Lastik basınçları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik basınçları

İleti Schukru » 27 Tem 2010, 07:02

Selam arkadaşlar. Bi yerden duydum ama sağlam bi kaynak değildi: lastik basınçlarının yaz-kış aynı olmaması gerektiğini, yazın daha düşük basınçta bırakılması gerektiğini duydum. Olayın aslı nedir, siz ne kadar hava basıyorsunuz? Ön 28 arka 30 diyenler de var..

KANIMIZDA ALPLİK VAR; GÖNLÜMÜZDE DERVİŞLİK...
Schukru
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Şükrü Karaçam
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 136L

İleti diseqc » 27 Tem 2010, 07:21

aslında kışın daha düşük basınçda bırakılır çünkü kışın lastik sertleşir tutşu azalır diye eskiden havasını 3-4 bar indirirler yola daha iyi tutunsun diye yazında fazla hava basarlardı sıcaktan genleşen lastik yola daha fazla yapışıp yakıtı artırmasın diye ama bunlar eskide kaldı ve milletimiz kullaktan dolma eski kamyoncu hikayelerine aldanıp bunları arabalarına uyguluyorlar eskiden vakumlu lastik yoktu yada alınmıyordu o nedenden ötürü böyle uygulamalara gidildi ama günümüz teknolojisinde artık lastikler cok iyi üretim aşamasında her türlü koşula uyum sağlaması için üretilir ha arabana 4 mevsim lastik olmasındansa 1 takım yazlık 1 takım kışlık al derler ama ben genelde şehir içi kullandığımdan (kısa mesafe) 4 mevsim işimi fazlasıyla görüyor onlarada hepsi 30 bar basıyorum sonra keyfime bakıyorum...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti Schukru » 22 Ağu 2010, 11:36

Aslında benim aklıma takılan şey; virajlarda hava çok sıcak olmasa bile lastiklerden ses gelmesi. Acaba araç hafif olduğu için lastikler hafif hafif kayıyor da ondan mı ses geliyor diye de düşünüyorum. Ama benden kaynaklı bi problem olabileceğini de düşünmeden edemiyorum. Favom amerikan filmlerindeki araçların her virajda çıkardığı sesi çıkarıyor...
KANIMIZDA ALPLİK VAR; GÖNLÜMÜZDE DERVİŞLİK...
Schukru
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Şükrü Karaçam
Arabanız: Favorit 136L

İleti BÜLENT BARAN » 22 Ağu 2010, 12:05

lastik basınçları yaz kış aynı kalmalıdır.duyduğun doğru kardeşim.birrde kışın lastik basınçları indirilmez.indiği zaman aracın tüm ağırlığı lastiği kenarlarrındaki çembre biner.buda araçınızın karda buzda kaymasına ve lastğin da çabuk aşınmasına neden olur. benim aracımın yaz kış havası 32 bar...
Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: feliace

İleti BÜLENT BARAN » 22 Ağu 2010, 12:16

diseqc yazdı:aslında kışın daha düşük basınçda bırakılır çünkü kışın lastik sertleşir tutşu azalır diye eskiden havasını 3-4 bar indirirler yola daha iyi tutunsun diye yazında fazla hava basarlardı sıcaktan genleşen lastik yola daha fazla yapışıp yakıtı artırmasın diye ama bunlar eskide kaldı ve milletimiz kullaktan dolma eski kamyoncu hikayelerine aldanıp bunları arabalarına uyguluyorlar eskiden vakumlu lastik yoktu yada alınmıyordu o nedenden ötürü böyle uygulamalara gidildi ama günümüz teknolojisinde artık lastikler cok iyi üretim aşamasında her türlü koşula uyum sağlaması için üretilir ha arabana 4 mevsim lastik olmasındansa 1 takım yazlık 1 takım kışlık al derler ama ben genelde şehir içi kullandığımdan (kısa mesafe) 4 mevsim işimi fazlasıyla görüyor onlarada hepsi 30 bar basıyorum sonra keyfime bakıyorum...

kardeş öncelikle bende bir kamyon şöförüyüm.senin yaşın kadar benim bu yollarda direksiyon sallamışlığım var.senin anlatıkların malesef yanlış kulaktan dolma bilgiler .biz bunları bizzat yılın 365 günü yollarda tecrübe ve deneyim ediyoruz.bizler şöförüz sen ve senin gibiler sürücü....aramızdaki fark bu.öyle abuk sabuk konuşupta çok bilmişlik taslama lütfen.bizler bu yolların prf. olmuşuz.sen çırak bile değil.ALLLAH.bilir daha sen lastiğisöküp takmasını bile limeyip bol keseden atanlardana bensiyon. sanki..
Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: feliace

İleti frostbite19 » 22 Ağu 2010, 13:28

Bu tartışmaları biyerden hatırlıyorum!! Hep aynı hep aynı bu lastik basıncı konusunu açmayı yasaklamak lazım

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti yahsi_bey » 29 Ağu 2010, 23:36

ben favo ma her lastigim sabittir tabi yük olmadıgı sürece gerçi bagaj yokki ne yük olcak dimi hepsi 29 olsun hepsi sabit degerde
yahsi_bey
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: emre konur
Arabanız: favo

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir