Subap ayarı ne kadar ??

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Subap ayarı ne kadar ??

İleti ozantavsan » 31 May 2010, 11:37

Subap ayar fiyatı ne kadar ,yaptıran varmı ? Uzun bir işlemmidir , ustaya yaptıracağım.

Subap ayarlarının orjinalden farklı olduğunu düşünüyorum aracımda...

Subap ayarı ,zincir değişim , karbüratör ayar , baskı balata kontrol , LPG gösterge onarımı , Lpg'de ilk çalıştırma zorluğu , benzin kaçağı var kontrol , LPG ayar bunların yapılması gerekiyor.Ağustosta fenni muayene var. Offf Offf kaç para gider bunlara , ev kredisi nedeniyle elde kalan paradan bunlarada vermek canımı sıkıyor.Bazen almasamaydım diyorum , masraf masraf...Ama seviyorum keratayı , her yere taşıyor.Bu aralar benzin kaçağıda var geçen komple benzin hortumunu değiştirmiştim kendim.
Benzin pompasının ordan kaçırıyor yine kelepçeyi pompaya yaklaştırıp bi daha sıktım , benzin bitip yolda kalacağım diye korkuyorum

LPG'de çalıştırmak çok zor olduğundan lpg olsa bile depoda nafile ,arkadan gelir biri küüüt , Allah muhafaza.benzin pompasının oraya sürekli benzin akışı varmı karbüratöte giden kısmın ucundaki hortumu çekmemle tanzikli olarak benzin akmaya başladı.Araç stop etmiş halde kontak kapalı.

Geçen 20 TL LPG ile 55 km gidebildim ,yolda kaldım.Bunun sebebi ne olabilir acaba ? 10 lt lpg=55km
Şaştım kaçakmı var acaba , kaçak olan yerde buzlanma olur diyorlar bakıyorum göremiyorum.
Karbüratör hava emiş borusu normal ,ağzı kapalı değil , bu nasıl oluyor ?

40 TL benzinle geziyorum şu an 57 km filan oldu ama benzin göstergesi dibe yakın ,sarı ışık yokuş yukarı aşağı , engebeli yolda yanıyor ,düz yolda yanmıyor şu an.
Şu arabanın ne kadar yaktığını hiç öğrenemeyecekmişim gibi geliyor bana....

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti syossett » 31 May 2010, 16:59

Dostum günlerdir bu konuyu konuşuyoruz forumda.. Araban 1992 model öncesi ile lpg ile uyumlu değildir.. Ben taktırmaktan vazgeçtim.. Gelelim soruna.. baskı balata kontrolune para alınmıyor sanırım ama değişmesi gerekiyor ise, mapa nın baskı balata seti 85 lira.. Benim arabam yarı ağır bakımdan malzeme + işçilik 650 liraya çıktı..Yapılanlar, Baskı balata değişimi, İki ön far yeni takıldı, Arka silecek motoru sıfır lada takıldı, Sboop ayarı , Yağ ve filtre değişimi, Geri vites müşürü, Benzin artırma aparatı yenilendi, Ön fren balata değişimi, el freni ayarı ( kampanalar da silindi bu arada) Komple elektrik bakımı, benzin otomatiği değişti, Ön fren hortumları en kalitelisinden takıldı, arka iki salıncak takozları değişti, Ön sol amortisör değişti ( 2. el ama sağlam) ön aks körükleri değişimi, yan sinyaller faal hale getirildi, Ön cam silecek ayarlandı ( işlevi yanlış yapıyordu ) ve far ayarı.. Elbette sendeki problemler başka ama bir önfikrin olması acısından yazdım.. Kazasız cezasız sürüşler... Bu arada sbop ayarı uun sürmüyor ama motorun iyice soğuması gerek..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti BURAK MYSTERİO » 31 May 2010, 17:05

syossett yazdı:Dostum günlerdir bu konuyu konuşuyoruz forumda.. Araban 1992 model öncesi ile lpg ile uyumlu değildir.. Ben taktırmaktan vazgeçtim.. Gelelim soruna.. baskı balata kontrolune para alınmıyor sanırım ama değişmesi gerekiyor ise, mapa nın baskı balata seti 85 lira.. Benim arabam yarı ağır bakımdan malzeme + işçilik 650 liraya çıktı..Yapılanlar, Baskı balata değişimi, İki ön far yeni takıldı, Arka silecek motoru sıfır lada takıldı, Sboop ayarı , Yağ ve filtre değişimi, Geri vites müşürü, Benzin artırma aparatı yenilendi, Ön fren balata değişimi, el freni ayarı ( kampanalar da silindi bu arada) Komple elektrik bakımı, benzin otomatiği değişti, Ön fren hortumları en kalitelisinden takıldı, arka iki salıncak takozları değişti, Ön sol amortisör değişti ( 2. el ama sağlam) ön aks körükleri değişimi, yan sinyaller faal hale getirildi, Ön cam silecek ayarlandı ( işlevi yanlış yapıyordu ) ve far ayarı.. Elbette sendeki problemler başka ama bir önfikrin olması acısından yazdım.. Kazasız cezasız sürüşler... Bu arada sbop ayarı uun sürmüyor ama motorun iyice soğuması gerek..

asım abi bu forumda beni bi anlayan sen varsın yemin ederim :D

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti syossett » 31 May 2010, 17:14

Walla beni de anlayan bi sen varsın.. Ya dostum evet lpg ucuz baya farkediyor ama sorunsuz biniyorum yaa.. Yarım marş ve wınnnn.. Biraz da az sürüp biraz yürüdünmü dolmusa bındınmı ok..) Elbette tasarruf yapmalı ama biz bu fiyatlara sürmeye layık değiliz... Yine de kendimize düşeni yapmak gerek.. Şimdi arabasını lpg ile sürüp sorun yaşamayan kac kişi var ? Kendi adıma söylüyorum bir reno-12 bir reno 5 bir de 1975 golf kullandım lpg li.. Hepsinde özellikle kışın acaip sorun yaşadım verdiğim takviye ve oto elektrikçi parasının haddi hesabı yok.. bi de işe geç kalmak da cabası ))) Bir de en kötü ve riskli olay, mesela reno yu almaya bileciğe gitmistim ankaraya 250 km felan.. Doldurdum lpg yi yola cıktım ... eskısehırı gectım kı anaaa!!! benzin istasyonu var ıkı tane ( 120 km boyunca) ıkısınde de lpg yok..Birisi satmıyor birisinde de kalmamış. Eee ??? araba benzinle hiç çalışmamış.. dualar ederek, yusuf yusuf öterek sıvrıhısara vardım nerdeyse lpg dolduran adamı opecektım )) ... Yani diyeceğim, o araba benzinli olsa idi risk tasımayacaktım benzinin biter, cekersin otostop, bıdonu alır elıne geri gider doldurur devam edersın ama lpg de o durum yok... Ucuzluğuna bir şey demiyorum ama ben kendı acımdan soyluyorum , pahalı da olsa memnunum burakcığım.. Istanbula selam ve sevgilerimle..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti BURAK MYSTERİO » 31 May 2010, 17:33

10 numara cvp olmuş ;)

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 31 May 2010, 22:16

Supap ayarı para eden bir iş değil ama tabiri caiz ise "ameleliği" fazla dolayısı ile 20 tl civarı işçilik alsalar şaşırmam.

Küçük bir konuya daha değinmem gerekirse kurşunlu benzin e göre dizayn edilmiş araçlarda LPG kullanılınca özellikle supapların oturma yüzeylerinde "erozyon" gerçekleşiyor ve supaplar gömülüyor, kompresyon kaçırıyor yanıyor vs...

Yabancı dilim ingilizce olduğu için yüzlerce dökümanı tarama şansım oluyor , sizede meraklıysanız google "Valve Seat Recession" olarak aratıp inceleyebilirsiniz.

Kendinizi arabam 92 model LPG takılmaz diye şartlandırmayın takın gittiği yere kadar kullanın.
Parça fiyatlarından haberiniz varsa Komple silindir kapağının yaklaşık 350 - 400 lira civarı olduğunu bilirsiniz.

kaldı ki sanayilerde icabında Kapakçı denilen atölyelerde supap yataklarına müdahele ettirebilir. sorunlu supapları değiştirebilirsiniz.

Velhasıl demek istediğim yol yapan biri iseniz LPG takıp kâr etmemek için pekte bir neden yok zira yapacağı potansiyel masrafı kat kat amorti edecektir LPG :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Favocu » 01 Haz 2010, 04:55

Sorun yaşatacak diye birşey yok. Bendeki favorit 93 model üretim yılı 92. 1 yıldır yaz kış sırf lpg kullandım en fazla 2 marşta çalıştı ve bugüne kadar bir sorunum olmadı. Aracı her gün kullanıyorum, 1 yılda benzine kıyasla ettiğim kar yaklaşık 2000 tl.. yani 2 sene daha gitse bırakın lpg sistemini otomobili komple amorti ediyor...
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

İleti BURAK MYSTERİO » 01 Haz 2010, 07:29

90-91 modele takta o lpg yi gör

Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir