Favom çoook yakıyor!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favom çoook yakıyor!!!

İleti hakand » 16 Haz 2010, 11:24

Bende 93 model Favorti 135lx var.filtreleri falan yeni olmasına rağmen aracım km başında 0,37 kuruş yakıyor.Bu çok yüksek bi rakam.60 tl lik benzinle 165 km'yi zor çıkardım.Bu neden olabilir acaba.Aracı yeni aldım ama böyle giderse hemen elden çıkarmak zorunda kalacağım.Lütfen bi yardım edebilirmisiniz?neler yapmam gerekiyor?

hakand
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti sainz » 16 Haz 2010, 12:58

Supap, karbüratör, avans ayarlarının tam olması gerekiyor; buji, hava filtresi, benzin filtresi, ...vb. sarf parçaları eskiyse değişmesi gerekiyor. Baskı-balatanın kaçırıyor olması da fazla tüketimde bir etken.

Bahsettiğin tüketim 100 km.' de 10 litreye tekabül ediyor ki, bana kalırsa aşırı yüksek bir tüketim değil.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hiko » 17 Haz 2010, 09:14

sainz yazdı:Supap, karbüratör, avans ayarlarının tam olması gerekiyor; buji, hava filtresi, benzin filtresi, ...vb. sarf parçaları eskiyse değişmesi gerekiyor. Baskı-balatanın kaçırıyor olması da fazla tüketimde bir etken.

Bahsettiğin tüketim 100 km.' de 10 litreye tekabül ediyor ki, bana kalırsa aşırı yüksek bir tüketim değil.

Çok haklısınız, bugün en az yakan araç bile 100 km de 7-8lt benzin yakar, km de tl olarak bakarsanız yanılırsınız. aldığınız benzin çeşidi, aldığınız firma ve istasyon bile etkiler en güzeli aynı yerden, hatta aynı pompadan alarak test etmek. ayrıca lastik basıncı arabadaki gereksiz yükler camın açık olması v.b. şeyler de etkilidir.
bunun içinde önce depoyu tam doldurup, km yi sıfırlayıp, 90 km/saat sabit hızla,100 - 200 km yol yapıp, tekrar depoyo doldurup, ne kadar km yaptığınıza bakıp, o şekilde hesap yaparak kara verin..öbür türlü şu kadarlık benzin aldım hala lamba yanmadı gibi şeyler yanıltır...kazasız sürüsler ,
hiko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hikmet Demirtaş
Nereden: Ankara
Arabanız: 1.4 16 V 85 BG ROMMSTER

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir