Hararet Saati Tamiri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hararet Saati Tamiri

İleti SKODA 135 » 11 Ekm 2010, 19:16

Arkadaşlar başımdan geçen ve sizlerle paylaşmak istediğim bir anım var, lütfen aynı sorunu yaşayan arkadaşlar dikkatli okusunlar.

Bir önceki aracım Forman ile seyir halindeyken hararet saati kendiliğinden bozuldu ve hiç tepki vermedi. En yakın özel servise gittim. Onlarda yapacak birşey yok değişecek dediler. Beni parçacıya gönderdiler. Parçacıya gitttim durumu anlattım. Fakat oradaki esnaf, "bu hararet saati tek satılmaz komple gösterge panosunu satın alman gerek fakat çok pahalı o da İstanbul'dan getirtilecek fiyatı ise 450 lira (450 milyon). Oradaki ustalar yanılıyor bunların hararet saati kolay kolay bozulmaz" dedi.

Bende o zaman civalı bir haraet saati takalım dedim (25 lira civarı). Bana olabilir tamirci motorun uygun yerine küçük bir yatak açarsa olur dedi.

Moralim bozuk ve dikkatli bir şekilde eve döndüm diğer gün kendi elektrikçi ustama gittim ve durumu anlattım.

Yaptığı şu;

1-Hararet müşürünü ve bütün bağlantılarını cihazla kontrol etti.
2-İlgili kabloları kontrol etti.
3-Son olarak göstergeyi söktü ve elektronik kartta bulunan yolları kontrol etti.

Hepsi sağlam çıktı.

4-Hararet müşüründen başka bir hat çekip hararet saatinin + ve - kutuplarına bağladı bu sefer ÇALIŞTI.
Sorun şu; Gösterge panosundaki yollar ve hararet saati sağlam fakat hararet saatinin minik vidaları + ve - olacak şekilde bu yollara bağlanmış, zamanla oksitlenmiş (Pas) .

Çözüm; Bu iki minik somunlara sadece 2-3 cm uzunluğunda iki kablo lehimledi ve aynı kendi + ve - elektrik yoluna lehimledi ve böylece akım sağlanı.

Ücret ise toplam 20 lira civarı.......................................İnşallah faydalı olabilmişimdir.

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti alwaysloser » 11 Ekm 2010, 19:57

bencede faydalı
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti mehmet sarp » 11 Ekm 2010, 20:22

Allah razı olsun abi benim benzingöstergesi de hep ful gösteriyordu banada göstergen değişecek dediler ben inanmadım şamandıraya bakın dedim başka işim vardı ustanın yanında durmadım tabi adam elini sürmemiş şamandıran sağlam dediler. tabi içim rahat değil aldım tornavidayı kendim söktüm şamandırayı lehimleri kopmuş lehimledim takarken de hareketli teli kırdım esnemiyormuş şemsiye teli taktım oda uzun olmuş şimdi yarım gösteriyor tekrar sökmeye üşendim çünkü zor dar alan lafın kısası ustanın yanında durmadan her dediğine inanmayacan;)
mehmet sarp
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKODA 135 » 11 Ekm 2010, 20:25

İyi oldu bunu yazdığın Mehmet kardeş...
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti frostbite19 » 12 Ekm 2010, 00:42

İşte ben hep böyle olaylar yüzünden pimpiriklenip herşeyi kendim araştırıp öğrenmeye çalışıyorum ya. . .

Bana anlatmayın böyle şeyler ;) ;)

Madem bende anlatayım bitane, Kapı switchim çalışmıyordu, çıkarmaya çalıştım çıkaramadım, Kontak sprey sıktım, artık

çalışıyor, mutlaka alın kullanın çok süper bişey. . .Kapı menteşelerine kilitlere falan sıktım . . .

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti sainz » 12 Ekm 2010, 08:59

Güzel paylaşım.
Teşekkürler.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir