG' ye uygun değildir. Buna özellikle dikkat etmek gerekir. Sibop yataklarını kısa sürede elden çıkartır. 1993- 1997 Felicia ilk modelleri dahil aynı motordur ama sibop kayıtları LPG' ye uygundur. 1998-2000 molel ilk yarısında ise siboplar değiştirilmiş ve spor ufak sibop kullanılarak motor tork'u iyileştirilmiştir. Ancak tüm motorların temeli 1973 model VW Polo motorudur.
'''SAYGILAR...

Venezuela nın bu kadar düşük fiyat uygulayabilmesinin iki sebebi var
1- Petrol üreticisi ülke
2- Sosyal politikalara önem veren bir yönetime sahipler ;)
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti BURAK MYSTERİO » 27 May 2010, 13:46

syossett yazdı:Dostum 10 gun once Ayna programında yayınlandı eski bir olay değil... Ve venezuella da su kadar benzın ver dıye bır olay yokmus .. dırek full :D ınanmayan netten ayna programı venezuella bolumunu ızleyebılır.. Haa şu da var zengin bir ülke mi ? HAyır...Dunyanın en tehlıkelı baskentı karakas.. turıst sayısı sıfıra yakın.. Binaların 20. katında bile pencelerler demirli.. Biz elbette o fıyata alalım demiyoruz ama el insaf ya kardeşim.. Ne demek 3.70 yuh denir buna ancak..
'''SAYGILAR...

benim anlatmak istediğimde işte buydu

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BURAK MYSTERİO » 27 May 2010, 13:52

C@GL@R yazdı:şu zamanda hiçbir ülkede 1 liraya depo dolmaz arkadaşlar!!!!

avusturalyada kuzenim var hergün araçlara lpg takılıyor. benzin ordada pahalıymış misal bu..iranda benzinin en çok olduğu yerde bile bir ortalama depo 10 liraya doluyor :D

bizimkiside 10 liraya dolsa istasyonlarda benzin kalmaz vallahi türkiye boşuna pahalı yapmıyo bizim insanımız affedersiniz ama açgözlü 10 liraya i depo doldursak türkiyenin petrol şirketleri batar :D

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir