LPG regülatör (beyin) biriken yağ nasıl boşaltılır.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG regülatör (beyin) biriken yağ nasıl boşaltılır.

İleti ozantavsan » 18 Haz 2010, 09:44

Arkadaşlar , zamanla lpg beyni içinde biriken yağ nasıl boşaltılır.
Hazır depoda lpg bitmişken boşaltayım diyorum.Her zaman yazıyorum ilk çalıştırmalarda lpg ile çalışmıyor diye.
Bir kaç deneme sonrası bu olay nispeten azaldı ama bu yağ birikimi ile ilgili olabilir mi?

Beynin altında biraz kalınca sap var.Tam altında yere dik bakan buras boşaltım kısmı sanırım ?
Kendim yapabilirmiyim ??? Akşam üzeri aracın yanına gidince yapmayı düşünüyorum , bilgi veren olursa sevinirim
Yapan varmı?

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti felisyacı » 18 Haz 2010, 09:54

Bu bilgi banada lazım.
anlayan arkadaşlardan yardım bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: COMBİ GLX

İleti termineytir » 18 Haz 2010, 10:48

Selamlar arkadaşım. Belirttiğin üzere Beynin alt tarafında TAPA türü bir vida vardır. Bu vidayı söktüğünde beynin içindeki yağ boşalıyor. Bunun için bir gazcıya gitmenize gerek yok. Ben daha önce babamın aracındakini yapmıştım. Çok basit bir işlem. Ancak Tapanın alt tarafına bir kap türü birşey tutun. Ordan akan yağ çok acaip bir şey. Kaportadan zor çıkıyor...
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti ozantavsan » 18 Haz 2010, 11:01

oradaki tapayı tamamen mi söküyoruz ? yoksa hafif aralıyormuyuz ?
Sonra o bölümden gaz geçiyorsa kaçak filan olmasın ???
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti termineytir » 18 Haz 2010, 12:07

üstadım ben tamamen söktüm. kaçak olsaydı 1 sene içinde bişeyler çıkardı ortaya. Asıl o beynin içi yağ dolduğunda sıkıntı oluyor. Araç gazda çalışırken titreme çekiş düşüklüğü sıkıntıları arasında.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 18 Haz 2010, 12:08

Şimdi elinden iş gelenlerin regülatör temizliğini kendilerinin yaptığını gördüm.

Adres

http://renault9-11kulubu.forumotion.com ... 841-50.htm

Bizde bunu yapan yokmu , conta vesaire varmı içinde gaz kaçağı olmasın..Bi yardım ,resimli olursa pek makbule geçer.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti termineytir » 18 Haz 2010, 13:08

Hoca bu senin gösterdiğin resimde adam nereyi sökmüş öyle. O konuda bilgim yoktur. Ben sadece tapayı açıp yağı boşalttım.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 18 Haz 2010, 17:27

komple regülatörü sökmüş ,içini bir güzel temizlemiş.Başkalarını da gördüm böyle temizlemiş resimli..

Bende niyetliyim ama cesaretimi toplayamiyorum.Bir açıklaması olsa bir dakika durmayacağım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti favorit55 » 18 Eyl 2013, 14:42

Yağı boşaltan oldumu. gazı bitirince mi boşaltıcaz yoksa gazın olması bişey farketmezmi? Ayrıca temizlik sonrası değişmeler oldumu?
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti skodaizm » 18 Eyl 2013, 14:59

favorit55 yazdı:Yağı boşaltan oldumu. gazı bitirince mi boşaltıcaz yoksa gazın olması bişey farketmezmi? Ayrıca temizlik sonrası değişmeler oldumu?

Yağ toplama haznesi tapasının araç kontağı kapalı iken açılması daha sağlıklı olur. Zaten kontak kapalıyken gaz valfi kapalı olduğundan hiç bir şekilde regülatöre gaz gitmez ve işlemi rahatlıkla yaparsınız.

Temizlik sonrası diyafram üzerindeki yağ basıncı azaldığından araçta rolanti dalgalanması ve varsa, stop etme olayı düzelir.

Ancak yağ temizliği harici arkadaşın linkini verdiğinde ki gibi regülatörü tümüyle söküp temizlemek ve gerekirse çatlayıp deforme olmuş lastik diyaframların değişmesi ile gaz sarfiyatı azalır ve sorunlu dalgalanmalar tamamı ile yok olup, ilk gün takılmış gibi araç düzgün çalışır.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti favorit55 » 19 Eyl 2013, 09:31

skodaizm yazdı:
favorit55 yazdı:Yağı boşaltan oldumu. gazı bitirince mi boşaltıcaz yoksa gazın olması bişey farketmezmi? Ayrıca temizlik sonrası değişmeler oldumu?

Yağ toplama haznesi tapasının araç kontağı kapalı iken açılması daha sağlıklı olur. Zaten kontak kapalıyken gaz valfi kapalı olduğundan hiç bir şekilde regülatöre gaz gitmez ve işlemi rahatlıkla yaparsınız.

Temizlik sonrası diyafram üzerindeki yağ basıncı azaldığından araçta rolanti dalgalanması ve varsa, stop etme olayı düzelir.

Ancak yağ temizliği harici arkadaşın linkini verdiğinde ki gibi regülatörü tümüyle söküp temizlemek ve gerekirse çatlayıp deforme olmuş lastik diyaframların değişmesi ile gaz sarfiyatı azalır ve sorunlu dalgalanmalar tamamı ile yok olup, ilk gün takılmış gibi araç düzgün çalışır.

Benzindeyken rölantim sabit gaza geçince rölantide dalgalanma oluyor belkide sebebi budur en azından şimdilik yağını boşaltıcam inşallah düzelir bozuk yolda boşa atınca dalgalanmadan stop ediyordu.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir