gaz takılı kalıyor :S

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

gaz takılı kalıyor :S

İleti mekansiz48 » 20 Haz 2010, 14:54

merhaba arkadaşlar 93 forman'ım var.. ara sıra gaz pedalı takılı kalıyor.. takılma neden oluyor çözemedim.. normal fazla zorlamadan giderken olmuyor.. ama biraz gaza yüklenince karbüratör ikinci boğazını vakum pompasıyla açınca bi daha kapatmıyor kolay kolay.. bu sıkıntı uzun zamandır var.. o ikinci boğazı açan vakum pompasını değiştirdim fakat sorun hala aynı.. bu konuda bilgisi olan veya bu tür bi olayla karşılaşan arkadaş varsa fikir almak istiyorum.. tamircilere pek güvenemiyorum çünkü onlarda pek anlamıyor işin aslı.. orasını burasını derken karbüratörü dağıtacaklar komple.. sorundan net anlayan tamirci bulursam öyle söktürcem..

yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

mekansiz48
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Muğla
Arabanız: forman 135L

İleti symsek » 20 Haz 2010, 19:11

araçta lpg takılıysa gaz ve hava karışımı ayarlı olmadığı zaman yapabilir.benim başıma böyle bir durum gelmişti araba bazen durduğum zaman 1500 devirde takılı kalıyor ve birdaha hafif gaz verince düzeliyordu.gaz ayarı yaptırdım düzeldi.
symsek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat şimşek
Nereden: Antalya
Arabanız: favorit 135 l

İleti faruk_sakarya » 20 Haz 2010, 19:58

mekansiz48 yazdı:merhaba arkadaşlar 93 forman'ım var.. ara sıra gaz pedalı takılı kalıyor.. takılma neden oluyor çözemedim.. normal fazla zorlamadan giderken olmuyor.. ama biraz gaza yüklenince karbüratör ikinci boğazını vakum pompasıyla açınca bi daha kapatmıyor kolay kolay.. bu sıkıntı uzun zamandır var.. o ikinci boğazı açan vakum pompasını değiştirdim fakat sorun hala aynı.. bu konuda bilgisi olan veya bu tür bi olayla karşılaşan arkadaş varsa fikir almak istiyorum.. tamircilere pek güvenemiyorum çünkü onlarda pek anlamıyor işin aslı.. orasını burasını derken karbüratörü dağıtacaklar komple.. sorundan net anlayan tamirci bulursam öyle söktürcem..

yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Valla aklıma ilk gelen şu oldu,toyota'da başlayıp dünyada büyük çapta şirketi ilgilendiren gaz pedalı mekanizması problemi olabilir..eger oysa kolay,pedalı değiştir sorun kalmaz..Şayet değilse 2. aklıma gelen şey gaz pedalına yüklenince yer halı kaplaması yada paspasla girişim yapması durumunda takılı kalıyor olabir.Önerim aracı sürmezken elinle pedala bas köküne kadar,pedal halıyla/paspasla girişim yapıyormu diye kendin bir gözlemle..3.olarak karbüratörlü araçtan fazla anlamam ama mekanik girince işin içine şöyle bir yorumum daha var.Bu gaz pedalı karbüratördeki bogazı açıyor ya,yine kendin araç çalışmazken bir arkadaşından destek alarak gözlem yapabilirsin;Şöyleki..Arkadaşın gaza sonuna kadar bassın,sende karbüratörün bogazının açıldıgını gör(Bunun için hava filtresini sökmen gerekecek..)birde bu karbüratör üzerinde bir geri getirme yayı olmalı,onda sorun varsa aynı problemi yapabilir diye düşünüyorum,aklımada suan başka birsey gelmiyor..Sen bunları kendin yap,problemi bulursan sanayiye git deki bu parça arızalı değiştir de..Şuna bir bak dersen çok para alırlar:)Sonucuda paylaşırsan sevinirim saygılar...
CnF
faruk_sakarya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FARUK DELERGEÇER
Nereden: Sakarya
Arabanız: SKODA FABİA ELEGANCE 101 HP

İleti Musa » 20 Haz 2010, 21:12

abi karbüratörün boğazını açan kapakçıklar takılı kalıyor bende de vardı o sorun söktüm karbüratörcüye götürdüm dağıttı temizledi düzeldi ondan da olabilir
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda felicia

İleti mekansiz48 » 20 Haz 2010, 23:19

@symsek: araba 6 yıldır bnde lpg takılı ama gaz ayarından olsa mutlaka hallolacaktı şimdiye kadar..

@faruk_sakarya: 1.gaz pedalı mekanızmasını elden geçirmeyi planlıyorum sorun orda olabilir ama bakıcaz.. 2. paspas halı vb şeylere sıkışma yapmıyor ondan eminim.. araba çalışmazken gaz pedalı takılı kalmıyor..3.de anlattığınıda yaptım hava filtresini falan söktüm baktım araba çalışmazken kesinlikle bir problem gözükmüyor heşey normal çalışıyor.. çalışıncada boşta gaz verince motor yüke binmiyor yine takılı kalmıyor... geri getirme yayını kontrol edeyim olmadı yenisini alıp denerim yay sonuçta pahalı olacağını sanmıyorum.. inş. çözerim..
@Musa: senin bahsettiğinide yaptım kardeş zaten ama sonuç yok.. karbüratörü komple söktüm bir kutu pas sökücü sprey aldım ve karbüratörü iyice dağıttım tüm parçaları temizledim..toplayıp taktım sorun hala devam ediyor....

faruk_sakarya; gaz pedalı ve geri getirme yayını kontrol edince tekrar sonucu yazarım..
ilgilendiğiniz için hepinize teşekkürler..
mekansiz48
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 21 Haz 2010, 00:00

Karbüratör üzerindeki yaya bakınız. Özelliğini eskiliğinden kaybetmiştir ve ısınınca da iyice yumuşadığından görevini yerine getirmez.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti mekansiz48 » 21 Haz 2010, 00:11

hakan kardeş saolasın deneyince haber vercem..
mekansiz48
CLASSIC
CLASSIC

İleti timeren » 09 Tem 2010, 02:34

kanka sırf sorununa cevap atmak için girdim foruma :) aynı problem benim araçtada vardı çok uraştırdı sonunda aklımıza yaglamak geldi :) şimdi hiç bi problem yok
timeren
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Bursa

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir