Favorit Satın Almayı Düşünüyorum...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Satın Almayı Düşünüyorum...

İleti SKDFORMAN » 06 Eyl 2016, 15:05

Çok eskilerden genç ve hızlı zamanım av merakım ve station araçlara olan ilgim sonucu sıfır ayarında 93 forman L modelini almıştım. Araç full orjinal sıfır kokusu üzerinde derler ya aynen o durumdaydı. Arka süspansiyonlar inanın fısır fısır ötüyor, ustalar şaşırıyordu. O zamanlar LPG yeni yaygınlaşıyor. Hemen en kalitesinden bi LPG kiti taktırdım. Üstüne merkezi kilit alarm u.kumanda, bi de cd çalarlı şık bi teyp hoparkörler vs. vs. Araçla çok fazla km yapma şansım oldu. Hergün üzerindenydim. Beni en mutlu eden yanı neredeyse hiç yakmıyor gibi davranmasıydı :) Ama o dönemlerde ateşleme sıkıntıları, ön takım problemleri gibi şimdi kronik dediğimiz arızalar sıklıkla baş gösteriyordu. İlk aldığımda radyatörü değiştirdim. O dönemde de hararetin dalgalı bi yapısı vardı. Bu kadar temiz ve bakımlı bi aracın hararet yapması arada bi gıcık ediyodu o dönemde de. 2 aracım olduğu ve diğer aracımı satamadığım için maddi yönden yük oldu ve müşteride çıkınca satmak zorunda kaldım.
Derken geçen senelerde araçsız kalıp ve maddi yönden sıkıntıya düşünce ve o sırada 94 LX model tertemiz bi forman düşünce hemen yapıştım. Eskiden tadına varamadığım formanimin telafisi oldu. LX modeli gerçektende L modeline göre daha bi derli toplu. Dıştan fark yok gibi gözüksede kullanınca anlıyorsunuz. Çok güzel bindim, uzun yol yaptım. Tabi onada kaçınılmaz m.kilit u.kumanda, son teknoloji bi teyp, günümüzün teknolojisi led aydınlatmalar vs. vs. bi çok değişiklik yaptım. En son yüklü bi bakım yükünün altına girip yeni sahibine teslim ettim. Benden sonraki sahibide muhakkak ufak tefek bakım masraflarıyla karşılaşmış ve devam ediyordur.
Benim için forman
- geniş bagaj ve rakiplerine göre geniş iç hacmiyle
-sabahları ilk çalıştırma (özellikle kışın) rahatlığıyla
-bakım maliyetinin ucuzluğu ve kullanıcının dahi motor arızasına müdahale edebileceği kolaylığıyla
-kalorifer performansı (efsanedir)
-ve en önemlisi yakıt tüketiminin çok az oluşuyla
benim için o modellerde gözde araçlardandı. Özellikle kuş serisi ve Reno9 başlıca ve en güçlü rakiplerydi. Onlarıda sıklıkla kullanma şansım oldu. Onlar ile kıyaslandığında hiçbi zaman skodaya laf söyletmem. Reno9 modelleri (spring-brodway vs.) özellikle ilk çalışmada skodaların yanına asla yaklaşamaz. Kalorifer ise R9 larda hiçyok denecek kadar kötüdür. Kuş serisi ise yakıt tüketimi ve bana göre arkadaş itişli olduğu için yine skodalarda o dönemde yarışamazdı.

Ama şimdi günümüze gelelim:
Şimdiki çoğu araç turbo beslemeli olduğu için bu araçlar oldukça yetersiz kalıyor. Atmosferik araçlar bile oldukça güçlü ve ilk kalkışta turbo beslemeleri aratmıyor. Bizim skodalarla kırmızı ışıkta sol şeritte durunca arkadaki araçların tacizine uğrama ihtimali malesef çok büyük. Gerçekten artık yetersiz kalıyorlar. Ş.dışı bol rampalı biyere gidersek hem hararet olayı hemde sığılma sorunu can sıkıyor. Zaten LPG ayarında az yaksın diye max. 100-10km hıza ayarlanmış motorlar oldukça yetersiz. Ayrıca yedek parça sıkıntılarıda baş gösteriyor. Parça sıkıntısı rakibi olan kuş serisi ve R9 modellerde de var fakat skoda kadar değil. Artık çoğu parçası bulunmuyor, bulunsa da çin malı oluyor. Bi diğer olumsuzluk forman-favo'lar biraz ilgi bekleyen araçlar. Ustalığıda biraz hassas. Bu araçları bilmeyen malesef yapamıyor. Ustaları farklı ve yetişmiyor artık. Bu durumda kuş serisi bu araçlara ciddi bi alternatif oluyor. Kuş serisi bariz şekilde daha yaygın durumda. Bunu geçmiş senelerde böyle yorumlamazdım fakat şimdiki durum bana göre böyle.
Skoda candır. Alırkende satarken de, binerken de beni hiç üzmedi
Şimdiki araçlarda kontağı çevirmekten başka bişey gelmiyor içimizden, şurasıyla uğraşıyım burasuyla uğraşıyım yok. Bi kova alıp saatlerce yıkamak bile gelmiyor artık içimizden. şimdiki araçlar biraz duygusuz gibi.

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir