kilometre sayacı çalışmıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kilometre sayacı çalışmıyor

İleti akif5560 » 29 Haz 2010, 22:45

arkadaşlar benm kilometre sayacım çalışmıyor ama ibre çalışıyor büyük ihtimal kilometre saatindendir dediler ama nereden ve kaç para olduğuna dair bir bilgim yok bilgisi olan varmı acaba?...

akif5560
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Tokat

İleti akif5560 » 05 Tem 2010, 22:23

:( arkadaşlar yokmu bir bilgisi olan yardımcı olacak...
akif5560
CLASSIC
CLASSIC

İleti orhun » 05 Tem 2010, 22:42

arkadaşım km sayacın sökülüp bakılması lazım üç parçadan oluşur şanzımana giren plastik beyaz dişli ,sayaç teli ,göstege sayacı bunların birinin arızalı olması veya takılıp sökülürken yerine iyi oturtulmaması sonucu çalışmaz şanzımana giren yerde bir civata var onu söküp halatın ucunu dışarı alın ucunda dişli var ellinizle çevirin sayaçta ibre hareket ediyorsa çalışıyor ibrede hareket yoksa çalışmıyor gösterge panelini söküp sayacın arkasında bağlı halatı sayaçtan söküp kontrol et çelik halatın her iki ucu dört köşedir köşeler aşınmışsa şanzıman dişlilerinden gelen hareket sayaca yansımaz.
Kullanıcı avatarı
orhun
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 05 Tem 2010, 23:30

Gösterge panelinin vidalarını sök.Arkasına elin girecek kadar çek.Göstergenin arkasında klometre telini çevirerek çıkar.Araç müsait bir yerde olsun.Önde veya arkada bir iki metre boşluk olsun.Panelin arkasından söktüğüm kilometre telini iki parmağınla biraz sık.Aracı çalıştır. aracı ileri veya geri hareket ettir.Hareket esnasında kilometre teli dönmeli , bunu parmak aranda hissedersin zaten.Kilometre teli dönüyorsa sayaç kısmında sorun var.
Tel dönmüyorsa şanzımana bağlı olan kısmını kontrol et.Diklemesine motora bağlantılı.Şanzıman yağı değişimi esnasında plastiği kırılabiliyor.Tutumuyor. Arıza kilometre telindeyse fiyatı 10 TL. takmasını kendinde yaparsın.
Bir ucu şanzımana uç uyar zaten.Diğer uç sayacın arkasında güzelçe geçecek ve sıkılacak.

Benimkini yağ değişiminde kırmıştı usta , yenisini aldım taktılar ama eve gelince farkettim sayaç çalışmıyor.Yukarıda yazdıklarımı uyguladım.Sayaç arkasından söküp kendim tekrar taktım çalıştı....
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti xufuk » 06 Tem 2010, 09:54

Kilometre sayacını araç giderken sıfırladıysanız bu sayacın içindeki bir dişiyi bozuyor pahalı bir şey değil ama pek tamir işinden anlamam derseniz bir kilometreciye yada sanayide bir skoda cıya götürün derim Hızınızı görürsünüz ama Toplam Kaç kilometre gitmişsiniz göstermez...
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti xufuk » 06 Tem 2010, 09:56

He buarada kilometre teliyle falan uğraşmayın zaten hız ibresi çalışıyor diyorsunuz psoglem Telde değil Saatin içinde..
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti akif5560 » 06 Tem 2010, 22:04

arkadaşlar öncelikle vakit ayırıp cvpladığınız için teşekkür ediyorum ama ben aslında pek anlamadığım için gittim sanayiye teldendir dediler ama alakası yokmuş söktürdüğümde bizzat inceledim tel sağlam hız ibresi çalışıyor ama sayaç 98800 de bi takılmış öyle duruyor sayaçı komple değiştireyim dedim ama bu sefer sayaç bulamıyorum tamiri varmı bilemiyorum buradaki ustalar anlamıyolar bazen kendim söküp uğraşayım diyorum. bilemiyorum ne yapayım...
akif5560
CLASSIC
CLASSIC

İleti psco » 07 Tem 2010, 10:46

negüzel işte araç kilometre yapmaz :D
Kullanıcı avatarı
psco
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Erkan Ciğerlioğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia combi ambiante

İleti arnetta » 01 Ağu 2010, 23:09

Dostum ön konsolu söküyorsun. Eğer biraz mekanik bilgin yoksa hiç bulaşma ama yaparım diyorsan anlatıyorum.
Önce yanlardaki düğme panelleri çıkarıyorsun. Sonra ön göğüsü çıkarıyorsun. en son gösterge panelini söküyorsun. Gösterge panelinin çamı çok hassas ve yılların vermiş olduğu yorgunluktan dolayı çok kırılgan o yüzden çatlatmamaya dikkat et. Daha sonra gösterge panelinin camını çıkarıyorsun. Gösterge panelini eline alıyorsun arkadaki kablo soketlerini ve kilometre telini sök panel tamamen serbest kalsın. Panelin arkasında kilometre sayacının olduğu kısımda anahtarla açman gereken bir somun var biraz büyükçe. Onu gevşet ve çıkar. Kilometre sayacı eline geliyor. Orda tel döndükçe dönen bir çark var. bu şark, demir bir mil yardımıyla dönüşü karşı tarafa iletiyor. İşte o mil biraz aşağı kaydığı için karşıdaki çarkı döndüremiyor ve dolayısıyla kilometre sayacın çalışmıyor. Milin yanında bi yerde hafif sarıya boyanmış bir vida göreceksin. Vidayı gevşet mili çarka yasla ve vidayı tekrar sık. Söktüğün herşeyi teker teker yerine tak. Artık kilometre sayacın çalışıyor inşallah. Bütün bunları nerden mi biliyorum? Benimkide çalışmıyordu bugün uğraştım yaptım. artık çalışıyor. Selamlar...
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FAVORİT 135 LX

İleti frostbite19 » 02 Ağu 2010, 10:07

benim km sayacı da çalışmıyor, söktük baktık km çarklarından biride çatlak gördük, zor farkedilebilen bir çatlak, ince

baya ama ondan olduğunu düşündük sorunun, sora tamir edemeden geri kapattık,

şimdi sen böyle deyince acaba benimki de mi senin anlattığın sebepten diye düşünüyorum...

ama benim hız göstergesi çalışıyor!

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti hnacar » 03 Ağu 2010, 06:36

arnetta yazdı:Dostum ön konsolu söküyorsun. Eğer biraz mekanik bilgin yoksa hiç bulaşma ama yaparım diyorsan anlatıyorum.
Önce yanlardaki düğme panelleri çıkarıyorsun. Sonra ön göğüsü çıkarıyorsun. en son gösterge panelini söküyorsun. Gösterge panelinin çamı çok hassas ve yılların vermiş olduğu yorgunluktan dolayı çok kırılgan o yüzden çatlatmamaya dikkat et. Daha sonra gösterge panelinin camını çıkarıyorsun. Gösterge panelini eline alıyorsun arkadaki kablo soketlerini ve kilometre telini sök panel tamamen serbest kalsın. Panelin arkasında kilometre sayacının olduğu kısımda anahtarla açman gereken bir somun var biraz büyükçe. Onu gevşet ve çıkar. Kilometre sayacı eline geliyor. Orda tel döndükçe dönen bir çark var. bu şark, demir bir mil yardımıyla dönüşü karşı tarafa iletiyor. İşte o mil biraz aşağı kaydığı için karşıdaki çarkı döndüremiyor ve dolayısıyla kilometre sayacın çalışmıyor. Milin yanında bi yerde hafif sarıya boyanmış bir vida göreceksin. Vidayı gevşet mili çarka yasla ve vidayı tekrar sık. Söktüğün herşeyi teker teker yerine tak. Artık kilometre sayacın çalışıyor inşallah. Bütün bunları nerden mi biliyorum? Benimkide çalışmıyordu bugün uğraştım yaptım. artık çalışıyor. Selamlar...

bendede aynı sorun var haftasonu dediklerinizi bi deneyecem, teşekkürler.
1992 135L
hnacar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin nacar
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 135 L

İleti akif5560 » 06 Ağu 2010, 20:54

bu sorunla karşılaşan sadece ben değilmişim demek bir deneyeyim bakalım teşekkürler
akif5560
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 10 Kas 2013, 22:26

hız göstergem çalışıyor fakat numaratörler çalışmıyordu..devir saati eksik gösteriyordu..bugün fırsatım oldu km saatini söküp komple dağıttım..devir saatini hallettim..numaratörlerin çalışmamasıda büyük ihtimalle vida ile sıkılan 1 dişli var onda biraz aşınma var yarın parçacıdan yenisini alıp değiştireceğim..ha bu arada tüm ibreleride kırmızıya boyadım gayet güzel oldu..
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir