favorit kalorifer problemi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favorit kalorifer problemi

İleti abdullahe » 16 Ekm 2010, 10:22

Meerhaba arkadaşlar, 93 model favom da kalorifer çalışmıyor 1. 2. sevide çalışmıyor fakat 3. seviyede çalışıyor sorunum nedendir acaba tam olarak anlayamadım. Forumda biraz inceleme yaptım sorunlar galiba şunlarda oluşuyor ama benim sorunum hangisi:

1. Rezistans yanmasından olabilir denmiş.
2. Tellerde kopmadan ya da çıkmadan oluşan sorunlar
3. Kalorifer boruların pas ya da toz dan tıkanması
4. Termiğin bozulması
bunun gibi sorunlardan bahsedilmiş ama benim sorun nedendir? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Halırlı tatiller...

Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: abdullah
Nereden: Aksaray
Arabanız: 1993 favorit sportline glx

İleti furunotr » 16 Ekm 2010, 10:36

Kalorifer fanı düzgün çalışıyor mu acaba; yeterli devre ulaşmıyorsa eğer 3. kademede sistemi çalıştırması; 1 ve 2. kademelerde çok daha az döneceği için de sistemi çalıştırmaması mümkün; eğer sorun bu ise önce fanın gereken yağlarını toz, pislik ve kalıntılardan arındırarak yağlamak gerekiyor; fan motorunun kömürü de azalmış olabilir; onu da kontrol etmekte yarar var... Bunları da bir kontrol edin dilerseniz...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti skodaizm » 16 Ekm 2010, 10:47

Kaloriferde 1-2-3 gibi seviye yoktur. Bu sevise sadece fan mororunda vardır. Kalorifer ise musluğu kontrol eden bir manuel çubuk ve tel yardımı açılıp kapatılır.

Eğer anlatmak istediğiniz fan motoru seviyeleri ise; reostasında( Direnç) ya da anahtarında problem vardır. Fan motorunu söküp altında yer alan direçlerini kontrol edin oksitlenmiş olabilir. çok kirli ise tozzunu sert bir fırça ile alıp, kontak sprey sıkarak temizleyiniz.

Anahtarı ise göstergelerin yanında yer alan ve vidası gösterge iç tarafta yer alan havalandırma ve düğme grubunu sökerek ulaşabilirsiniz. Bağlantıları çıkmış veya kopmuş olabilir. Eğer yerinden çıkarmak gerekirse. ayar düğmesini çekererek çıkarın daha şonra kasaya bağlı olduğu aluminyum büyük somunu çevirerek söküp gereğini yaparsınız.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti abdullahe » 16 Ekm 2010, 10:59

furunotr yazdı:Kalorifer fanı düzgün çalışıyor mu acaba; yeterli devre ulaşmıyorsa eğer 3. kademede sistemi çalıştırması; 1 ve 2. kademelerde çok daha az döneceği için de sistemi çalıştırmaması mümkün; eğer sorun bu ise önce fanın gereken yağlarını toz, pislik ve kalıntılardan arındırarak yağlamak gerekiyor; fan motorunun kömürü de azalmış olabilir; onu da kontrol etmekte yarar var... Bunları da bir kontrol edin dilerseniz...

motordan olacağı hiç aklıma gelmedi 3. kademede açtığım zaman gayet güzel hava veriyor ama 1. ve 2. kademe de tık yok :( ama dediğinizi yapacağım fanı tozlardan arındırılalım iyibi yağlayım bakalım ne olacak ama önce hakan abinin dediğini yapıp kabloları kontrol edeyim çalışırsa ufak çaplı bir temizlikle halletmiş olurum diye düşünüyorum
ilginiz için teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

İleti abdullahe » 18 Ekm 2010, 14:49

iyi günler arkadaşlar problemi yardımlarınızla çözdüm hakan abinin dediği gibi sorun anahtardaymış üzerine takılı olan kablolarda gevşeklik vardı onları bir güzel temizledim yerlerine taktım iş temiz olsun diye elimi atmışken fanı da söktüm temizledim yağladım şuan çok güzel ve sessiz bir şekilde çalışıyor.
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

İleti abdullahe » 18 Ekm 2010, 14:52

iyi günler arkadaşlar problemi yardımlarınızla çözdüm hakan abinin dediği gibi sorun anahtardaymış üzerine takılı olan kablolarda gevşeklik vardı onları bir güzel temizledim yerlerine taktım iş temiz olsun diye elimi atmışken fanı da söktüm temizledim yağladım şuan çok güzel ve sessiz bir şekilde çalışıyor.
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

İleti furunotr » 18 Ekm 2010, 14:59

skodaizm yazdı:Kaloriferde 1-2-3 gibi seviye yoktur. Bu sevise sadece fan mororunda vardır. Kalorifer ise musluğu kontrol eden bir manuel çubuk ve tel yardımı açılıp kapatılır.

Eğer anlatmak istediğiniz fan motoru seviyeleri ise; reostasında( Direnç) ya da anahtarında problem vardır. Fan motorunu söküp altında yer alan direçlerini kontrol edin oksitlenmiş olabilir. çok kirli ise tozzunu sert bir fırça ile alıp, kontak sprey sıkarak temizleyiniz.

Anahtarı ise göstergelerin yanında yer alan ve vidası gösterge iç tarafta yer alan havalandırma ve düğme grubunu sökerek ulaşabilirsiniz. Bağlantıları çıkmış veya kopmuş olabilir. Eğer yerinden çıkarmak gerekirse. ayar düğmesini çekererek çıkarın daha şonra kasaya bağlı olduğu aluminyum büyük somunu çevirerek söküp gereğini yaparsınız.

__Hakan Ün__

Kalorifer derken fan motorunu kastetmiştim zaten; yazının devamında da anlaşılıyor sanıyorum bu; neyse arkadaş zaten sorununu çözmüş bir şekilde...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti kuzubeyli » 24 Ekm 2010, 20:00

benimde petek delik su kacırıyo kaç para bu betek bilen varmı
kuzubeyli
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: hüseyin ilkılıç
Nereden: İzmir
Arabanız: favorit 93 135lx

İleti blackline51 » 04 Kas 2010, 21:39

arkadaşım AÇMA KAPAMA DÜĞMESİ BOZUK AYNI SORUN BENDEDE VAR 2 DE ÇALIŞIYOR 1VE 3 TE ÇALIŞMIYOR ELEKTRİKÇİYE GÖSTERDİM DÜĞME BOZUK DEDİ
ISITMADA SORUN VAR MI ?
FAVO BLACKLİNE '93
Kullanıcı avatarı
blackline51
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: yasin kara
Nereden: Niğde
Arabanız: favorit blackline

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir