1993 Skoda Favorit LX 65.000 km...Ne dersiniz?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1993 Skoda Favorit LX 65.000 km...Ne dersiniz?

İleti msaglam » 06 Tem 2010, 11:23

Arkadaşlar 65.000 kmde temiz ve bakımlı olduğu söylenen 1993 model tüplü bir Skoda Favorit almayı düşünüyorum. Daha önce hiç Skoda kullanmadım ancak Skodalardaki hararet problemi ve gazlılardaki çalıştırma problemi gözümü korkuttu. Benim için önemli olan hız değil, şehir içi az yakması, trafikte arıza ve sorun çıkarmaması, yedek parçasının ucuz olması, çok sık arızalanmaması...Sizin görüşleriniz benim için önemli özellikle Favorit kullanmış ve kullanan arkadaşların bir de sayın ustalarımızın tabiii..Ne dersiniz?Şimdiden hepinize teşekkürler....

msaglam
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Murat Sağlam
Nereden: Balıkesir

İleti y.emre » 06 Tem 2010, 11:32

93 model 65 bin km de size mantıklı geliyormu ?
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti msaglam » 06 Tem 2010, 11:44

y.emre çok haklısın ilk başta insan şüphelenmeden edemiyor ancak sahibinden.com da 1993 model olup 60-70 bin km de birçok araç var.Bunların hepsinin gerçek dışı olduğunu sanmıyorum.17 yıllık bir aracın bu kadar az kullanılması zor tabi ama Favolarla ilgili diğer şikayetler kafamı daha çok karıştırıyor.Sanırım alırken iyi bir ustaya göstermek gerekecek.Tşkler...
msaglam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yunusbostanci » 06 Tem 2010, 13:08

arkadaşım favolarda hararet sorunundan bahsediliyor ama ben hararetin h sini görmedim arabamda. hemde doğu anadolu da yaşıyorum dağa taşa vuruyorum arabayı. ayrıca aldığım araba 2 yıldır tüple çalışıyor 4 aydır da bende hiçbir problem yok. Bu hataların aracın uygunsuzluğundan ziyade bakımsızlığından kaynaklandığı kanaatindeyim. Yine de tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilir tabi... Ama ben hararet yaptıramıyorum arabama (90 model favo 136L)
Favo136L_1990
yunusbostanci
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ağrı

İleti quickcan » 06 Tem 2010, 13:08

olamazmı abi.. almış garajda yatmıştır.. bizim arabaya da inanmayan çok gel istediğin yere gösterelim 2005 33.400 km de

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti msaglam » 06 Tem 2010, 13:53

yunusbostanci çok teşekkür ediyorum içimi rahatlattın doğrusu. Sanırım aracın hor kullanılıp kullanılmadığı, bakımlarının yapılıp yapılmadığı da önemli. Araç budur arkadaşlar:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... elir/detay
Resimlerinden anladığım kadarıyla az kullanılmış, temiz, bakımlı bir araç ne dersiniz?
msaglam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsan » 08 Tem 2010, 02:02

usta resımdekı aracın 65bınde olması hıc ınandırıcı degıl benden soylemesı. adam aracı sahınler gıbı susulemıs butun boyadakı ıvır zıvırladakı dokuklerı doldurmus gıbı neysede madem o arac o kdar az km yapmıs neden tup takılı yanı zaten az yakıyo demı. bıde genc arabası yanı km ıle oynamak cok basıt bırsey. ama atıyom 100bın kmde olsun kı o bıle az o arabaya onu 60bıne dusursunler ustada anlayamaz motordan benden soylmesı ıyı ıncele aracı
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti lazza » 08 Tem 2010, 07:46

gönlünüzü çelmek istemem ama banada mantıklı gelmedi :?
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti nolies » 08 Tem 2010, 08:15

Valla olabilir orijinal kmsinde. benim favoda öyleydi. 95 model lx 2006 da aldığımda 43 bindeydi. sahibi olan bayana babası almış arabayı annesini felan gezdirsin diye. araba ömrü hayatı boynca bişr kere sehir dışına çıkmış istabula gitmiş. bayan hafta bir işe gitmek için kullanıyormuş arabayı. ama arabanın lastikleri orjinaldi, balataları bile fabrika çıkışı üstünde duruyordu. baya bi bakım yapmak gerekti. araba zaten görünüş olarak sıfır gibiydi gören inanmıyordu.

aldıktan sonra tüp taktırdım, lastikleri değiştirdim, fren balata ve diskleri, triger zincirii tabla fişekleri vs vs baya bi bakım yaptırdım ve para harcadım. haa sonrasında hiçbir masraf çıkartmadı ve hararet yüzü görmedi. Geçen sene sattım 76 bindeydek. alan arakadaş da memnun herhalde bir kere bile aramadı arabada şu sorun var diye.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti cumoni » 08 Tem 2010, 08:49

Neden olmasın ki? Niye mantıksız buluyorsunuz düşük kilometreleri? Tamam.. ard niyetliler olabilir (çoğunlukla galericiler temiz gördükleri arabanın kilometresi ile oynarlar). Eğer sahibinden ise arabaya bakmak gerekir. Arabanın nasıl ve ne kadar kullanıldığı sadece km kadranına bakarak belirlenmez; üç aşağı beş yukarı fikir verebilecek başka bir sürü alternatif detay vardır. Debriyaj, fren, motorun sesi, direksiyon, pedaller, koltuklar, kapı kol/kilit ve fitilleri.. hatta kontak ve kontak anahtarı bile aracınşehir içinde mi yoksa dışındamı daha çok kullanıldığına dair bilgi verebilir.

Sitenizin yeni üyelerindenim. Yaşım 52 ve 37 yıllık sürücüyüm. Kullandığım ve aldığım/sattığım araçların sayısını bile çıkaramıyorum artık. Sürücü belgem EA2 sınıfıdır. Sıkı durun: Bugüne kadar hiçbir kaza vukuatım olmamıştır (motosiklet de kullanmama rağmen); tam tersi birkaç kez, kazaları engellemeyi bile başarmışımdır. Hep söylerim; usta sürücü, başkalarının hatalarını da telafi edebilendir!

Kullanımından büyük keyif aldığım küçük otomobillerden biri Reno/Twingo, diğeri ise Skoda/Favorittir. Geçmişte 90. 92, 94 model favoritlerim oldu. Hararet probleminden bahsetmişsiniz ama favoritlerin asla hararet problemi yoktur, olmamıştır. Hararet olayı Favoritten önceki arkadan motorlu binek modellerde ortaya çıkmış kronik bir problemdi. O problemli model yüzünden Skoda denilince ilk akla gelen hararet olayı oluyordu. Bu olay Çek Mühendislerin başını o kadar ağırttı ki, sonunda en zor şartlarda dahi hararet yapmayacak yeni bir model ürettiler: Favorit motoru bu bilinçle üretilmiştir! Favorit kullananlar araçlarının hararet problemi olmadığını rahatlıkla savunabilirler.
Kullanıcı avatarı
cumoni
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal VELİOĞLU
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2001 Felicia 1.3i

İleti vipsezgin » 08 Tem 2010, 11:11

hayırlısı olsun dıyelım bende yenı aldım sayılır ama benımkısı silver line 93 model 86240 km de aldım
Just Men kuaför
vipsezgin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sezgin
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Silver line

İleti msaglam » 08 Tem 2010, 12:44

Arkadaşlar hepinize görüşleriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.Resimdeki aracın km ile oynanmış da olsa sanırım derli toplu bir araca benziyor.Bir yedek parçacı arkadaşa gösterdim resimlerini.fena durmadığını söyledi.Bir de gerçekten az kullanılmış, kazası, değişeni olmayan, temiz ve bakımlı bir Skoda Favorit bulmak ta çok kolay değil sanırım.Ne de olsa 15-16 yılı devirdiler. cumoni Skoda Favoritten büyük keyif aldığınızı söylemişsiniz. Ben geçmişte Fiat Tipo SX ve Siena kullandım. Gerçekten çok konforlu araçlardı.Favorit nasıl olur, onların yerini tutarmı bilemiyorum? Ben hala kararsızım ve biz böyle yazışırken sanırım araç satılacak :))
msaglam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BURAK MYSTERİO » 08 Tem 2010, 12:48

msaglam yazdı:Arkadaşlar hepinize görüşleriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.Resimdeki aracın km ile oynanmış da olsa sanırım derli toplu bir araca benziyor.Bir yedek parçacı arkadaşa gösterdim resimlerini.fena durmadığını söyledi.Bir de gerçekten az kullanılmış, kazası, değişeni olmayan, temiz ve bakımlı bir Skoda Favorit bulmak ta çok kolay değil sanırım.Ne de olsa 15-16 yılı devirdiler. cumoni Skoda Favoritten büyük keyif aldığınızı söylemişsiniz. Ben geçmişte Fiat Tipo SX ve Siena kullandım. Gerçekten çok konforlu araçlardı.Favorit nasıl olur, onların yerini tutarmı bilemiyorum? Ben hala kararsızım ve biz böyle yazışırken sanırım araç satılacak :))

tutar abim tutar bizdede bundan önce fiat tipo 1.4 s.x i.e vardı bence hiçbir farkı yok hatta favorıtın motoru tipodan daha sessiz rahatsız etmiyor yani favorıt doğru bir karar bence şimdiden hayırlısı olsun

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti msaglam » 08 Tem 2010, 14:00

Eyvallah Burakcım paylaşımın için teşekkür ederim.Cumoni Favolarda hararet problemi yaşadığını yazanlar var forumda (hatta soğuk iklim arabası da ondan oluyo diyenler bile var) ancak sanırım bir çok etkeni var bu problemin yani Favolara özgü olduğu söylenemez herhalde.Zira benim Sieana da belli koşullarda hararet yapıyordu.
msaglam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BURAK MYSTERİO » 08 Tem 2010, 14:40

tabi cnm termostat ayarına baktır ona göre ayarla yav bide favorıt hararet yapıyormuş bizim favonun ilk aldığımız zaman fanı çalışmıyor(muş) o kadar sıcakta yinede hararet yapmadı o araba, fanın çalışmadığını nasıl anladınız diye sorarsanız gaz taktırdığımızda arabaya gaz ayarı yapılırken birden güm diye patladı ön taraf dumanlar falan çıkmaya başladı ulan dedik noluyo yanıyo araba, meğerse fan çalışmadığı için antifriz kabı patlamış o gün bugündür hararet yapmadı maşaallah, aslında dün sıcaktan arabanın antifriz hortumu kopmuş ama o başka demekki hortum dandikti, sana söyleyeceğim favolar hararet falan yapmaz kolay kolay baktın olmuyo içerden bi fan düğmesi çekersin çok dik ve uzun yokuşa gelince, sıcakta trafikte vs istediğin zaman açarsın biz öyle yapıyoruz şu anda, ne olur ne olmaz ;)

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti sahinx33 » 26 Eyl 2011, 22:12

slm.
ben de bi skoda buldum ustamıza gösterdik temiz dedi : zaten bi öğretmen kullanmış . fakat piyasası zor satamazsın dediler. ben öyle hemen satmayı düşünmüyorum ama gene de sorun olur mu .. bi de bize denen fiyat 6 bin usta ise skodaların 4 bin çektiğini söuledi napcamı şaşırdım araba temiz alsam kazıklanmış mı olurum
sahinx33
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: leylasahin
Nereden: Karaman

İleti tuzsuz » 26 Eyl 2011, 22:18

arkadaşımın babasında 0 km alınmış 1998 model siena var 20 bin km yapmamıştır. arkadaşımda da 2009 model seat ibiza var 8 bin kmde :) 10 bin bakımı gelmeden garantisi bitti aracın :)
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti arnetta » 26 Eyl 2011, 22:42

sahinx33 yazdı:slm.
ben de bi skoda buldum ustamıza gösterdik temiz dedi : zaten bi öğretmen kullanmış . fakat piyasası zor satamazsın dediler. ben öyle hemen satmayı düşünmüyorum ama gene de sorun olur mu .. bi de bize denen fiyat 6 bin usta ise skodaların 4 bin çektiğini söuledi napcamı şaşırdım araba temiz alsam kazıklanmış mı olurum

Ustam motoru ve kaportası temiz bir favoritin hakkı en azından 4500-5000 TL dir. Tüt takılı muayeneli isebiraz daha çkabilirsin. Ben 4750 TL ye sattım 93 model 135 LX ti. İlanı koydum bir hafta içinde satıldı araba. Kaportada çürüme alametleri başlamıştı. Ama lpg takılı ve muayenesi bir seneden fazla vardı. 5000 hak ederdi ama yeni araba alma hevesi ile elden çıkardım. Adam baktı aldı gitti. Tamirciye bile göstermedi. Yani favorit satılmaz diyen usta kimse ona bir daha araba falan götürme tamire. Çünkü favoriti bilmeyen usta dilinden anlamaz zarar verir araca.
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Arabanız: FAVORİT 135 LX

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir