Favorit Gıcırtılı Ses(Metal Sürtmesi Gibi...)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Gıcırtılı Ses(Metal Sürtmesi Gibi...)

İleti serdar_55 » 16 Haz 2010, 21:59

İlk olarak herkese merhabalar.Gerçekten muhteşem bir forum.Ben Samsun'dan Serdar.Aranızda olmak çok onur verici.Benim sorunum yaklaşık bir haftadır 93 favorit lx'imde camları açtığımda çok iyi duyuyorum,sol ön tekerden bir gıcırtı sesi geliyor sürekli değil arasıra ama bazen uzun sürüyor.Jantlar çelik arabayı durdurup jantı elliyorum diğer jantlar ılık sol jant çok sıcak.Acaba yakın tarihlerde fren balatalarını değiştirmiştim ondan olabilirmi.Debriyaj baskı balatayı komple değiştirdim o yaparmı acaba diye deniyorum debriyaja basıp çekiyorum belirli bir hızda ses olunca ses kesilmiyor.Sizce neden olabilir bu gıcık ses yanımdan kamyonlar arabalar geçerken özellikle camım açık olunda acayip gıcır gıcır ses geliyor metal sürtmesi gibi çok rahatsız edici.Ustalarada zerre kadar güvenmiyorum iğrenç işçilikleri ve özen temizlik itina hiç bişey yok.Geçenlerde cam motorlarını değiştirdim Oto Fernler var samsunda Allah belalarını versin kapı sacını hep yamulttular ben düzelttim.Frenlerdense çözümü ne olabilir balataları nasıl yiyip inceltebilirim.Tavsiyelerinizi beklicem.

serdar_55
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar Cinek
Nereden: Samsun
Arabanız: Favorit

İleti osti01 » 16 Haz 2010, 22:19

öcelikle hoşgeldiniz sorununun neden kaynaklandığını zaten çözmüş gibisiniz sıcak olan canta ait balataları bırakmayan bir sebep var
bu balataların yakınında olan fren hortumu var genellikle ondan kaynaklanır o hortum yaklaşık 10 lira değiştirmesi de uzun sürmüyor onu değiştirtebilirsin ilk olarak bunu yapmanızı tavsiye ederim.
bir de daha karmaşık olan bir sorun da olabilir balatalar tuttuktan sonra ayağınızı frenden çekerken onu geri bırakacak olan sistem sorunlu olabilir. yani çene üzerinde olan piston hareketi engelleniyordur.
fren merkezinden kaynaklanıyor olamaz çünkü her iki teker için de aynı olurdu ve siz frene basınca anormalliği anlayabilirdiniz.
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti serdar_55 » 16 Haz 2010, 22:25

mesajınız için çok teşekkür ederim yalnız işin garip tarafı arabayı hızlı giderken boşa alıp yokuş aşağı samsun çevre yolunda denedim fren bir zorluk yapmadı,ayrıca işin garip tarafı fren balatalarını değiştirirken sol tekerin hortumunuda değiştirdim.işimiz biraz zor galiba.
serdar_55
CLASSIC
CLASSIC

İleti osti01 » 17 Haz 2010, 07:15

yukarıda yazdığınız sorunun aynısını ben de yaşadım bundan dolayı %90 söylediklerimden kaynaklanabilir.
öncelikle o çıkan sesi ustaya farkettiremezsiniz. Çünkü ben 3 ustayla beraber dolaştım fakat bir tanesi o sesi duyabildi. ve araçta deneyin sabah ilk yola çıktığınızda yapmıyor belli bir mesafe aldıktan sonra yapıyor.
Ceyhanda çok sevdiğim bir usta ve yedek parçacı arkadaşım vardı ailemi ziyarete giderken gece 01:30 da dükkanlarını açtılar sağolsunlar bizim işe koyuldular. (tabi ben bu arada o sesi tamir edebilecek 1 tane usta dahi bulamamıştım yaklaşık bir yıldır.)

(inşaallah ekleyebilmişimdir.)
resimde 1 numaralı görünen pistonu söküp çıkardı içerisine sıkışan kum vb kirler olabilir diye temizleyip taktı . (bu arada mekanizmanın bırakmadığını çok zor hissediyorsunuz yani ufak bir engellenme. bu gözle daha rahat farkedilebiliyor. yani çalışmadığını söküp baktıktan sonra anlayabiliyorsunuz yolda giderken değil)
sonra 2 numaralı milleri çıkardı bir sorun görünmediğini söyledi yeniden taktı. ben sözü çok uzatmayayım o 2 numaralı millerde gözle görünmeyen bir sorun varmış onları en son değiştirdik sonra sorunsuz çalıştı. (hortumda sorun yoktu çünkü yeniydi ama yine de değiştirdik.
2 adet küçücük mil evet sorun bunlarmış.
Eklentiler
disk.jpg
disk.jpg (27.93 KiB) 1016 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti serdar_55 » 17 Haz 2010, 19:46

Hocam dediğiniz gibi belirli bir süre yol yaptıktan sonra ses başlıyor.Resim ve anlattıklarınız çok mantıklı.Samsunda bir skoda servisi bulmam lazım veya iyi bir fren ustasına göstersem halledebilir sanırım.Sesin sol tekerden kaynaklandığı üç aşağı beş yukarı belli oldu.Çok teşekkür ederim sonucu en kısa zamanda yazıcam.Başka arkadaşların başınada gelirse en azından referans oluruz.Saygılar...
serdar_55
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir