Benim yaptığım hatayı sakın yapmayın..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benim yaptığım hatayı sakın yapmayın..

İleti ozantavsan » 25 Haz 2010, 10:20

Dün akşam aracımı benzinliğe çektim.Gaz ayarı için kaputu açtım.Araç rolantide 850 devir civarında çalışırken.
15 dakika kadar gaz regülatörü , rolanti sapma vidası ve gaz hotumu ayarları ilr uğraştım.Arada gaz yiyiromu diye
gaz verdim.Tekrar ayarladım , gaz verdim.En son gaz vermek için koltuğa oturdum ki motor kısmı duman dumana gidiyor.

Eyvah dedim motoru yaktık , indim baktım bembayaz duman.Eyvah gazmı kaçırıyor derken , farkettimki su genleşme kabı ( motora antifiriz ve su koyma kabı yarılmış.Anti
firizli su çövdürüyor , çövdürdükçe motor üstüne ve radyatör yüzeyine gidiyor buralarda sıcak yüzeye temas
edince buhar oluyor.Bir allahın kuluda araçmı yanıyor ,koşayım sorayım bi yardım edeyim demedi ya.Gittim benzin bidonuma su koydum geldim.Kapmati su bitip motor biraz soğuyuncaya kadar , kabın kapağını araladım basınç var.
bekledim sonra koli bandıyla delik kısmını sarabildiğim kadar sardım ,suyu koydum.Sonra yavaş yavaş eve gittim.
Bu esnada bir de aküsü bitmiş suzukiyi iktirdim.Aracı vurdurduk çalışmadı ama.Bana gelen olmadı ama ben o halde yardıma koştum.

Bu sabah su kabı 20 tl , antifiriz 1 Lt=5 TL , usta 5 tl toplam 30 tl verdim.Allahtan conta yakmadık.
Haftaya bırakıcam usytaya arabayı baskı , balata , volan dişlisi , subay ayarı vesaire hepsini yapsın.Araç fişşek gibi olsun.

Sizsiz olun gaz ayarı yaparken motoru fazla çalıştırıp zorlamayın.Bu kulağıma küpe olsun.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti BURAK MYSTERİO » 25 Haz 2010, 10:32

fan devreye girmedimi peki abi ?

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti ozantavsan » 25 Haz 2010, 10:47

hiç farketmedim fanı , sanayide su kabı değişip rolantide bekletince her seferinde devreye girdi.Fanda sorun yok yani.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 25 Haz 2010, 12:16

Geçmiş olsun.
ozantavsan yazdı:...Haftaya bırakıcam usytaya arabayı baskı , balata , volan dişlisi , subay ayarı vesaire hepsini yapsın...

subay ayarı ne demek? :shock:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti agros » 25 Haz 2010, 12:42

sainz yazdı:Geçmiş olsun.
ozantavsan yazdı:...Haftaya bırakıcam usytaya arabayı baskı , balata , volan dişlisi , subay ayarı vesaire hepsini yapsın...

subay ayarı ne demek? :shock:

subap ayarı demek istedi sanırım.

bu arada gecmis olsun hocam
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti ozantavsan » 25 Haz 2010, 15:26

evet subap ayarı ,elim sürçmüş.Verilmiş sadakamız varmış conta yakabilirdim .
Sanırım fan devreye girmeden önce basınç sıcak nedeniyle arttı ,su kabında zayıf bir bölge vardı oradan patladı.
Yeni takılan eskiye göre taş gibi , eskisi sıcaktan artık sararmıştı.Ucuz yırttık yanı , bi bakıma da iyi oldu.
Arabanın canımı sıkan yönleri için ustaya bırakmaya karar verdim ,dört dörtlük olsun alıcam.Biraz paraya kıyacağız malesef..Kullanımını ,çok sevdim , kızamıyorum , satayım kurtulayım diyemiyorum.Zaten taşşş gibi araba aslında
belki baskı balata dan başka sorunu yok...
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 25 Haz 2010, 15:39

ozantavsan yazdı:evet subap ayarı...

Ben de diyorum one öyle! :D Supap olacağı da gelmedi hiç aklıma yahu! :D Ne güldüm akşam akşam. :D
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti T.T. » 25 Haz 2010, 16:34

geçmiş olsunnnn
Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia 2004 1.2 47 Kw Kit : Lovato EasyFast

İleti Erdemsah » 25 Haz 2010, 16:42

KARDEŞİM GEÇMİŞ OLSUN ÖNCELİKLE

Ben sana bi soru sormak istiyorum . Acaba su depon niye patladı ? Senin dediğin gibi fazla gaz vermekten olsa o araç yolda gidemezdi hiç . Silindir kapak contan yanık ve su devresine hava basıyor olabilirmi ? Contada ufak bi yara bu olayı yaptırır . Benim tahminimce fazla geçmeden yine bir su sorunu ile karşılaşacaksın . Kendine dikkat et .
Uzman oto skoda özel servisi

www.uzmanotoskoda.com

Erdemsah
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdem Şahin
Arabanız: Peugeot 206 HDI

İleti mysunny » 25 Haz 2010, 16:43

Geçmiş olsun Kardeşim, ucuz atlatığın için sevinebilirsin.
mysunny
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 25 Haz 2010, 17:44

talihsizlik diyelim , aracı alalı nerdeyse 3 ay oldu.Ne hararet problemi ne de su eksiltme hiçbir şey yok.
İlk aldığım ay şehirdışı çok kullandım ,çok rampa çıktım düşük vitesle.Araçta 5 kişi.Ev taşıdım arabaya çok şey yükledim banamısın demedi.Dolayısıyla akşamki talihsizlikten başka birşey değil.

Conta problemi olsa suyu motora alsa egzostan beyaz duman atar , egzos çıkışı gayet sağlıklı.
SU kabı eski ve zayıflamış olduğu içindi bence , sonuçta yolda kalmadım.Park halindeyken rolantide oldu.
Kötü sonuçları olsa eve gidemezdi , 5 km gitti.Sabahta 10 km yol yaptı normal kullanım , hiç problem yok.
Usta zaten rolantide uzun süre bekletti hararet orta seviye olmadan fan devreye giriyor , hararet minimumlara doğru iniyor.Bir süre sonra yine ortalara gibi sonra yine fan ve aşşağılara.Ben uzun yol rampada dahi ,sıcak havada hararet göstergesinin orta seviyeyi geçtiğini daha hiç göremedim.(sağlıklı maraton koşucusu mübarek)
:D

Uyarın için teşekkürler.Benim sorunum benim eşşekliğimdendi :lol:
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE