Tüvtürlk geçtik , LPG Acil Tavsiye, Saat 2ye kadar acil.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tüvtürlk geçtik , LPG Acil Tavsiye, Saat 2ye kadar acil.

İleti ozantavsan » 12 Ağu 2010, 09:24

Sevgili forum dostlarım , TÜHTÜRKTEn pardon TÜVTURK'ten başarı ile geçtik ,
Sadece far açılarında ufak sapma bulundu.Sanayide ayarlatmıştım.Tüvturk görevlisi ,abi bizim cihazlar çok hassas
dolayısıyla sanayide ayar farklı oluyor ,ama önemli değil dedi.Başka kusur yok.
2 Yılık diplomamızı aldık.

Şimdi sizden acil tavsiye beklediğim konuyu anlatayım.Benim araç BRC lpg sistemli (favorit 94) ve bir kaç saatlik park sonrası veya sabahları gazda çalıştıramıyorum.Sıcak hava soğuk hava meselesi değil.Benzin çalıştırıp lpgye atınca araçta sorun yok.LPg güzel çalışıyor.Tüvtürk sonrası sistemi takan Efe otogaza bıraktım favomu.

Ustaya sorunu tespit edin dedim.Regülatör diyaframı sertleşmiş olablir dedi.Orjinal tamir takımı yok , şunlar var 100 Lire dedi.Onun yerine Aldesa regülatör var ,kibrit gibi çaktımı alır dedi ; 140 lira.Yada Atiker dedi..O da 140 sanırım.Usta yakıtta farketmesin sonra çok yakmasın dedim , yakmaz dedi(ne kadar inanırsan)
Benimki BRC brc kaç lira 250 dedi.

Şimdi ben ne yapayım ? ALDESA nasıl ? Kullananlar bir tavsiye versin.Ustalara oyulmayalım yok yere.
ATİKER tavsiye ?

Aklımı kurcalayan şu ; Diyelimki Regülatör diyafram sert , uzun süreli park sonrası araç çalışmıyor.
Benzinle çalıştırıp , Karbüratör benzini bitirip , LPG'ye atınca çalışmakta.Arızalıysa bunda da sorun çıkarması gerekmezmi? Veya yolda giderken teklşeme stop etme gibi sorunlar yapmazmı ?

Bana acil tavsiye saat 16 gibi kontak açıp deneyeceklerse ,çalışmazsa sorunu tespit edip beni arayacaklar , Yok yere güzelim BRC regülatörümü değiştirmek istemiyorum.Lütfen acil yardım....

Şimdiden herkese teşekkür ederim...

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti skodaizm » 12 Ağu 2010, 09:42

Gaz ayarında bir problem olabilir. Ama gazcıdan önce; tavsiyem bir karbüratör bakımı yaptırmanız. Sabah soğuk motorun çalışma zorluğu daha çok karbüratör sepepli olmakta.

LPG diyaframı da kolay kolay sertleşmez. Açıp içinin temizlenmesinde contalarının çok ezildi ise yenilenmesinde, en önemlisi de LPG yağından oluşan yoğunlaştırıcı içindeki birikmeyi almak gerekir.

Ama öncelikle bir karbürator bakımı derim. İyi ve skodadan anlayan bir karbüratörcü temizlik ve avans ayarı ve de spop ayarı gerekiyorsa yaparak işinizi halledebilir.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti AhmetH » 12 Ağu 2010, 09:55

Sabahları otomatik Jikle devrede olduğundan karbüratörden geçen LPG yi kısıyor

araç bu halde çalışmıyorsa demek ki fakirde kalıyor..

bence karbüratörü dağıttırıp benzinde soğuk sıcak kız gibi çalışacak hale getirin. sonra LPG ye göre ayar yaptırın.

bu arada o regülatör denen şeyler yaklaşık 100 - 110 lira İzmirde biz Voltran (VOGAS) olanıyla değiştirmiştik klasik muhabbet olan tamir takımı yok lafıyla..

yani Aldesaya 140 çok emin olum en az 30 lira fazla veriyor olcaksınız..

birde karbüratörün üstündeki mikser önemlidir. mikser düzgün değilse mikseri daha güzeliyle değiştirip deneyin.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozantavsan » 12 Ağu 2010, 09:58

Tavsiye için teşekkürler ,

Aracın tüm ağır bakımları yapıldı.Aracımın sorunu sabah çalışmama değil , 40 derece sıcakta bile park edip 1 saat sonra kontak açınca lpg çalışmıyor.Benzinde hemen alıyor.

Servisinde Avans ayarı ,subap ayarı yapıldı.Bujileri değişti.Bosch FR8DC bujiler yeni ,hava filitresi yeni.
Lpg sistemine fazla hava girişi yok , hava girişi açık ,kapama tıkama yok.

2 defa gaz ayarı yaptırdım , iki ayarda da veriler çok iyiydi.Sarfiyat şehirdışı 17 kr , şehiriçi 24kr.

daha önce başka bir lpg servisinde lpg valfi açılmış ve gaz geldiği görülmüştü.Acaba regülatör sıvı lşpgi ilk anda yeterince buharlaştıramıyormu?

Benzin sonrası lpg çalıştığına göre ateşleme sisteminde sorun yok.

Benzin sonrası çalıştığına göre ya benzinle çalışırken lpg buharlaşma tam sağlanıyor ve çalışıyor ,karbüratör olsa benzin sonrasıda sorun çıkarması gerek.

Veya lpg ile yol alırken tekleme yapması ,sarsması ,stop etmesi gerekir diye düşünüyorum ki benim bu sorunlarım yok lpgde çok güzel gidiyor.Hiç yolda bırakmadı.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 12 Ağu 2010, 10:01

skodaizm yazdı:Gaz ayarında bir problem olabilir. Ama gazcıdan önce; tavsiyem bir karbüratör bakımı yaptırmanız. Sabah soğuk motorun çalışma zorluğu daha çok karbüratör sepepli olmakta.

LPG diyaframı da kolay kolay sertleşmez. Açıp içinin temizlenmesinde contalarının çok ezildi ise yenilenmesinde, en önemlisi de LPG yağından oluşan yoğunlaştırıcı içindeki birikmeyi almak gerekir.

Ama öncelikle bir karbürator bakımı derim. İyi ve skodadan anlayan bir karbüratörcü temizlik ve avans ayarı ve de spop ayarı gerekiyorsa yaparak işinizi halledebilir.

__Hakan Ün__

+1000 bencede sadece temizlettir taktır geri sen karbüratöre baktır.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti ozantavsan » 12 Ağu 2010, 10:13

Zaten mantiğima uymayan bir sonuç alırsam işlem yaptırmayacağım.

Şimdi başka bir lpg servisini aradım.O da diyaframı değiştirirsen büyük ihtimalle daha randımansız hale gelir dedi.
BRC regülatör ne kadar dedim takması dahil 220 tl dedi.

Aracı bıraktığım yer 250 istiyor. Ne acaip iş yavv , bir sorunu bulup uygun çözüm üretemiyorlar.Ya afedersiniz bi b.k bilmiyorlar.Biz kendimiz bile daha iyi değerlendiriyoruz sorunları
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti osti01 » 12 Ağu 2010, 13:10

kardeş ben de motor yıkattıktan sonra aynı sorunla karşı karşıyayım adam motorun bir yerine su kaçırmış ama bilmiyorum bu nedenle araç kesinlikle sabahları bu mevsimde marşa basarak çalışmıyor. inat edip zorluyorum yine de çalışmıyor. sonra benzine alıyorum sorun bitiyor. beyin içindeki yağı boşalttım diyaframı söktüm gaz ayarı yaptım ama hala sorun aynı

ama benim arabam için konuşuyorum kesinlikle bir yerine su kaçmış ama bilemiyorum çünkü motor yıkamadan sonra böyle oldu. sen de sorunu bulursan cvp yaz
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti ozantavsan » 12 Ağu 2010, 18:58

Arabayı bıraktığım gaz firmasu aradı ,az önce.

Sorunun kaynağını bulduk dedi.
Önemli birşeymi dedim
Hayır bir bobinden kaynaklanıyormuş , 20 lira tuttu dedi.
Şaşırdım valla ben kendimi regülatör değişecek diyecekler diye bekliyordum.
Bazen güvenmek gerek sanırım servislere.20 lira uygun bir fiyat..

Yarın sabah gidip alacağım.Sabahta deneyeceğiz dediler.
Telefonda fazlka sormadım ,sabah detaylı öğrenip ,yazacağım sizlere.
Herkese iyi akşamlar.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 13 Ağu 2010, 11:06

Aracımı aldım , sabahta tek kontakta çalışmış ,ben gidincede çalıştı.

Sorun Regülatöre yakın monteli olan lpg valfin içindeki bobinden kaynaklanıyormuş.

1 - 2 gün kullanımda sorunun gerçekten ondanmı kaynaklanıyordu belli olur.
Sabahları ve akşamları tek marşta çalışırsa bu işlem tamamdır.

20 TL verdim...........
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Favorit & Forman