Sorunu Nasıl Çözdünüz Anlatın !!!!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sorunu Nasıl Çözdünüz Anlatın !!!!!!

İleti ozantavsan » 08 Haz 2010, 13:52

Arkadaşlar, bu başlık altında aracımızdaki sorunu ve bunu çözmüşsek nasıl çözdüğümüzü yazalım.Bir çok arkadaşımıza çözüm olacaktır , zira ben forumdaki tüm mesajları okuyarak kendim çözümler üretiyorum.Ustalar bozmaktan başka işe yaramıyor.

İlk ben başlıyorum.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
94 Model Favorit GLX
BRC LPG Kit - Simit Tank Açıklayıcı bilgi belirtirsek sade bir şekilde iyi olur.

Sorun : LPG'de ilk çalıştırma sorunum vardı.Günün hangi saati olursa olsun lpgde çalıştıramıyordum.

Çözüm : Akü suyunu kontrol ettim.İç plakalarla aynı seviyeydi.SAf su ekledim , plakalar üzeri 1 - 1,5 parmak
geçecek kadar.Gece akü kapakları aralık olarak bekledi.Buharlaşma genleşme tehlikesi nedeniyle kapatmayın.
Sabah kapakları kapattım araca taktım.Tabiki lpg ile çalışmadı.Benzinle dolaştım biraz şarj olsun diye.Sonra lpg'de bırakıp stop ettim.Bunlar geçtiğimiz pazar oldu.PAzartesi sabahı lpgde 4 defa kontak aç kapa yaptım.5. de marşa bastım , bunu forumda okumuştum araç çalıştı.Pazartesi sabahından bu yana her marşta lpgde çalıştı.2 - 3 haftadır sorun vardı ,şimdi yok. Aküm Mutlu Akü / 60 Amper.Önce akünüzü kontrol edin.

Çözüme ulaşana kadar otogazcıda kontrol , ayar işe yaramadı.Çözümü kendimiz yaptık zaten..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- :D

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti agros » 08 Haz 2010, 13:55

elinize sağlık. 1 işte uzman bir usta olsa zaten herkes ona gider. piyasadaki cogu usta deneme yanılma yolu ile tamir yapıyor maalesef.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti ozantavsan » 08 Haz 2010, 14:01

94 favorit GLX

Sorun :
Bagaj sağ amartisörünün bagaj kapağına geçen oynak kısmı atıyordu.Sonucunda 2 - 3 defa arka hoparlörü parçaladı.

Çözüm :
3 - 4 liraya amartisörürün ucuna geçen bölümden alınır.Uyan harhangi bir araca ait olabilir.Eskisi sökülür.Yenisinin çelik benzeri yarım ay parçası gibi bölümü tornavida yardımıyla geri çekilir.Bagaj kapağındaki sabit başı topuz gibi olan demir bu aparatın orta oyuğuna geçirilir.Yarım ay gibi olan parça iktirilir.Bu parça bagaj kapağının topuz baş gibi olan kısmını kenarlardan kavrar.Böylece hem sorun çözülür , hem yeni bir amartisör almazsınız , tasarruf edersiniz.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti jamesdean » 08 Haz 2010, 14:08

Fabia Direksiyon Pompası arızasını gideren arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
jamesdean
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Skoda Fabia TDI CL Sedan
Nereden: Bursa
Arabanız: FABIA CL

İleti kemalyazici » 08 Haz 2010, 21:20

ozantavsan yazdı:94 favorit GLX

Sorun :
Bagaj sağ amartisörünün bagaj kapağına geçen oynak kısmı atıyordu.Sonucunda 2 - 3 defa arka hoparlörü parçaladı.

Çözüm :
3 - 4 liraya amartisörürün ucuna geçen bölümden alınır.Uyan harhangi bir araca ait olabilir.Eskisi sökülür.Yenisinin çelik benzeri yarım ay parçası gibi bölümü tornavida yardımıyla geri çekilir.Bagaj kapağındaki sabit başı topuz gibi olan demir bu aparatın orta oyuğuna geçirilir.Yarım ay gibi olan parça iktirilir.Bu parça bagaj kapağının topuz baş gibi olan kısmını kenarlardan kavrar.Böylece hem sorun çözülür , hem yeni bir amartisör almazsınız , tasarruf edersiniz.

güzel paylaşım . fakat amortisor bozuk oldugu icin sertlesmis ve bagaji her kapatista o ucuna gelen bölüme fazla kuvvet uygulayip bozmus olabilir. sonucta ayni sekilde atacaktir. amortisorun biraz yumusak olmasinda fayda var bence. basima geldi gecenlerde ordan biliyorum hatta daha tamir etme firsatim olmadi yogunlukdan.
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda forman lx

İleti SkodA FeLiciA » 08 Haz 2010, 21:27

Skoda Felicia !997 1.3 GLXİ MPI

Sorun

Farları ve iç göstergelerin ampullerinin elektiriği gaz ile orantılı olması..

Çözüm

Şarj dinamosunun konjekterü'nün değişmesi..
SkodA FeLiciA
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 08 Haz 2010, 23:01

bagaj amatisör uç sorunu amatisörün sağlam olduğu durumda geçerlidir.Bozuksa zaten amartisör komple değişmelidir.Benim amortisörüm sağlamdı -sadece uç çıkıyordu ki 1 ayı geçti , atma yok.Gönül rahatlıhı ile kullanıyorum.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti faruk_sakarya » 09 Haz 2010, 00:57

jamesdean yazdı:Fabia Direksiyon Pompası arızasını gideren arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

önceden yazdıgımı bir kopyledim okuyun yararlı olacaktır.
Arkadaşlar gecen yıl kurban bayramı arifesinde direksiyon lambası yandı yol bilgisayarında ve direksiyon taş gibi oldu.Hemen yetkili servis çağırdım.Direksiyon pompası arızalanmıs dediler(sol ön lasitigin hemen yanında mıhafazasız bir parca)Servoelektronik oldugu için çok pahalı yenisi 1800 dediler,sonra çıkma buldum istanbuldan 450 ye taktılar ama içimede bir kurt düştü.Sizin basınıza gelirse söyleyim aklınızda olsun..akünün üzerinde soldan ikinci yada üçüncü sigorta terminali direksiyon pompasına ait.Onun sağlam olduugunun kontrolünü yaptırmadan kesinlikle pompayı değiştirtmeyin.Ben sökme-takma işlemlerinde yanlarındaydım evet ama çıkan parcayı aldılar.Bende art niyetli olmadıgımdan parcayı istemedim,yanlış yapmazlar diye ama sonra su soru geldi aklıma''gercekten arıza varmıydı'',''ya sigorta attıysa ve pompa parası almak için yapıldıysa...'',''ya bir baska aracın pompasınıı bana takıp benim pompayı ona taktılarsa dedim içimden...
LÜTFEN ARKADASLAR,GECEN YAZDIM TEKRAR YAZIYORUM LÜTFEN DEĞİŞEN HER TÜRLÜ ELEKTRONİK PARCANIZI GERİ ALIN ,ÇÖPE ATIN AMA KİMSEYE BIRAKMAYIN..SONRA BENİM GİBİ GÜNAHA GİRMEYİN:))
kısacası çıkma parca taktım toplam maliyet 500 tl ama yinede şiddetle akü üstündeki sigorta terminallerine baktır diyorum,sağlam değilse değiştirip hata kodunu cihazla sildir..Pompadaki yag miktarına baktır,en son çıkma parca arayısına gir derim.Benim çok şükür suan için böyle bir sorunum kalmadı..Saygılar...
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti ozantavsan » 09 Haz 2010, 14:14

94 Favorit GLX - LPG'li

Sorun : Benzin Pompası Çıkışından Benzin Kaçırma.

Çözüm : Benzin Pompası Yenisi İle Değişti .Sorun Ortadan Kalktı

Fiyat : Benzin pompası 35 TL + İşçilik 10 TL . Toplam : 45 TL

Not: Ben hep benzin pompa çıkışına giren hortumda gevşeklik olduğunu sanıp 2 kelepçeyle filan sıkıyordum.Yinede Kaçırıyor , Koku Yapıyordu.Usta Pirinç borunun döndüğünü ve oradan kaçırdığını belirtti.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hkntuna » 15 Haz 2010, 13:23

direksiyon sertleşmesi benim de başıma geldi. ilk olarak geçen sene direksyon sertleşiyordu (tam sağ ve sola direksiyonu çevirdiğimde sertleşiyordu). aküden dediler değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. bu sene gene aynısı oldu. hatta düz yolda giderken oluyordu. sorun kutup başlarının gevşemesindenmiş. kutup başları, şasi bağlantısı ve + kutubun üzerindeki bağlantı vidaları (3-4 tane kutuceğun içinde) sıkarak sorun çözüldü.
eğer hata kodu 01280 elektronik servo 30 direksiyon - 07 (düşük enerji - kesintili) gibi ize akü bağlantılarını kontrol edin varsa oksitlenme onları temizleyip vidaları sıkın.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HAKAN TUNA
Arabanız: FABİA 1.4 TDI CHARM

İleti focus_6 » 26 Haz 2010, 00:34

agros yazdı:elinize sağlık. 1 işte uzman bir usta olsa zaten herkes ona gider. piyasadaki cogu usta deneme yanılma yolu ile tamir yapıyor maalesef.

aynen.. :!:
focus_6
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: batu
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 94

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir