FREN SORUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FREN SORUNU

İleti karakule » 25 Ağu 2010, 18:41

15 gün önce arabayı vizeye götürdüm. 2.aks (arka fren) sağ taraf ağır kusurlu çıktı ve sınıfta kaldık. Ustaya götürdüm, ayardandır dedi. Lastiği söktü ayar yaptı frenleri fren test cihazıyla test ettirdim. sağ arka fren zayıf çıktı, fren silindirlerini, balataları, fren hortumlarını yeniledim, fren disklerini tornaya çektirdim. Test ettirdim, önceki değerlere göre düzeldi ancak halen %33 sapma gözüküyor. TÜV den geçmesi için %30 un altında çıkması gerekiyor. şimdi ne yapayım görüşlerinizi bekliyorum. Diğer 3 lastiğin frenleri mükemmel tutuyor. tek sorun sağ arka lastikte. ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler....

Kullanıcı avatarı
karakule
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Muğla
Arabanız: 1992 forman 135 L

İleti felicia_3437 » 25 Ağu 2010, 18:56

abim arabayla bıraz gez ve fırenı sık kulan sonra tekrar teste cık duzel mesı lazım benım de felişte olmuştu ben torna dağil yaptırmadım sadece fıren otomatığımde sorun var mış usta öyle dedi değiştirdik ama değerler fazla ıdı başka bır ustaya sordum baktı dedi gez bır kac gun ve cok fıren kulan baltalar yerını sev sın yoksa sorun oluyor dedi bence bıraz gez sonra dene belki oda benım kı gıbı duzelir kendılıhınden
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti AhmetH » 25 Ağu 2010, 19:01

tamburları torna ettirdiniz mi ? diskler değil bakın kampana tamburları.
arka balatalarıda yenilediniz sanırım umarım kaliteli marka balata kullanmışsınızdır.
el frenide içeriden ayarlattırın kampana üzerinden el freni ayarlanmıyor.
ayrıca fren hidroliğinin değişmesi ve havasının güzelce alınmasıda faydalı olabilir.

bizde felicia yı geçirirken aynı şekilde kaldık.
ama ön frenlerde % 0 sapma (evet yazıyla sıfır) arkalarda %17 el freninde de % 27 fark ile geçtik :)

aslan felişim o tamburların üzerinden atıyordu kendini o derece güzel ayarlanmıştı :lol:
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti BEKİR_34 » 25 Ağu 2010, 20:22

abim aynı sorun daha bugün benim başımada geldi bugün arabayı muayeneye soktuk seninki gibi sağ arka lastikte sapma varmış geçemedi tamirciye götürdük adam uğraştı uğraştı yapamadı en sonunda balataların açılmasını sağlayan bir parça var(bize fren merkezi dedi) onu değiştirdi problem kalmadı..
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MAKİNE BÖLÜMÜ
Kullanıcı avatarı
BEKİR_34
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: BEKİR TANYEL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA-FAVORİT-136L

İleti ihsan » 25 Ağu 2010, 20:53

benımde arkada hata cıkmıstı bir yıl once
ilk once arkda fren pistonu hidrolik kacırıyomus onu degıstırdık sonra temızlıgı felan olmadı. sonra fren merkezınde cıksında adını tam bilmiyorum ama fren memesi mi ne dıyorlar sibop gibi birsey onları cıkarttı usta oyle teste soktum ve gecti benım problem boyle gecti arkadasım
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti AhmetH » 25 Ağu 2010, 21:52

ihsan yazdı:benımde arkada hata cıkmıstı bir yıl once
ilk once arkda fren pistonu hidrolik kacırıyomus onu degıstırdık sonra temızlıgı felan olmadı. sonra fren merkezınde cıksında adını tam bilmiyorum ama fren memesi mi ne dıyorlar sibop gibi birsey onları cıkarttı usta oyle teste soktum ve gecti benım problem boyle gecti arkadasım

Ustanız fren limitörlerini iptal etmiş

ön frenlerin arkaya göre daha güçlü tutması lazım.

şimdi siz ani fren yapsanız arka ön aynı güçte sıkacak ağırlık öne yığıldığından arka hafifleyip arka frenler kilitleyecek büyük ihtimal savrulma tehlikesi yaşayacaksınız...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ihsan » 25 Ağu 2010, 23:39

vay ahmet bunu söyledigin cok ii oldu ya ıslak zeminde aracı test etmem lazım bakalım olacak mı dedigin cok sagol. eger oyle ise zaten balatayı degıstırecektım o zman o parcayıda taktırırım geri sagolasımn tekrar
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir