Lpg'yi söküp atasım geliyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lpg'yi söküp atasım geliyor

İleti ozantavsan » 03 Haz 2010, 14:51

7 saat sonrasında yine çalışmadı
benzinle çalıştırıp lpgye aldım
sonra karbüratörün altından , motor yağ kapağına yakın yaerden gelen bir borunun çıkık olduğunu gördüm.Yerine taktım , araç daha bi güzel gider oldu.
Sabah tek marşta bastı........

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti bozkurt_51 » 04 Haz 2010, 21:57

arkadaşlar bendede 90 model 136L favo var.motorunu 2 ay evvel komple yeni yaptrıdım rektifiye ettirdim.
ama havalar ısındığından beri lpg de sorunlar çıkmaya başladı.sibop ayarına falan götüreceğim.orda göstereceğim artık.
ama benimkinin olayı karbüratörden kaynaklanıyor sanırım.ince hassas bir ayar çekilecek bence.
ama herkes skodadan anlamadığı için çoğu usta yapamıyor.ikitellide uzman oto var.orası favoritin ustası.çok eski ustalar.oraya götürecem birde.
Her lafa verilecek bir cevabım vardır.Lakin ; bir lafa bakarım ,laf mı diye? Birde adama bakarım , adam mı diye ?
Kullanıcı avatarı
bozkurt_51
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: alpaslan baba
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: favorit 136L

İleti ozantavsan » 05 Haz 2010, 13:54

en son mesajımdan sonra ( sabah tek marş basmıştı) bir 7 saat sonra akşam lpgde çalışmadı yine...
Nedennnnnnnnnnnnn Nedennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BURAK MYSTERİO » 06 Haz 2010, 00:00

nedennnnnnnnnnnnnn acaba nedennnnnnnnnnnnn ben burda k..ımı yırtıyom ama takma abi beni takma sor nedennnnnnnnnnn nedennnnnnnnnnnnnnnn die

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti bozkurt_51 » 06 Haz 2010, 19:45

ikitelli uzman oto skoda servisinden erdem beyle konuştuk bu cuımartesi benim 90 model favoriti götürdüm.
orda bu 92 model altı favolar gaza uygun motora sahip değil mi dedim.
ne alakası var aynı motor ikiside dedi.öyle birşey yok.fakat LPG beyin vs. markalarının bazısı favoya bazısı felicia ya uygun dedi.
mesela atiker beyin vardı benim arabada.atikerler favioritlere çok güzel uyuyor.ama felicia da sorun çıkarıyor dedi.
erdem ustanın yanına gitmedende LPG beynini taktırdığım otogazcıya gittim.araba ısnınca dur kalk trafikte durunca stop ediyordu.Rölanti ayarı yaptılar.düzeldi.bende karbüratör falan şüpheleniyordum.meğerse rölanti ayarını kendim bile az oynayıp yükseltsem olacakmış.yani arkadaşlar bu arabaların motoru aynıymış.felicia larda sadece ateşleme sistemi biraz farklıymış.ama favolar aynıymış.
ben lpg ile çalışan doğan şahin kartal renoları da görüyorum onlarda çalışırken zor alıyor.bazen dur kalk trafikte stop ediyor hatta yolda kalıyorlar.ama maşallah ben favomla hiç yolda kalmadım.ama favonuz motor istiyorsa birde LPG ile çalışıyorsa her türlü arızayı bekleyin.bunu iddia ederek söylüyorum.çünkü birtek favo da değil tüm LPG ile çalışan tofaş olsun reno olsun hepsinde arabanın motoru ölüyse LPG de devamlı saorun çıkarır.
Her lafa verilecek bir cevabım vardır.Lakin ; bir lafa bakarım ,laf mı diye? Birde adama bakarım , adam mı diye ?
Kullanıcı avatarı
bozkurt_51
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: alpaslan baba
Arabanız: favorit 136L

İleti ozantavsan » 08 Haz 2010, 16:12

Akümü kontrol etmek aklıma geldi.
Mutlu akü / 60 amper - su seviyesini kontrol ettim , plakaların seviyesinde , hatta biraz aşşağıda.Yani az.
Aküyü söküp balkona aldım , Saf su ilave ettim.plakaların 1 - 1,5 cm yukarısına kadar ilave ettim.üst kapakları kapatmadım ,kimyasal sıkışmasın diye.Akşam 20:00 civarıydı , öbür gün öğlen 13:00 gibi araca taktım.LPGde çalışmadı marşta benzinliye aldım , dolaştım şarj tamamlasın diye.Pazara filan gittim , sonra lpgde stop ettim evin önünde.Pazar günü yaptım bunları , pazartesi sabahı lpgde ilk marş hooooppp araç çalıştı.işe gittim.7 saat sonra iş çıkışı tek marş hooooppp yine çalıştı...hanımı almaya gittim 1saat sonra tek marş yavrumm be çalıştı.
Salı sabahı tek marş heyyytttt beeee lpg çalıştı.Keyfim yerinde , sizde akünüzü ,akü suyunu bir kontrol edin.
Ben bunları denedikten sonra forumda bir arkadaş bu konuda beni uyarmış 70 Amper ve üzeri akü kullanın diye.
Bunu LPG sorunu için demiş ,teşekkür ediyorum ve ona canı gönülden katılıyorum.
Belkide Akım düşük olduğu için lpg beyni gazı buharlaştıramıyor yada sağlıklı çalışmıyor ilk çalışmada..

LPG sisteminin maması az gelirse sağlıklı çalışmaz.Tabiri caizse aç lpg pardon ayı oynamaz...

Eğitim şarrttt ,Aküde Akım da Şarrrttt......................
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti HTP » 08 Haz 2010, 16:23

Bilgi için söylüyorum. Her arabası çalışmayan lpg şöylr böyle diyeceğine, önce şunu unutmamalı; bu sistem araca ekstra bir elektrik yükü bindiriyor. Dolayısıyla sorunu lpgden ziyade ateşleme sisteminde ve bağlı bulunan tüm sistemlerde aramak gerek. Yoksa lpg karşıtları tarafından gereksiz polemik oluşuyor. Sıkıcı bir konu haline gelip günlerce tartışılıyor.
:cry:
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti ozantavsan » 08 Haz 2010, 16:39

bende katılıyorum ,başta ben açmıştım konuyu lpgyi söküp atasım geliyor diye.Boşa feryat figana gerek yok.
Sakin kafa ile mantıklı olarak düşünmek gerek.Adım adım çalışmayan kısmı tespit gerek.Araç benzinde marş alıyor çalışıyorsa ateşlemede sorun yok gibi yaklaşımlarla sorunun kaynağına yaklaşmak gerek.Benzinlide çalıştırıp lpg attığında ,motor sıcakken lpgde çalışıyorsa ateşleme yine suçsuz.Ama böyle derken lpg sisteminin ateşleme esnasında elektiriksel ihtiyaçları karşılanıyormu.Ben bilgisayar teknisyeniyim , bir cihazı çalışma voltajından düşük voltajla beslerseniz cihazın çalışması sıkıntıya girer , çalışmaz ,hatta zarar görür.Bu yüksek voltaj içiinde geçerli.Cihaz çalışmaz duruma gelir.Özetle lpg sistemine yeterli akım gelmemesi sebebiyle işlevini yerine getiremeyecektir.Bu ilk çalıştırma sorunu içindir , zaten araç çalıştıktan sonra şarj dinamosundan aküye şarj için gerekli voltaj , akım gelecektir.Araca ilk start verildikten sonra benzinle mesela daha sonrasında araç lpg ile çalışacaktır.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 08 Haz 2010, 16:46

bu arada benim feryat figanım aracı ustalara götürmekte.Çözüm bulamıyorlar ,örneğin lpg beyni arızalı diyecek ,senin cebinden para çıkacak.Ama sorun yine devam edecek.LPG valf diyecek olmayacak.Belki tüm sistemi değiştireceksin ama sorun devam edecek.Böyle olup sinir olmaktansa kendimiz yapalım.
Ben bir karar aldım ,kendim yapabiliyorsam yaparım.Benim yapamayacağım şeyse araştırırım konuya vakıf olurum ,ustaya derim şu şu yapılacak ,şöyle olacak.Örneğin sökemediğimiz bir yer olur.O iş için gerekli malzememiz yoktur.

Ben subap ayarı yaptıracağım yakında ,ustam skoda ustası değil ama severim kendini.Diyeceğim subap ayarı yapılacak emme filler değeri şu , egzos değeri şu.Ayarla bakalım.Değerlere de kitapçığından bakacağım.

Hiç değilse içim rahat olacak.......
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Şeref » 01 Tem 2010, 07:12

93 model LX forman arabamı 5,250 tl ye satılığa çıkardım pazarlık payı vardır arkadaşlarıma duyrulur
Şeref
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Şeref.inan
Arabanız: skoda forman 93

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir