Favorit Satın Almayı Düşünüyorum...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Satın Almayı Düşünüyorum...

İleti Murat Kurtuldu » 21 Haz 2010, 15:35

Merhaba arkadaşlar,

Siteye yeni kayıt oldum ama Skoda kullanıcıları için ne kadar faydalı olduğunu görebiliyorum. Bu siteyi kuranlara çok teşekkürler..

Bende bir Favorit almayı düşünüyorum. Epey uzun zamandır araştırmalar yapıyorum, bütçeme göre samara, favorit ve broadway arasında gidip geldim. Daha önce kullanma deneyimim olduğu için Lada'yı listemden eledim. Broadway ise özellikle benim gibi iri yapılı arkadaşlar için rahatsız edici bir iç hacim darlığına sahip. Açıkçası kaportası için söylenenleri ve savrulma sorunlarını da duyduktan sonra bu seçeneği de eledim.

Tüm bunların ardından favorit daha mantıklı gelmeye başladı bana. Her ne kadar sitede özellikle gaz sorunları ve yakıt konusunda beni epey şaşırtan (ben tr'deki en yakıt cimrisi araçlardan biri olarak düşünüyordum favoriti) yakınmalar biraz gözümü korkutsada yinede favoriti incelemeye devam ediyorum.

İlk kez araba sahibi olacağım için, arabayı kullanmak dışında tamir-bakımıyla pek ilgilenmediğim ve tecrübemde olmadığım için bazı konularda sizden yardım bekliyorum.

Birinci sorum şu, Favoritlerde özellikle 93 öncesi modellerde gazla uyum problemi yaşandığını duydum. Birkaç Favorit kullanıcısı da 93-94 dışında bu araçların tercih edilmemesi gerektiğini yazmış, gerçekten böylemi?

İkinci sorum şu, Ortalama 5000-5500 liralık bir bütçem var. Bu rakam temiz bir Favorit almak için yeterli mi? Özellikle bu araçları aldıktan sonra sorunsuz kullanmak için hemen değişim/bakım yapılması gereken parçaları var mı? ortalama ne kadarlık ek maliyet getirir bana?

Üçüncü sorum: Pek çok ilanda çok temiz favorit gibi tanıtımlarla (gerçektende temiz görünüyor), 5-6.5 arası fiyatlarla 100 bini hatta 150-200 bini devirmiş araçlar görüyorum. Oysa benim bildiğim 100 binden sonra araç ciddi problemler çıkarmaya daha meyilli hale geliyor. Sizce bu km olayına dikkat etmeli miyim? Yoksa motorun yeniden yapılmış olması, yürür aksamın sağlamlığı bir araç için asgari yeterliliği sağlar mı?

Dördüncü sorum: aracı her halükarda lpg ile kullanacağım. Ancak çevremdeki arkadaşlar araç alırken hiç lpg takılmamış aracın daha diri olacağını, takılacaksa bile sonradan benim taktırmamı öneriyorlar. Lpg gerçekten motor ömrünü azaltır, yorar mı? Alırken hiç lpg takılmamış araç alıp sonra benmi taktırmalıyım?

Beşinci sorum: Ladalar 1.5 motorla yolda hiç bayılmaz ve yaşıtlarına göre seri gibi ama favoritler 1.3 olduğu için motor performansları nasıl? Özellikle ikisini de kullanmış üyelerden yorum alırsam harika olur!

Altıncı sorumsa şu: Skodalarda L, LX, GLX, Silverline, Blackline'larda kasa ve aksesuar dışında motorda bir değişiklik var mı? Varsa hangisine öncelik vermem yararıma olur?

Murat Kurtuldu
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Murat Kurtuldu
Nereden: Kocaeli

İleti sainz » 21 Haz 2010, 15:42

Murat Kurtuldu yazdı:...100 bini hatta 150-200 bini devirmiş araçlar görüyorum. Oysa benim bildiğim 100 binden sonra araç ciddi problemler çıkarmaya daha meyilli hale geliyor. Sizce bu km olayına dikkat etmeli miyim? Yoksa motorun yeniden yapılmış olması, yürür aksamın sağlamlığı bir araç için asgari yeterliliği sağlar mı?

100.000 km.' yi nasıl geçtiğidir önemli olan. Benim 135LX 148.000 km. civarlarında ve yağ yakma gibi problemleri yok. Ancak 50.000 km.' de bir araç vardır, yağ yakıyordur. Tabii ki nasıl kullanıldığını, bakımlarının yapılıp yapılmadığını bilemezsiniz ikinci el bir otomobil alırken. Tavsiyem motordan anlayan birisi ile aracı incelemeniz veya güvendiğiniz bir serviste test ettirmeniz.
Murat Kurtuldu yazdı:Ladalar 1.5 motorla yolda hiç bayılmaz ve yaşıtlarına göre seri gibi ama favoritler 1.3 olduğu için motor performansları nasıl? Özellikle ikisini de kullanmış üyelerden yorum alırsam harika olur!

Favorit' in motor hacmi ufaktır ve buna bağlı olarak da ürettiği tork düşüktür. Örneğin rampa çıkarken düşük viteslerde, nispeten yüksek devirlerle çıkarsanız çok büyük problem yaşamazsınız.

Alacağınız otomobil ne olursa olsun, şimdiden güle güle kullanın.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti xufuk » 21 Haz 2010, 15:58

Öncelikle Kesinlikle Favoriti Öneririm Az Yakar Çok Kaçar Ama Bir Brodway Veya Tofaş Gibi hemen Satamazsınız Piyasası çok Yok Diğer araçlarda Çıka bilecek Sorunları Favoritdede yaşarsınız Adam 1 sene Antifiriz koymamıştır Sonra Sen koyarsın Çürük yerler patlar Hararet yapar sonra bu neden hararet yapıyor Ben öyle bir hararet sorunu yaşamadım.
Seri araçtır Hızlı kalkar ama sonuçta 58 Beygir 1,3 Motor 90 Km/s üstlerinde Kullanmayı düşünmeyin Çıkmazmı Çıkar Ben 140/s Gördüm ortalama 110-120 km hızlada izmite gittim istanbuldan ama en rahat ettiği 80-90 Gayet iyi 3000 devirin altında kalarak... L LX GLX Silverline Blackline Bence En temizine bakın Genleşme Kapında kesinlikle Antifiriz olsun Motor Kapağında kremsi madde olmasın aracı Kullanın 5-10 dk. test edin iyi bir ustaya götürün onay alın.
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 21 Haz 2010, 16:04

He bu Arada Lpg Hakkında bir şey diyemiycem Çünki Az yakıyor hiç gerek duymadım Gaza Ama LPG olursada daha az yakar Doğrudur. 93 Sonrası araçlarda LPG kullanılır Yalnız Subapları uygun Değildir derler ama Zaten rektefiyeye girmiştir bu zamana kadar o Motor artık uyumludur o motor LPG ye Kilometre önemlidir ama Orjinalde olmaya bilir Kolaylıkla oynama yapıla bilir o yüzden motorun dinçliği arabanın diriliğine daha fazla dikkat edin...
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 21 Haz 2010, 16:04

bende sizin gibi bir çok soru sormuş , bu forumdan çok yardım almış ve sonrasında 94 model favorit GLX sahibi
olmuş biriyim.Aracım bakımlıydı o yüzden gözüm kapalı aldım.

Kronik sorunları yoktur.Bakımlarını ihmal etmezsen , aracı hor kullanmazsen vereceğin fiyata alabileceğin en sağlam en güzel araç bence.Pazarda benimkini gördüğümde kaporta sağlamlışı ve diğer özellikleri ilgimi çekmiştir.
Taş gibi maşallah.Alırken dikkat edilecek hususlar hakkında forumda bilgiler var onları bir incele derim.

Umarım sende gönlüne göre bir favorit bulabilirsin......
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti BURAK MYSTERİO » 21 Haz 2010, 16:07

bende bir favorit kullanıcısı olarak şunu söylemek istiyrum bu model yılındaki arabalarda favorıt üstüne tanımıyorum yav ben resmen dün arabayla yanlaya yanlaya gittim o kadar güçlü motoru varki anında hızlandırıyor seni gaz olayında tek kelimeyle YORUM YOK...

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti Murat Kurtuldu » 21 Haz 2010, 16:25

Cevap veren arkadaşlara çok teşekkürler, inanın çok yardımcı oluyorsunuz. İnsanın böyle içten, saygı çerçevesinde ve yardımcı olmaya çalışan insanlardan aldığı bilgiler gerçekten çok değerli.

Müsait arkadaşlardan şu ilan için bir yorum alabilir miyim? http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... ilik/detay

Ayrıca forum aracılığı ile Skoda kullanıcıları da araç satışı yapıyorlar gördüğüm kadarıyla. Özellikle İzmit ve civarında olan kullanıcılardan satılık favoriti olanlar var ise değerlendirebilirim.

İnşaallah bende bir gün favorit kullanıcısı olup benim gibi tereddüt çeken ve bilgiye ihtiyacı olanlara yardımcı olabilirim :)

Cevaplarınız için tekrar çok teşekkürler.
Murat Kurtuldu
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Murat Kurtuldu

İleti SLN1958 » 22 Haz 2010, 10:36

1994 model 130.000de çok iyi durumda skoda favorit sportline aracımı satmak durumundayım.İlgilenirsen 0542 553 5662 sln1958@hotmail.com adan bilgi alabilirsin.Şevket Selen...
SLN1958
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 22 Haz 2010, 13:28

Murat Kurtuldu yazdı:...Müsait arkadaşlardan şu ilan için bir yorum alabilir miyim? http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... ilik/detay ...

Sol-arka çamurlukta bir işlem olması kuvvetle muhtemel.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti xufuk » 22 Haz 2010, 14:17

Fiyatı biraz pahalı Geldi bana Resimlerle olmuyor Yakından Görüp Kaportasına bakmak Lazım Çürüğü Çarığı Yoksa araç orjinalse bu parayı eder Ama Daha uygun Favolarda mevcut 4500 gibi bir fiyata ala bilirsiniz 4500 ün altındakiler zaten baktığınızda yakından neden bu kadar ucuz olduğunu anlarsınız Çürükleri Fazladır.
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti focus_6 » 26 Haz 2010, 00:27

valla ucuz akırsın aldıgını sanırsın sonraki yapacagın masraflarıda bi hesaplarsan işin içinden çıkamazsın,en önemlisi iyi bir ustaya götürüp gösterip onay almak haaa fiyatı pahalı geliyor olabilir ama bence iyisini al ugrasma daha sonra derim çünkü daha sonra ugrastıgında zamanında gidiyor moralinde gidiyor... ;)
focus_6
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: batu
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 94

İleti golgetolga » 31 Tem 2010, 00:20

arkadaşım bugün favorit silver line aldım 1993 model brc tüplü 198 bin kilometredeydi daha önce ailemde 2004 megane vardı..direksiyona geçtiğimde favorite öyle içim ısındıki anlatamam araç çok temizdi 5700 verdim her aksamı çalışıyordu direksiyonu yumuşacık hidrolik gibiydi gidişi gayet güzeldi 52 kw 70 beygir gücünde 1.3 motora sahip karbüratörlü ben kesinlikle tavsiye ediyorum bu aracı çok sağlam bir yapısı var içinde kendimi güvende hissettim bu yazdıklarıma ben bile inanamıyorum aslında nasıl yani megane inip bu arabayı beğeneceğimi hiç aklıma almazdıı temizini bul kardeş saygılar:)
Kullanıcı avatarı
golgetolga
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tolgahan baş
Nereden: Sakarya
Arabanız: Favorit silver line glx

İleti syossett » 31 Tem 2010, 00:47

selamlar. Bende 1990 model 136 L favorit var 1 ay once tüm ağır bakımlarını yaptırdım ön düzenden farlara, arka silecekten frenlere , bakskı balata ,aklına ne gelirse.. 9 temmuzda da atiker tüp taktırdım. Lokal boya yaptırdım aracıma ve 29 temmuzde arabam muayeneden kusursuz olarak gectı. Ankara şaşmazda ki tüm favorıt ustalarına sordum kesınlıkle lpg de sorun olmayacagını belırttıler ve 3 haftadır lpg li sürüyorum ve 1 senedır benzınle ne kadar cok para harcamısım dıye dusunuyorum. Neyse zararın neresınden donsem kar .. Çekişte en ufak dusme olmadı ama yakıt yarı yarıya oranındanbıle daha az 15 lıralık lpg ıle ne kadar sürdüğümü unutuyorum şöyle belirteyim, 15 lıraya lpg de gittiğim aynı yolu benzınle 40 lıraya gıdebılıyordum. Özetle arabamın her yerine kefilim.. Lastiklerim sıfıra yakındır manuel fan mevcut ve benzinden lpg ye lpg denbenzıne geciş sorunsuz. Tek eksiğim muayene sonrası lpg yi ruhsata işletmek.. Düşünürseniz fiyat verebilirim. Saygılar...
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti Uğur12345 » 05 Haz 2016, 11:42

Skoda favorit 94 model aracım 190.000de gayet temiz fiyat 10.000 ciddi alıcılar yazsın.
Uğur12345
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Uğur BALLI
Arabanız: Skoda favorit 94

İleti SKDFORMAN » 05 Haz 2016, 12:33

Az istemişsiniz syn hemşerim. ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti Yalta » 05 Eyl 2016, 16:00

10 bin mi?
Yalta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İsmail
Arabanız: 93 Skoda Favorit 135 LX - LPG

İleti enginarslan » 06 Eyl 2016, 11:14

Merhaba,

Arkadaşlar söylenecek bir çok şeyi söylemişler zaten. Ama bende bir şeyler yazmak istedim.

2015 yılında 1992 model 135L aldım. Halende kullanıyorum. Ekonomik az yakan, ayağını yerden kesen,
işini göreni, rutin bakımlarını(suyunu, yağını) yaptığın sürece yolda bırakmayacak bir araba.

32 yaşındayım çocukluğumdan beri Tofaş a biniyorum. Araba kullanmayı da Tofaş da öğrendim.
Ama Favoritin kullanımı Tofaş dan çok çok rahat. Ramazan bayramında Ayvalığa gittim(7 saatte tek sefer mola verdim)dönüşüm trafikten dolayı 14 saat sürdü. Maşallahı var ne arıza yaptı ne de yordu.

ben 5.500-TL ye aldım. Ama biraz masraf yaptım. Yaklaşık 3.500 TL civarında masrafım oldum. Karbüratörü, radyatörü, fanı, su tesisatı, ateşleme tesisatı, lastikleri, ön takımı derken bir tek kaportası kaldı. an biraz çürüklerimiz var ama çok sorun değil. onlarıda halledeceğiz inşallah.

ben bu kadar masraf ettim diye gözünüz korkmasın. benim ki biraz acemilikten oldu. yaptığım 3.500-TL lik masrafın neredeyse 2.000-TL si arabadan anlayamayan ustalar yüzünden oldu. arabadan derken Skoda dan. bu arabaların ustaları özeldir. arabayı alırsın ama ustasını bulamazsan benim gibi masraf edersin. Benim nacizane tavsiyem arabanın ustasını bulmanız.

yazının başında da belirttiğim gibi benim aracım 1992 135L ve ara kasa olarak bilinir. bu ve öncesinin mekanik parçalarını sadece skodacılar da bulabilirsiniz. ama 1992 den sonrası üretimler wolkswagen bünyesinde olduğu için
mekanik parçalar Polo ile uyumludur.

Favorit i rutin bakımlarını yapıp sakin ve sıkıştırmadan kullandığınız sürece asla yolda kalmazsınız.
enginarslan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: engin arslan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

İleti fthpl » 06 Eyl 2016, 11:58

Çoğu soylenene harfiyen katılıyorum.

93 model Favorit 135 L aracım var. Ocak 2015 de 5500 e aldım. Bu zamana dek rahat 3.5 , 4 lira harcadım. Yeri geldi keyfiyetten değişiklik yaptım. Ama çok insan gibi çıkma lastik alımı, ne bileyim idare eder mantığı gütmedim. sonuçta can taşıyoruz.

2 kere kendi hatam yüzünden kapıda kaldım. Volant ve marş motoru dişli sıkışması kendini2 ay belli etti. Devam edip kaldım. Geçen günde Alternatör su koyup eski akümü yedi . Yine kapıda kaldım.

Ama izmir-kuşadası, izmir-manisa, izmir-aydın arası, yazın izmir-çeşme, sürekli gidip geliyorum. Yollarda nice araçlar gördüm ama tıkır tıkır gittim geldim. Hemide kuşadasına 5 kişi 44 lira gazla gittim,geldim. Dolmuşla gitsen daha pahalıya gelir.

Ayrıca kullanımı hiç 93 model araç gibi değildir. Otobanda akıyor mübarekler. Yol düzgün ise yormaz.

Skoda iyidir. Bizim sıkıntılarımız önceki sahipleri zamanında parça değişimi,arıza giderimi yapmamışlar. Bunlarda bizlere patlıyor. Özü budur.

Eski tip Skoda favorit,felicia türü araçlarımız arıza tespiti kolay çoğu işi son kullanıcının görüp önlem alıp tamir edeceği araçlardır. Motor kaputunu açınca incelik ,tasarım zaten harikadır.

Biraz emek ister hepsi o. Hayırlı sürüşler.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir