YENİ ARABAM FAVORİT (SORUNLARIM)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YENİ ARABAM FAVORİT (SORUNLARIM)

İleti cekok_favorit » 16 Eyl 2010, 15:17

Arkadaşlar öncelikle merhabalar arabamı yaklaşık bir ay önce aldım bu site daha yeni dikkatimi çekti size birazcık dertlerimden bahsedecegim yardımcı olursanız sevinirim...!!! :!:
Arabayı uygun fiyatlı aldım 1991 model skoda favorit 135l modeli sanayiye götürdüm motorda hafif üfleme var uzun süre götürür dediler bana bende okey dedim triger zincirinden ses geliyomus değiştirmem gerekiyor ayrıca hararet yapmış daha önce ben aldıgımda da yaptı bi kere yakmışız su karıstırıyo sık sık da su eksiltiyo arabanın altından ses geliyo takır tukur arada bir yani bu kadar sorun saydım. bunları yaptırsam mı yoksa elden çıkarsam mı arabayı die size sormak istedim bir yardımlarınızı bekliyorum yani satıp üzerine 500 1000 koyup bi araba mı alsam diorum ama sonucta eskii araba onda da sorun cıkcak illa ki :cry:
ayrıca sormak istedigim bişey daha var arabayı çalıştırdıktan sürmeye basladıktan sonra araba tekleyerek gidiyor sürekli bana tüpün ayarı kısıktır dediler acaba ondan mıdır 3 4 km gittikten sonra araba normal haline geri dönüyo ? cevaplarınızı bekliyorum:shock:

cekok_favorit
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mehmet çekok
Nereden: Antalya
Arabanız: skoda favorit 135L

İleti fıratt » 16 Eyl 2010, 15:23

allah yardımcın olsun..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti zurna1788 » 16 Eyl 2010, 15:54

sadece tüple ilgili birşey söyleyim.öncelikle bujiyi değiştir.düzelmezse lpg beynini değiştir.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti xufuk » 16 Eyl 2010, 16:07

Skoda Favorit piyasası Çok olmayan bir araba elden çıkarmaya kalksanız zarar edersiniz. Sorunlarınız bakımsızlıktan oluşmuştur bakımlı bir favorit sizi asla yolda bırakmaz Hararet olayı Şundan kaynaklanır favoyu Antifirizsiz unun süre kullanırsanız ve sonradan antifiriz katarsanız her araçta olacağı gibi conta patlar genelde üst kapak ve buda motora üfleme yapar hararet yapar ÜstKapak taşlanır yeni conta takılır Yaklaşık 300-350 TL dir masrafı.

Triger Zincirlidir diğer araçlar gigi kayış değil Kolay Kolay kopmaz Ama Değişiminde fayda vardır.

Altındaki seslere bakmak gerek ama kanımca Aks Körükleri Yırtıksa Burdan Giren Toz Yağmur Aks Bilyasını bozar Direksiyon Tam Sağ veya Tam Solla çıkarken Küt diye ses geliyorsa Aks bilyaları gitmiş.

Tekleyerek Gidiyorsa iyi bir Karbüratörcüye Gösterin Gaz ayrındansa o Halleder Karbüratördense Bir fiyat verir en azından.

Ama aracınızı götüreceğiniz usta skodaların dilinden anlayan bir servis olsun yoksa boş yere para ve zaman harcarsınız..

Bence Satmayın 500-1000 fazla para vericeksiniz Ruhsat masrafı tekrardan Yeni alacağınız araçta sorun çıkarırsa daha fazla paranız gider Model yükseltmiycekseniz Satmayanın 500-1000 Masraf yapın Favoriti toparladıktan sonra yağına suyuna dikkat ettikten sonra daha sizi üzmez.
Ama mutlaka antifirizli su kullanın Sadece su kullanıldığında üuzun süre pas yapıyor kışında antifiriz katarlar sonra Radyötör Su pompası Conta Gibi şeyler patlar.
xufuk
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 16 Eyl 2010, 16:16

Fovorit, Forman, Felicia karbüratörlü araçlar piyasada parçası en bol ve ucuz araçlardır. Ancak araçların da piyasa değerlerinin az olması sebebiyle sahipleri de araçlara da önem vermeyip bakımlarını yapmamakta, araçlarını hor kullanmaktadır. Araçların suyunu yağını filtrelerini bile değiştirmeyip sizin elinizdeki haline getirmedikteler. Bende bir Forman araç var olup 1999 dan beri elimdedir ve sadece ilk aldığımda çonta yakmış olduğundan bir değişim yaptırdım ve 11 yıldan beri (56.000 km den 190.000 km ye geldi) ufak tefek zorunlu balata fren değişimi harici masrafı bile olmadı.

Yaşına ve fiyatına göre kendiniz bir değerlendirme yapıp eksiklerini giderirseniz ve de biraz araçtan anlıyorsanız uzun yıllar binmeye devam edersiniz. Ancak araçlardan anlamıyorsanız fırsatçı ustalar elinde bir kazanç kapısı olma ihtimaliniz de var .

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti cekok_favorit » 16 Eyl 2010, 16:25

Cevaplarınız İçin Çok Teşekür Ederim Araba Şuanda Tatminkar Değil Benm Açımdan Yapınca iyi Olacağına İnanıyorum Haftaya Muayene ye Gircek Bakalım İnş Sorunsuzca Geçer Ondan Sonrada Masraflarını Hallederim. Muayene İçinde Tavsiye Verirseniz Çok Sevinirim :oops:
cekok_favorit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti e144552 » 16 Eyl 2010, 16:50

Bahsettiğiniz sorunlar + Vizesi dolmak üzere
Bu aracı epey ucuza almış olmalısınız.
Oturman mümkünse ayakta durma, yatman mümkün ise, oturma!
Kullanıcı avatarı
e144552
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: OCTAVIA 1.4 TSI Elegance

İleti skodaizm » 16 Eyl 2010, 16:53

Frenler ve hortumları lastikler ayna mekanizması silecekler TÜV ün ilk gözüne çarpan yerler. Frenler iyi tutmalı, arka frenler arası en fazla %30 tutma farkı olmalı. el freni tutmalı, Fren hortumları yıpranmış olmamalı, lastik diş derinliği yeterli olmalı ve lastikler çatlalı olmamalı, ekzost ses yapmamalı ve kaçırmamalı, aynalar kırık olmamalı ve ayar mekanizmaları çalışmalı, silecekler ve lastikleri, en önemlisi arka silecek çalışmalı, su fıskiyeleri de çalışmalı, emnniyet kemerleri tam ve çalışır olmalı, sinyaller ve farlar çalışır ve far ayarları kabul edilebilir sınırda olmalı, boyada ve kaportada çok bariz hatalar olmamalı ( ufak tefek vuruk çizik vs kabul edilebilir) Genelde bunlar göze çarpanlar. Başka sorunla karşılaşan varsa yazar .

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti PsyMayk » 16 Eyl 2010, 17:55

kardeş bana düşmez ama yerinde olsam satarım onu 8-9 lira felicia falan var adam akıllı bi araç al kurtul. bu arabaya ne masraf edersen et bitmez derdi sürekli bişeler çıkar. bide metal yorgunluğu var hiç kasma kendini bu arabaya yapacağın masrafla çok güzel bi araba alırsın kafan rahat olur.
1993 Favorit 135L "ÜNYE'Lİ"
Kullanıcı avatarı
PsyMayk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sinan Kuyumcu
Arabanız: Skoda Favorit

İleti skodaizm » 16 Eyl 2010, 18:28

PsyMayk yazdı:kardeş bana düşmez ama yerinde olsam satarım onu 8-9 lira felicia falan var adam akıllı bi araç al kurtul. bu arabaya ne masraf edersen et bitmez derdi sürekli bişeler çıkar. bide metal yorgunluğu var hiç kasma kendini bu arabaya yapacağın masrafla çok güzel bi araba alırsın kafan rahat olur.

Sinan,
Bir dahaki toplantıya ( gelen olursa tabiki) bu sefer Forman im ile gelirim(1994 model) bakalım bu görüşün değişir mi?

Tek problemi ön koltukların döşemesinin biraz yıpranmış olması. Onun harici; çalışmayan hiç bir sistemi ve tarafı yok.'' Bakarsan bağ olur bakmassan dağ olur'' misali.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cekok_favorit » 16 Eyl 2010, 18:42

Daha Demin Gittim Motorun Yağını Değiştirdim su karısmıs conta kapakları yanık olunca ordan da rot balans far ayarlarını falan yaptırdım toplam da işçilikte içinde 80 lira param gitti ama araba yağ gibi oldu bu kadar degişebilcegini hiç sanmazdım cok fazla fark etti. birde usta şimdilik idaretenlik çonta kapakları için suyun içine bi toz koydu bu delikleri kapatır dedi eğer küçükse büyükse bilemem dedi. tek temennim kapatması şimdilik cevaplarınız için teşekürler HAYIRLI AKSAMLAR
cekok_favorit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PsyMayk » 17 Eyl 2010, 00:00

skodaizm yazdı:
PsyMayk yazdı:kardeş bana düşmez ama yerinde olsam satarım onu 8-9 lira felicia falan var adam akıllı bi araç al kurtul. bu arabaya ne masraf edersen et bitmez derdi sürekli bişeler çıkar. bide metal yorgunluğu var hiç kasma kendini bu arabaya yapacağın masrafla çok güzel bi araba alırsın kafan rahat olur.

Sinan,
Bir dahaki toplantıya ( gelen olursa tabiki) bu sefer Forman im ile gelirim(1994 model) bakalım bu görüşün değişir mi?

Tek problemi ön koltukların döşemesinin biraz yıpranmış olması. Onun harici; çalışmayan hiç bir sistemi ve tarafı yok.'' Bakarsan bağ olur bakmassan dağ olur'' misali.

Hakan abi sözüm yok o konuda ama şimdi arkadaş daha yeni almş aracı.ve gördüğüm kadarıyla çok masrafı var.araba çok hırpalanmış.kimse senin gibi veya benim gibi kullanmıyor ki özen göstermiyorki.

__Hakan Ün__
Kullanıcı avatarı
PsyMayk
CLASSIC
CLASSIC

İleti sampionibo » 17 Eyl 2010, 00:32

skodaizm yazdı:

Sinan,

__Hakan Ün__

Hakan abi araban çok bakımlı görünüyor.Resim eski mi bilmiyorum ama lastik havaların biraz inik gibi görünüyor :) Bir dahaki buluşama olur neden olmasın yeterki şöyle herkesin boş bir anına denk gelsin yeter, bunun içinde buluşmadan belirli bir süre önce haberdar edilse herkes daha bir hoş olur.Şahsen ben buluşam için önümüzdeki oto fuarını gündeme getirdim ama nedendir anlamadım,pek ilgi göremedim şu ana kadar...
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

İleti skodaizm » 17 Eyl 2010, 01:14

Halil İbrahim,

Forman in yukarıdaki bu resmi geçen sene eylül gibi çekilmişti. Yaklaşık bir hafta önce bir yağmur sonrası ve bizim binalar mantolama yapılırken bulaşan tozlu, kirli halleriyle bizim Octavia ve Forman in resmi.

Buluşma fikrine de her zaman açığım. Yeterki toplanacak ve buluşacak adam olsun.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sampionibo » 17 Eyl 2010, 01:24

Maşşallah Hakan abi arabaların tozlu halleri bile tertemiz gerçi octi combi açık renk olduğu için kir belli bile olmuyor.Ama kırmızı forman biraz tozlanmış :D olsunda o kadar sen onları yine bir ara temizlersin...

Hakan abi eğer mümkün olursa bu hafta sonu cumartesi günü müsaitsen arabyla gelsem hani şu bir ara bahsettiğin ön panjur altına metal şerit uygulamasını yapma imkanımız olur mu ? Hem belki zaman kalırsa üzeyirede uğrarız.Tabi bir işin yoksa ...
+
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 17 Eyl 2010, 08:12

Halil İbrahim,

Bu hafta sonu Ankara Gölbaşı'nda FNNS- NUROL Tank fabrikasındayım. Cumartesi saat 05:00 da yola çıkıp pazar gecesi eve dönmüş olacağım. Hafta içi akşam bile olabilir benim için. Metal şeritlerin hazır duruyor balkonda.

Bu hafta sonu sana hayrım yok . Ankaralı arkadaşlarla bir buluşma yapabilirim anca. Ama onların da toplanmaya niyetleri yok uzun zamandır.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sampionibo » 17 Eyl 2010, 08:29

Tamam abi o zaman sana hayırlı yolculuklar ,sen bir git gel o zaman önümüzdeki hafta içi akşam bir gün seni rahatsız ederim...

Madem ankara gölbaşına gidiyorsun oradaki arkadaşlarla bir küçük buluşma yapın madem hem birbirinizi görmüş olursunuz :)
+
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PsyMayk » 17 Eyl 2010, 09:33

halo, forumu takip edemedim. bu haftasonu bende yalan oluyorum ama bidahaki hafta gelirim.organizasyonlara açığım =)
Kullanıcı avatarı
PsyMayk
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir